Як правильно покрити дах металочерепицею

1011

Покрівля будинку може «розповісти» дуже багато про його господарів. Цей архітектурний елемент, напевно, першим впадає в очі, заздалегідь створюючи певну думку про всім будову. Не дивно, що питання оформлення дахів завжди приділяється саме підвищену увагу, особливо зараз, коли існує маса різних варіантів.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Дуже виграшно завжди виглядали, так і сейчазмотрятся будинки, покриті черепичною покрівлею – їх відрізняє особлива акуратність і імпозантність. Але от біда – справжня керамічна черепиця коштує дуже дорого, та і її укладання ніяк не може бути віднесена до дешевим або простим у самостійному виконанні технологічних процесів. Саме тому дуже розумним виходом стане придбання для свого будинку металевої покрівлі, яка дуже достовірно імітує черепичну кладку. А якщо ще гарненько розібратися, як правильно покрити дах металочерепицею самостійно, без залучення бригади фахівців, то можна за дуже помірну суму отримати відмінну дах, яка буде надійна і, крім того, стане справжньою прикрасою житла.

Створення такої покрівлі з металлочерепичным покриттям можна умовно розділити на кілька етапів:

— правильний підбір матеріалу;

розрахунок потрібного кількості металочерепиці та «расходников»;

— підготовка конструкції даху до настилу покрівлі;

— настил металочерепичного покриття;

— оформлення складних ділянок покрівлі.

Зміст статті

  • 1 Як вибрати металочерепицю?
    • 1.1 Будова металочерепичного листа
    • 1.2 Різновиди зовнішнього покриття
    • 1.3 Найбільш поширені моделі металочерепиці та їх лінійні розміри
    • 1.4 Відео: кілька порад по вибору металочерепиці
  • 2 Як розрахувати необхідну кількість металочерепиці
    • 2.1 Відео: вибір саморізів для монтажу металочерепиці
  • 3 Підготовка конструкції даху до настилу металочерепиці
  • 4 Монтаж листів металочерепиці
  • 5 Монтаж окремих елементів покрівлі
    • 5.1 Відео: докладний відео-урок по монтажу металлочерепичной покрівлі

Як вибрати металочерепицю?

Здавалося б, питання не відрізняється гостротою і складністю – підбирай лише максимально відповідну до планованому дизайну будівлі. Однак, це не зовсім так. металочерепиця може розрізнятися за своєю конфігурацією, розмірами, типом покриття, ступеня захищеності і т. п.

Будова металочерепичного листа

Насамперед потрібно отримати уявлення, яке ж пошарову будову має цей покрівельний матеріал.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Зразкове будова металочерепичного листа

  • Основою завжди є металевий (найчастіше — сталевий) лист (поз. 1), товщиною від 0,45 до 0,5 мм Саме він утримує надану черепиці форму, протистоїть всім механічних навантажень, визначає жорсткість покриття.

Більш товсті сталеві листи призводять до непотрібного обважнює конструкцію покрівлі без будь-яких значних експлуатаційних переваг. А ось металочерепицю зі сталевим листом завтовшки 0,4 мм і менше краще не купувати – таке покриття може швидко замяться лив у процесі монтажу, або під час експлуатації під навіть не дуже великим навантаженням.

Дорогі моделі металочерепиці можуть бути виконані з алюмінію або навіть міді, але через високу ціни особливим попитом вони не користуються.

  • Щоб запобігти окисленню сталевого листа, він з обох сторін покривається антикорозійним шаром (поз. 2). Це може бути звичайна «оцинковка» бо более вчинене алюмоцинкове покриття.
  • З обох сторін оцинкованого металу якісної металочерепиці обов’язково наноситься так званий пасивуючий шар (поз. 3) – на основі двоокису кремнію або фосфатних сполук. Цей прошарок практично повністю виключає виникнення хімічних окислювальних реакцій.
  • Далі, також з обох сторін, йде шар епоксидної грунтовки. (поз. 4) Це надає додаткову захищеність металевій основі і забезпечує надійну адгезію усіх інших декоративних і захисних шарів.
  • З тильної частини листи мають акрилове або поліестерове покриття (поз. 5). Воно, в принципі, не виконує декоративної функції, і служить лише в якості надійного захисного кордону.
  • З зовнішньої сторони на аркуші наноситься певний декоративне полімерне покриття (поз. 6), яке багато в чому визначає і клас, і вартість металочерепиці.
  • У деяких видах покрівельного матеріалу застосовуються і додаткові шари. Наприклад, може бути нанесений шар базальтової крихти (поз.7), що надає покриттю вигляд, максимально наближений до натурального. Зустрічаються моделі з друкованим малюнком, під ту чи іншу природну структуру або навіть з фантазійним малюнком. Але при додатковому декоративному оформленні металочерепиці завжди ще використовується зовнішнє прозоре покриття (наприклад, акрилатовое), стійка до абразивного навантаження і до ультрафіолетових променів (поз. 8).

