Як самостійно встановити міжкімнатні двері

553

Ні одне житлове будова не може обійтися без міжкімнатних дверей. Коли, рано чи пізно, приходить пора вносити зміни в інтер’єр, можливо, з’являється необхідність замінити двері, якщо вони категорично не підходять для обраного нового стилю. І тоді виникає питання про те, як самостійно встановити міжкімнатні двері, щоб заощадити на виклик майстра круглу суму. Провести цей захід цілком доступно кожному, хто вміє працювати будівельними інструментами, має столярні навички і знає покрокову інструкцію проведення робіт.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Якщо дерев’яна коробка, в яку встановлена стара двері, в хорошому стані, то можна поміняти тільки дверне полотно і облицювальні панелі (наличники). Цей процес виконати набагато простіше, ніж повністю міняти дверну коробку разом з полотном. Втім, і така масштабна подія, з заміною коробки – цілком нездійсненна.

Зміст статті

  • 1 Інструменти для роботи
  • 2 Креслення двері
  • 3 Заміна тільки дверного полотна
    • 3.1 Зняття дверного полотна
    • 3.2 Підгонка нової двері
    • 3.3 Установка петель
    • 3.4 Відео: врізання петель на дверне полотно з допомогою фрезера
    • 3.5 Установка замку або дверної клямки
    • 3.6 Відео: приклад врізки замку в міжкімнатні двері
    • 3.7 Установка дверей на штатне місце
  • 4 Повна заміна дверей – разом з дверною коробкою
    • 4.1 Демонтаж старих дверей і коробки
    • 4.2 Виготовлення і монтаж коробки
    • 4.3 Відео: Установка дверей покроково, з усіма подробицями
    • 4.4 Відео: Кілька корисних рекомендацій по установці міжкімнатних дверей

Інструменти для роботи

Для проведення будь-яких столярних робіт, необхідно мати під рукою наступні інструменти:

  • Рубанок для вирівнювання торцевих поверхонь. Може знадобитися і ручний, для дрібних тонких робіт, та електричний – якщо підгонка буде досить об’ємною.
  • Кутник столярний – чим довше, тим точніше буде розмітка.
  • Будівельний рівень, висок.
  • Шуруповерт з набором насадок (біт).
  • Подовжена викрутка – може знадобитися і з прямим жалом, і з фігурним, так що краще мати набір.
  • Один з видів пилки це може бути ручна ножівка або електрична пила циркулярна.
  • Рулетка, олівець.
  • Стусло для правильного випилювання кутів при підгонці дерев’яних деталей.
Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Стусло з ножівкою — необхідні для точної підгонки дерев’яних деталей

  • Будівельний ніж.
  • Молоток.
  • Долото, стамеска для зняття шарів деревини при пророблення пазів для петель і замку.
Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Долото чи стамеска знадобляться для вирізання пазів під петлі і замки

  • Кільцева пила для випилювання круглих отворів великого діаметру.
Як самостійно встановити міжкімнатні двері

«Корони» або кільцеві пили — для вирізування рівних отворів великого діаметра

  • Електродриль.

Крім інструментів знадобляться допоміжні матеріали та матеріали:

  • Дерев’яні клини для розпірки дверної коробки.
  • Морилка і лак, грунтовка і фарба.
  • Саморізи, дюбелі і анкерні кріплення.
  • Монтажна піна.

Креслення двері

Рекомендовано перед початком роботи скласти креслення, на якому необхідно точно вказати розміри, зняті з отвору, дверної коробки і полотна двері. Така схема допоможе швидко виконувати роботи, не відволікаючись на вимірювання кожної деталі в процесі монтажу.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Схема-креслення двері з її елементами. На кресленні відразу бажано проставити всі розміри

Для отримання точної картини, необхідно виміряти висоту і ширину встановленої старої двері, а товщина міжкімнатних дверей зазвичай стандартна і становить 40 мм. Сучасні двері іноді дещо відрізняються від старих моделей, і в цьому випадку потрібно буде провести припасування дверного полотна або ж поміняти повністю дверний блок.

Яке б рішення не було прийнято замінити весь блок або тільки дверне полотно, починати потрібно все одно зі зняття з петель двері старої.

Заміна тільки дверного полотна

Зняття дверного полотна

Петлі, встановлені на міжкімнатних дверей, можуть мати різні конструкції, а значить, і зніматися двері може по-різному. Втім, всі способи не відрізняються складністю.

Як відомо, дверні петлі складаються з двох частин, одна з яких кріпиться на двері, а друга на одвірок. У деяких моделях осьовий стрижень постійно закріплений всередині елемента, який кріпиться на вертикальній стійці косяка, а в іншій частині, встановленій на дверному полотні, є отвір, куди і повинен входити стрижень. При знятті двері, вивішеній на подібних петлях, потрібно, встановивши під нижній її край монтировку, прикласти невелике зусилля, щоб підняти полотно. Краще всього, якщо буде другий працівник, який підтримає двері у вертикальному положенні, а потім допоможе зняти її остаточно.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Вибивання осьового стрижня з петлі

Інший вид навісів, в якому осьовий стрижень вставляється зверху і проходить через обидві частини петлі. Для того щоб демонтувати двері, навешанную на такі петлі, досить витягнути встановлені в них стрижні, що мають зверху своєрідну грибоподібний капелюшок. Під неї підставляють надійну широку викрутку, і, постукуючи по її ручці, витягують штир з петлі. Починати процес потрібно з нижньої петлі, щоб уникнути перекидання двері, що своєю вагою може запросто вирвати частина петлі, встановленої на одвірку, пошкодивши його поверхню. Це особливо небажано, якщо дверна коробка в хорошому стані і буде використовуватися для нової двері.