Різновиди зовнішнього покриття

Тепер – детальніше про різновиди зовнішнього покриття.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Найпоширеніше і недороге — поліестерове покриття, глянсове …

Самим недорогим, і тому найбільш поширеним серед середньостатистичних забудовників, є поліестерове покриття. У нього завжди яскраві, насичені кольори, в самому багатому розмаїтті. Підходить практично для будь-яких російських кліматичних зон. Недолік – не надто «видатна» довговічність, хоча 10 15 років без втрати зовнішніх якостітв производители, як правил, що гарантують.

Як правильно покрити дах металочерепицею

… або матове

Введення в поліефірні лакофарбові склади тефлонової складової призводить до отримання металочерепиці з матовим поліестеровим покриттям. Може, на відміну від чистого поліестеру, відзначатися легка шорсткість поверхні, на якій набагато менше будуть помітні сліду механічних пошкоджень (подряпини) або ділянки вигорання фарби на сонці. Така металочерепиця повинна прослужити значно довше – до 25 30 років.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Пластизоль дозволяє створювати микрорельефную фактуру поверхні

Найщільніше і товсте покриття (товщиною до 200 мкм) – пластизоль. Головний його компонент – звичайний полівінілхлорид (ПВХ). У такої металочерепиці відмінні якості по механічній міцності покриття, але от з температурним діапазоном експлуатації тут гірше – не любить пластизоль ні занадто низькі, негативних, ні високих, понад + 60 градусів температур. А важливе достоїнство такого покриття – можливість надання йому микрорельефной структури, імітації фактури шкіри, дерева, натурального каменю і т. п.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Пураловое покриття

Одним з найбільш сучасних і надійних покриттів вважається пураловое, створене на основі поліуретану. У нього – завидний термін експлуатації понад 30 років, практично повна корозійна невразливість, несприйнятливість до ультрафіолетових променів. Єдиний серйозний мінус металочерепиці з пураловим покриттям – висока ціна.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Саме зносостійке і довговічне покриття PVDF

А найбільшим «аристократом» серед покриттів металочерепиці є композитне, на базі полівінілдифторида (до 80%) і акрилових смол (близько 20 %). Такий склад часто позначають абревіатурою ПВДФ (PVDF). Подібний матеріал не боїться ні серйозних механічних впливів, ні палких прямих сонячних променів (він не схильний до вицвітання) ні агресивного зовнішнього середовища – оптимальний вибір для регіонів з підвищеною вологістю, наприклад, на морському узбережжі. PVDF-покриття завжди має свіжий вигляд, так як дуже добре самоочищається під впливом атмосферних опадів.

Основні експлуатаційні характеристики покриттів металочерепиці зведені для зручності в наступну таблицю:

Технічні характеристики
покриття металочерепиці
Поліестер Матовий
поліестер
Пластизол PVDF Пурал
Устойчисвость до корозії Задовільна Хороша Хороша Хороша Відмінна
Поастичность покриття Задовільна Задовільна Хороша Хороша Хороша
Стійкість до УФ-променів Хороша Дуже хороша Хороша Відмінна Дуже хороша
Незмінність «свіжості»
зовнішнього вигляду
Задовільна Хороша Хороша Хороша Хороша
Товщина покриття (мкм) 25 35 100 — 200 28 50
Температура експлуатації
— максимальна (°С)
+120 +120 +60 +120 +120
Температура експлуатації
— мінімальна (°С)
-10 -10 +10 -10 -10

Покриття металочерепиці може бути монохромним, або може мати який-небудь малюнок, виконаний за технологією «Принтех».

Як правильно покрити дах металочерепицею

Малюнки по технології «Принтех»

Це теж поліестерове покриття, але з нанесеної імітацією кам’яної кладки, дранки, інших природних матеріалів. З одного боку, звичайно, виглядає оригінально, але якщо мати таку покрівлю на рівні третього і вище поверху, то всякий сенс втрачається, так як на великій відстані таке покриття вже виглядати не буде. Тому найчастіше таке декорування застосовується для профнастилу, що використовується для огорож або фасадних робіт.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Злегка розмитий «хмарний» малюнок надає особливий вид покрівлі

Стрімко завойовує популярність ще один вид прикраси металлочерепичной покрівлі – використання технології «cloudy». Таку поверхню відрізняють нечіткі, розмиті форми завданої колірного відтінку, як ніби дах «зворушена часом» або покрилася «благородною патиною». Буквально назва перекладається як «хмарне», що, в принципі, повною мірою описує цей візуальний ефект.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Зовсім осібно стоїть металочерепиця з унікальним покриттям «Terra Plegel»

Ще один вид покриття – «Terra Plegel», з вираженою шорсткою зовнішньої фактурою, практично неотличимой здалеку від натуральній глиняній черепиці. Виглядає така покрівля надзвичайно оригінально, але ціна матеріалу висока. Крім того, потрібно пам’ятати два нюанси. На такому схилі даху в більшій мірі будуть накопичуватися пил, бруд, листя і т. п. І друге – якщо звичайна металочерепиця має питомий тиск на кроквяну систему даху близько 5 кг/м2, то «Terra Plegel» таст все 8 кг/м2, що потребує посиленої конструкції.

Найбільш поширені моделі металочерепиці та їх лінійні розміри

Перед тим, як підраховувати загальну кошторис на перекриття покрівлі металочерепицею, необхідно відразу визначитися з її моделлю. Справа в тому, що різні типи цього покрівельного матеріалу можуть мати різні лінійні розміри, області перекриття сусідніх аркушів, висоту профілю, кількість хвиль і т. п.

Різноманітність типів металочерепиці, навіть без урахування колірного її оформлення, досить велике. Розглянемо кілька найбільш популярних моделей:

  • «Каскад» металочерепиця, яка підійде любителям чітких геометричних форм. Рисунодопокрівлі буде нагадувати велику «шоколадну плитку». Такий профіль найбільш зручний для великих за розміром конструкцій покрівлі, не буяють дрібними і складними фрагментами.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Строгі геометричні форми «Каскаду» …

«Каскад» вважається найбільш зручним варіантом і з точки зору економічності використання – корисна площа, за рахунок невеликого нахлеста, найзначніша.

Як правильно покрити дах металочерепицею

… і параметри аркуша

Важливе зауваження: наведена схема з лінійними розмірами «каскаду» довжиною і шириною кожної «черепиці», висотою хвилі та ступеневої перепаду, загальної та корисної шириною листа і т. п., зовсім не є обов’язковою для всіх покриттів цього типу. У різних виробників ці показники можуть істотно відрізнятися, і за основу при розрахунках необхідно буде приймати реальні параметри, характерні для конкретно обраного матеріалу. Це стосується всіх моделей металочерепиці – схеми наведені лише для прикладу.

  • «Пальму першості» попопулярності разом з «каскадом» міцно утримує металочерепиця «монтерей».
Як правильно покрити дах металочерепицею

Величезною популярністю користується металочерепиця «монтерей»

Її властиві округлі, дещо асиметричні форми, які чудово виглядають на будь-яких схилах, відмінно передаючи атмосферу старої класичної черепиці.

  • Металочерепиця «андалузія» це профіль з крутими симетричними округлими хвилями.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Параметри «андалузії»

Добре підходить для будівель, виконаних у стилі «південної Європи». Деякі різновиди цієї моделі супроводжуються системою прихованих кріплень для монтажу без порушення поверхні покриття.

  • Модель «модерн» багато в чому повторює профіль «монтеррей» але відрізняється від нього більш спрямленными геометричними формами.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Металочерепиця «модерн»

  • Дуже красиву, об’ємну картину покрівлі дає металочерепиця «банга» з вираженим високим профілем.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Дуже красиво виглядає покрівля з черепицею «банга»

Як недолік можна відзначити, що це одна з найбільш «неекономних» моделей залезной ширині аркуша.

  • «Джокер» металочерепиця з рівними симетричними хвилями, що мають загострений верхній гребінь. Надає покрівлі ефект классического будинку «Старої Європи».
Як правильно покрити дах металочерепицею

Профіль і розміри металочерепиці «джокер»

  • А тим, хто бажає надати своєму будовою східний колорит, можна порадити металочерепицю «шанхай» з характерними смужками по нижній частині великої округлої хвилі.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Для любителів східного колориту — профіль «шанхай»

При виборі металочерепиці необхідно враховувати і те, що висота профілю безпосередньо впливає на жорсткість та стійкість покриття – чим вище хвиля, тим міцніший матеріал. Але, з іншого боку, чим вище профіль покриття, тим менше корисна площа аркуша.

У різних виробників цей параметр може значно відрізнятися – від 22 ÷ 25 мм до 78 мм. Найбільш популярним моделям властива висота в межах 40 50 мм.

Тепер – про довжині листів. Кожна модель має власні розміри однієї «черепиці», тобто поздовжнього ряду. Це, в основному, і визначає можливості обрізки заготовок в той чи інший лінійний розмір, оскільки існують певні обмеження по лінії різу. Так, наприклад, абсолютно неприпустимо проводити рез прямо вздовж ступеневої переходу між рядами.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Рез прямо під сходинкою ніколи не проводиться

Оптимально, лінія повинна проходити по центру ряду. або з якимось мінімальним відступом, передбачених для кожної моделі (наприклад, 40 50 мм). До речі , для деяких видів металочерепиці розроблені навіть таблиці неприпустимих розмірів. – це можна знайти в технічній документації.

Відповідно, у кожної моделі є власний мінімальний розмір листа – він варіюється від 0,45 до 0,8 метра. Максимальна довжина обмежена технологічними особливостями обладнання виробника і можливостями з транспортування готового матеріалу без ризику його деформації. Зазвичай максимальна довжина лежить в межах 6 (рідше – 8) метрів. Відповідальні компанії, що займаються виробництвом і реалізацією металочерепиці, як правило, включають в перелік своїх послуг нарізку покрівельного матеріалу за розмірами замовника.

Відео: декілька порад з вибору металочерепиці

Як розрахувати необхідну кількість металочерепиці

Один з самих відповідальних моментів у низці заходів по настилу металлочерепичной покрівлі – правильний розрахунок потрібного кількості матеріалу.

Найпростіше в цьому випадку скористатися послугами компаній, що займаються виробництвом і реалізацією металочерепиці – у них напевно є спеціальне програмне забезпечення під кожну модель покриття. Досить буде дуже точно зняти розміри, конструкції даху, і на цій основі буде проведено підрахунок кількості аркушів і довжини кожного з них з урахуванням поздовжніх і поперечних напуску, карнизних звисів та т. п.

Якщо з якихось причин така послуга недоступна, можна спробувати знайти в інтернеті спеціалізовані програми-калькулятори, і з їх допомогою провести онлайн-підрахунок кількості матеріалу. Похибка в цьому випадку, безумовно, буде більше.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Самостійний розрахунок металочерепиці — завдання непросте

Найскладніший варіант – самостійний розрахунок покрівельної конструкції. Якщо господар житла вирішується на такий крок, значить він повинен мобілізувати всю свою уважність і акуратність, математичні здібності та просторову уяву.

Підходити до обчислення потрібної кількості металочерепиці з позицій підрахунку загальної площі покрівлі та завдання певного резерву (у відсотках), як наприклад, практикується напольных покриттях, не вийде. Тому є ряд причин:

  • Черепиця має чітку просторову орієнтацію, і далеко не завжди обрізки з одного місця можуть бути використані в іншому, наприклад, «дзеркально» їх перевернути не вийде.
  • Хвиляста форма в поздовжньому і поперечному напрямку значно звужує можливість застосування відрізаних фрагментів без порушення загального малюнка покрівлі.
  • Цього ж перешкоджає необхідність встановлених технологією мінімальних поздовжніх і поперечних напуску сусідніх ділянок.

Перш за все, потрібно з високою точністю виміряти всі параметри даху. Це не складе великої праці, наприклад, на звичайному двоскатним чи односкатним покрівлі, але якщо кроквяна система має вальмовою або шатровий конструкцію, рясніє додатковими архітектурними елементами – шпилями, башточками і тому подібне, то повозитися доведеться неабияк. Тим більше, що дуже велике значення будуть мати не тільки лінійні розміри, але і точні кути виходять фігур.

У результаті кожен з скатів, кожна площина покрівлі отримати своє зображення на папері в плані, у вигляді двомірної фігури з чітко проставленими розмірами, витриманими в певному масштабі.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Всю покрівлю «розкладають» по скатах

Підрахунок аркушів та їх довжини проводиться для кожної ділянки індивідуально. А геометричні форми ділянок бувають найрізноманітнішими – від прямокутників і трикутників, до трапецій або паралелограмів з вельми складними криволінійними краями і додатковими вирізами.

  • Найпростіше, звичайно, розрахувати матеріал для прямокутного схилу.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Найпростіше розрахувати прямокутні скати

По суті, тут в розрахунках беруть участь тільки довжина і ширина ділянки з урахуванням виходу на карниз (в даному прикладі – В=50 мм) і необхідного перехлеста між листами у висоту (З=150 мм). При цьому довжина нижнього листа повинна бути кратна кроку хвилі (наприклад, 350 мм) плюс 150 мм на перехльости. Верхній аркуш обрізається по коника і буде приховано конькової накладкою.

Якщо висота схилу (А) дозволяє виконати покриття одним листом, то цей параметр З просто не враховується.

А кількість аркушів у довжину підрахувати нескладно – довжину ділянки ділять на корисну ширину аркуша і округляють до цілого в більшу сторону. Наприклад, для шестиметрового ділянки при корисною шириною 1100 мм вийде: 6000 : 1100 = 5,45 аркушів, тобто 6 цілих аркушів.

На окремому аркуші паперу можна відразу відзначати кількість і розмір металу, який піде у обрізки. Не виключено, що їх можна буде застосувати на іншому ділянці даху. Втім, господар будинку повинен бути готовий до того, що відходи піде дуже багато матеріалу.

  • Складніше справа йде з трикутними ділянками – їх на схемі потрібно заповнити так, щоб мінімізувати відходи, але повністю закрити всю площину без порушення малюнка:
Як правильно покрити дах металочерепицею

Трикутний скат

  • Дуже часто зустрічаються варіанти прямокутного схилу з трикутним вирізом:
Як правильно покрити дах металочерепицею

Прямокутний схил, ускладнений трикутним вирізом

  • На дахах химерною конфігурації можуть вийти ще більш складні фігури:
Як правильно покрити дах металочерепицею

Іноді доводиться розраховувати досить складні конфігурації скатів

  • Зазвичай роботу проводять таким чином, щоб спочатку на схемах заповнити цілі прямокутні ділянки. Потім переходять до решти, не перекритих ділянок – так буде легше уявити, можна буде і куди використати відрізаний фрагмент.
  • Всі креслення з розрахунками повинні бути відпрацьовані з максимальною акуратністю та чіткістю – вони стануть згодом основним складальним керівництвом при проведенні монтажних покрівельних робіт.
  • При підрахунку необхідного матеріалу ніколи не треба упускати з виду необхідну кількість добірних елементів. Так, напевно знадобляться карнизні і торцеві планки, конькові накладки, зовнішні і внутрішні ендови, планки примикання до стін, заглушки, снегоудерживающие бар’єри та інші деталі.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Не можна випускати з уваги необхідні добірні деталі покрівлі

При визначенні кількості добірних елементів зазвичай орієнтуються на необхідність створення 5% резерву до їх лінійними розмірами.

До речі, багато власників житла по недосвідченості при первісній прикидці вартості покрівлі втрачають витрати на добірні елементи. А між тим практика показує, що на ці деталі йде до 30% загального кошторису.

  • Наступне питання – тип і кількість саморізів, необхідних для проведення монтажу.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Спеціальні саморізи для монтажу металочерепиці

Як правило, для металочерепиці використовуються саморізи з високоякісної оцинкованої сталі. Обов’язково мається прес-шайба з ущільнювальною прокладкою з стійкою EPDM-гуми. Дійсно брендових кріпильних елементів на капелюшку завжди стоїть клеймо виробника.

Саморізи випускаються у великихмногообразии відтінків порошкової фарби, якою покриваються головка-шестигранник і лицьова сторона прес-шайби – завжди є можливість підбору кріплення, максимально підходить за кольором до покрівельного матеріалу.

На схемі наведені основні технічні параметри покрівельних саморізів:

Як правильно покрити дах металочерепицею

Технічні параметри саморізів

При монтажі металочерепиці зазвичай використовуються наступні основні розміри:

  • Для кріплення листів до дерев’яної обрешітки через низ хвилі (основний способм фіксації) застосовуються саморізи 4,8 × 28 або ж 4,8 × 35 мм
  • Для скріплення металевих листів між собою – саморізи 4,8 × 20 мм.
  • Для кріплення добірних елементів покрівлі потрібні саморізи 4,8 × 50 або 4,8 × 70 мм

Кількість саморізів може бути різним. Зазвичай в інструкції з монтажу конкретного виду металочерепиці вказується схема розташування кріпильних елементів. Мало того, деякі виробники покрівельних матеріалів закладают требуемое кількість саморізів у комплект до покриттю, в певній пропорції до площею і кількістю стиків між листами. У всякому разі, потрібно бути готовим до того, що в процесі монтажу буде йти до 10 саморізів на квадратний метр площади.

У саморізів є наконечник у вигляді бура, які, в принципі, дає можливість обходитися без попереднього свердління покрівельного матеріалу. Однак, як показує практика, бувають моменти, коли надійніше з точки зору міцності фіксації і з позицій збереження цілісності покриття від подряпин проводити попереднє свердління в потрібному місці. Для цього потрібно мати під рукою свердло діаметром від 2,8 до 3 мм (не більше, інакше надійність кріплення не гарантується).

Відео: вибір саморізів для монтажу металочерепиці

Підготовка конструкції даху до настилу металочерепиці

Металочерепиця – відмінний матеріал для покрівлі, але він не несет абсолютно ніякої термоізоляційної функції. Тому таке покриття практично завжди настилають на дах, на якій до цього проведені заходи щодо її утеплення.

Не варто занадто акцентувати на цьому етапі увагу в цій статті – дуже докладно питання термоізоляції покрівлі розглянуті у відповідній публікації нашого порталу. Тому обмежимося тільки тими елементами, які жолоблять вище кроквяної системи.

Отже, поверх слоя термоізоляційного матеріалу, що розташувався між кроквяними ногами, в обов’язковому порядку настилається гідроізоляційна плівка.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Приблизна схема пристрою покрівлі з металочерепиці

Вона укладається горизонтальними смугами знизу-вгору, з перекриттям не менше 150 мм мміж сусідніми листами. На карнизі спочатку залишають провис порядку 20 30 мм. Для деяких плівок важливою умовою є дотримання правильності розташування сторін – є колірна маркіровка, яка повинна дивитися вгору.

Плівковий матеріал фіксується до крокв рейками йди брусами контррейки, за винятком невеликої ділянки близько карнизного звису – тут попередньо повинна бути встановлена напрямна початкової обрешітки і карнизна планка. Плівка повинна вийти назовні поверх цих елементів.

Після монтажу контррейки встановлюються направляючі ящиків. Для них використовуються дошки шириною 100 мм, товщиною 25 30 мм. Величина кроку між напрямними залежить від конкретної моделі металочерепиці і зазвичай вказується в технічній документації на конкретний вид покрівельного матеріалу. Для прикладу, на малюнку представлені кілька варіантів решетування наиболее популярні моделі металочерепиці:

Як правильно покрити дах металочерепицею

Крок решетування в залежності від моделі металочерепиці

При цьому початкова планка обрешітки завжди вище за інших (збирається з двох рейок), а крок між нею і другої направляючої зменшується на 50 мм.

У місцях стикування скатів, навколо труб або мансардних вікон, на ділянках кріплення снігозатримуючих елементів виконується суцільна обрешітка, так як тут будуть кріпитися додаткові деталі. Обов’язково, незалежно від кроку обрешітки, монтується по дві суцільних дошки для кріплення конькової накладки. З торців покрівлі кріпляться планки, які повинні бути вище загальної решетування на висоту профілю металочерепиці.

Зазвичай монтаж, власне, карнизної планки і покрівельного покриття передує встановлення елементів системи водостоку, зокрема, кронштейнів для подальшого кріплення на них водозбірних жолобів. Докладніше про те, як правильно це зробити, можна прочитати в нашій публікації, присвяченій питань водостічної системи.

Після того, як лати готова, змонтовані стартові карнизні рейки та інші передбачені конструкцією даху елементи, можна переходити до монтажу металочерепичного покриття.

Монтаж листів металочерепиці

Відразу слід обмовитися, що будь-яка робота на висоті вимагає особливих заходів обережності, страховки. Слід передбачити схему подачі матеріалу вгору, так, щоб не зам’яти листи – зазвичай для цього споруджуються своєрідні направляючі — полози з рівних дощок.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Робота повинна виконуватися з дотриманням усіх можливих вимог безпеки

Роботу слід проводити у взутті з м’якою, бажано гумовою підошвою, не залишає чорних слідів на поверхні. Наступати можна тільки на низ хвилі в місцях проходження направляючих обрешітки.

Для роботи буде потрібно інструмнт для різання листів металочерепиці. Ні ор який болгарці мова навіть не йде – цей інструмнт способ пошкодити і структуру металу в районі реза, і полімерне покриття від численних іскор. Різання проводять за допомогою циркулярної електричної пилки, ручних або електричних ножиць, іноді можна вдатися до звичайної ножівки по металу.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Інструмент для настилу покрівлі

Безпосередньо для кріплення листів знадобиться дриль, шуруповерт з насадкою під головку шестигранник 8 мм. Потрібна буде довга рейка – як лінійки для контролю рівності розташування листів металочерепиці. Масивна металева лінійка (липа правила) тут буде не зовсім зручна, і крім того, нею можна подряпати поверхню. Підлогу тієї ж причини в якості вимірювального інструменту потрібно використовувати рулетку не з металевою, а з матерчатою стрічкою.

Підготовка листів та їх монтаж ведеться у відповідності з тими схемами, за якими проводився розрахунок матеріалу. Встановлення ведуть завжди знизу-вгору і зазвичай у напрямку справа наліво в цьому випадку кожен наступний лист накриває попередній. Якщо є необхідність вести монтаж у зворотному напрямку, зліва направо, тост прйдеться підсовувати під вже встановлений.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Приблизна послідовність монтажу листів

Якщо скат має кутову форму, то зручніше для початку застелити цілі ділянки або лист з максимальною висотою, а потім перейти до фрагментів зліва і справа. Але при цьому обов’язково враховується правильний порядок розміщення листів – де їх потрібно укласти зверху, а де – підсунути під вже змонтований.

За якою схемою вкручуються саморізи? Тут єдності думок немає, так як виробники нерідко супроводжують свої матеріали схемами розміщення кріпильних елементів, і вони можуть суттєво відрізнятися. Так, зокрема, деякі профілі рекомендовано кріпити за стартовою направляючої решетування в кожну нижню хвилю, а в інших випадках можна зустріне рекомендації – через хвилю. У всякому разі, завжди потрібно попередньо з особливим увагу вивчити технічну документацію металочерепиці.

Першийст вначале вирівнюють по краю карнизу і тимчасово фіксують одним саморізом зверху (біля конька) по центру по низу хвилі. Потім встановлюється другий лист того ж горизонтального ряду, виконується необхідний нахлест. Другий лист также вирівнюється по карнизу, а потім наскрізним кріпленням через обидва листи вони скручуються між собою по верху хвилі на ділянці накладання на нижній «черепиці». При цьому використовується короткий саморіз, так, щоб в цьому місці фіксації до решетування не було. Залишається ще раз дуже точно вирівняти краї обох, вже скріплених між собою аркушів, а потім провести їх остаточну фіксацію до решетування саморізами по низу хвилі.

Саморізи зазвичай розташовують у шаховому порядку, хоча, як вже говорилося, виробники можуть рекомендувати індивідуальні, суто специфічний малюнок розташування кріплення. Для прикладу – два різних варіанти кріплення листів металочерепиці:

Як правильно покрити дах металочерепицею

Схема розташування саморізів на аркушах металочерепиці

Як правильно покрити дах металочерепицею

Або зовсім інший варіант

Перш ніж переходити до остаточного кріплення покрівельного матеріалу, потрібно правильно виставити зусилля затягування самореза. Якщо його затягувати слабо, ущільнювальна гумка не надійно перекриє отвір від проникнення вологи. Не менш небезпечним є і надмірно великий момент затягування – шайба може зігнутися вгору, що приїде також до поганого приляганню прокладки, а крім того – до можливої деформації листа або навіть до проворачиванию саморіза у дерев’яній основі обрешітки – а значить, якісного з’єднання тут може і не бути. Як правильно повинен бути затягнутий саморіз – показано на схемі.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Затягуйте саморізи правильно!

Можна для початку потренуватися на обрізках металу і рейок решетування, щоб виставити саме оптимальне зусилля затяжки.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Перекоси саморізів — неприпустимі

Не менш небезпечно неправильно розташування саморізи по відношенню до напрямної обрешітки. Кріпильний елеменнт следует вкручувати виключно перпендикулярно, намагаючись уникати навіть невеликого перекосу.

Монтаж окремих елементів покрівлі

Якщо з настилом прямих ділянок після того, як наб’ється рука, проблем зазвичай не виникає, то деякі елементи конструкції можуть вимагати особливої уваги. Якщо навіть не розглядати специфічні складні вузли, типу мансардних вікон або зовнішніх сходів, торцевые ділянки, конькові стики, зворотні кути або димохідні труби присутні практично на будь даху.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Потворне ставлення до використання спеціальних добірних елементів

Неправильний монтаж цих ділянок призведе до протікання даху, а дах будинку буде виглядати вкрай неакуратно.

  • Торцева планка встановлюється з метою убезпечити покрівельне покриття від впливу бічного вітру, тому її часто називають вітрової. Вона кріпиться цвяхами або саморізами до дерев’яних деталей решетування збоку і зверху. Якщо використовується кілька планок, то їх нахлест між собою повинен бути близько 70 100 мм.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Схема установки деяких добірних елементів

  • Конькова планка повинна бути змонтована максимально щільно, щоб виключити потрапляння опадів стик між двома скатами, але в той же час, повинна забезпечуватися нормальна циркуляція повітря з підконикового простору назовні, щоб уникнути скупчення конденсату.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Особлива увага — коньковому сайту

Конькові планки можуть бути округлої або кутової форми. Вони кріпляться з обов’язковою установкою ущільнювального матеріалу між ними і поверхнею металочерепиці. Фіксація проводиться довгими саморізами через планку, настил у напрямну решетування по верху хвилі, з кроком близько 300 400 мм. При використанні декількох планок їм дають нахлест в 100 мм.

Такі ж конькові профілі встановлюються і на всіх зовнішніх «переломах» покрівлі, наприклад, по кутових стиках граней вальмового даху.

  • Для примикання до вертикальних поверхонь, зокрема, до димохідним цегляних труб, використовують спеціальні профілі – їх так і називають, планки примикання.
Як правильно покрити дах металочерепицею

Ділянка навколо димохідної труби

Щоб забезпечити надійну гідроізоляцію ділянки в районі труби, спочатку, ще до настилу металочерепиці, від цегельної кладки зхні суцільної обрешітки кріплять цільний сталевий лист (його часто іменують «краваткою»). Він повинен тривати до карнизного звису чи до найближчої ендови. Доцільно забезпечити «краватка» невеликими бортиками з обох сторін, щоб виключити навіть випадкове протікання води при її проникнення під покрівлю.

Потім по периметру труби встановлюється нижнє примикання (фартухи). Наявні виступи планок утапливаются в пророблені в цегельній кладці штроби і ущільнюються герметиком.

Потім проводиться настил покрівельного металочерепичного покриття. А зверху нього на саморізи встановлюються верхні примикають планки, які також своїми виступами утапливаются в кладку.

Якщо скат даху у верхній своїй точці примикає до вертикальної суцільній стіні, то стик оформляється такими ж планками і за такою ж технологією.

  • Внутрішні злами покрівлі, там, де стикуються низхідні скати покрівлі, обробляються спеціальними профільними елементами, які називаються розжолобками.
Як правильно покрити дах металочерепицею

На внутрішніх стиках скатів встановлюються ендови

Як вже згадувалося, на цій ділянці завжди робиться суцільна обрешітка. Попередньо, ще до настилу самого покрівельного покриття, встановлюється внутрішня ендова по всій протяжності цього внутрішнього кута, аж до карнизного звису. Між профілем і дерев’яними деталями може встановлюватися суцільна гумова ущільнювальна прокладка.

Потім проводиться настил металочерепиці у відповідності зі схемою. А наступним кроком, щоб надати конструкції закінчений і акуратний вигляд, монтується зовнішня ендова. До речі, багато досвідчені покрівельники зовнішню єндову ставити не рекомендують – під неї завжди забивається величезна кількість бруду м сухого листя, що заважають нормальному стоку води.

Як правильно покрити дах металочерепицею

Ще кілька складних вузлів примикань або вигинів покрівлі

Після того як всі роботи з монтажу покрівлі завершені, необхідно акуратно змести з поверхні залишилися металеві ошурки, які можуть утворюватися при укрученні саморізів або підрізування деталей за місцем. З металочерепиці обов’язково видаляється захисне плівкове покриття, якщо воно було. Ділянки, де видно чистий метал, наприклад, у місцях зрізу, необхідно обробити захисною фарбою відповідного кольору. – її повинні запропонувати при купівлі металочерепиці.

Відео: докладний відео-урок по монтажу металлочерепичной покрівлі