Після демонтажу дверей з отвору, з неї необхідно зняти петлі, ручки, замки.

Підгонка нової двері

За умови заміни тільки дверного полотна, нові двері доведеться підігнати під наявний отвір, спираючись на розміри старої. З неї потрібно зняти точні габарити і перенести їх на нове полотно.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Дуже важливо точно підігнати нове полотно під старий отвір

Можна поступити і по-іншому нова двері укладається на рівну поверхню, а зверху неї кладеться демонтоване старе полотно. Полотна вирівнюються по верху і по вертикальному обрізу двері з того боку, де буде встановлюватися ручка. Якщо нове полотно за розміром більше старого, його потрібно буде підігнати. За допомогою олівця на ньому прочерчиваются лінії, за якими від нового полотна відпилюють зайвий фрагмент.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Для підгонки за зразок можна взяти старе полотно

Потрібно пам’ятати, що для міжкімнатних дверей залишається зазор між полотном і косяком з усіх її боків по 5 мм, а знизу можна залишити відстань трохи більше – 10 ÷ 12 мм

Далі, з нового полотна зрізається зайва частина. Зріз повинен бути ідеально рівним і гладким, а це можна зробити тільки гострим і точним інструментом, яким може стати ручна циркулярна пила. Розпилювання проводиться під спеціальну лінійку, яка призначена для застосування саме з таким ріжучим інструментом.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Обрізка нового полотна за наміченим лініям з допомогою металевій направляючої

Пилку ставлять на потрібну висоту складки (зазвичай – з виходом до 45 мм) і відпилюють двері рівно по розмітці. Якщо спеціальної направляючої лінійки немає, то можна акуратно зрізати циркуляркою і без неї, залишаючи припуск примерно в 1 ÷ 2 мм – це буде необхідно, щоб потім начисто підігнати полотно електрорубанком.

Установка петель

Коли нова двері буде підігнана за розміром, потрібно зробити розмітку місць, де будуть кріпитися петлі. Щоб провести цей процес точно, потрібно стару двері покласти на нове полотно і дуже точно вирівняти їх між собою. На торці нової двері роблять позначки ділянок, де будуть встановлені петлі, орієнтуючись на старе полотно.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Перенесення місця розташування дверних петель

У цьому випадку, розмітку розташування петель спочатку роблять олівцем, а потім будівельним ножем. Лінії від ножа виходять чіткими, і за ним легко можна буде зробити вибірку при вирізанні необхідних для встановлення петель заглиблень.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Вибірка поглиблень під металеві пластини дверних петель

Далі дверне полотно ставлять на торець, так щоб та сторона, на якій буде проводитися врізка петель, виявилася зверху. За допомогою долота (стамески) намічають глибину майбутнього паза. Інструмент встановлюють на лінії, намічені ножем, і зверху по ньому вдаряють молотком, спостерігаючи, на яку глибину в деревину йде ріжуча грань вона повинна заглибитися на 2 ÷ 4 мм, в залежності від товщини металу петель (це можна заздалегідь виміряти лінійкою або штангенциркулем).

Намічений під вибірку ділянку рекомендовано розбити на кілька фрагментів, для зручності вилучення деревини. Далі, долото встановлюється під невеликим кутом до торця дверей, скошеної частиною вниз. і, б’ючи по ньому молотком, вибивається зайвий шар дерева, утворюючи необхідне поглиблення.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Фіксація петель на саморізи

Наступним кроком, підготовлені поглиблення потрібно встановити петлі. Вони повинні бути встановлені так, щоб площина металевої пластини опинилася на одному рівні з поверхнею торця дверей. Якщо метал петлі підноситься над поверхнею, то значить виїмку потрібно трохи поглибити. У разі, якщо випадково поглиблення вийшло трохи більше, ніж потрібно, то під петлю можна буде укласти шматок щільного картону.

Коли досягнуто те, що петля увійшла в призначене для неї поглиблення, як «влита», прямо через її отвори тонким свердлом просвердлюють гнізда, в які зручно буде вкручувати саморізи. Далі, петлі, щільно прикручуються до дверей, а потім полотно приміряється в отвір дверної коробки. Ця примірка покаже наявність зазорів і їх величину, а також те, наскільки точно, без перекосів, полотно вписується в дверний проріз.

Якщо в розпорядженні є ручний фрезер, то дуже акуратно пази під петлі (та й під замок) можна вибрати з його допомогою.

Відео: врізання петель на дверне полотно з допомогою фрезера

Установка замку або дверної клямки

  • Коли петлі добре підігнані, можна переходити до пристрою отворів для установки замку і ручки.
  • Місце розташування замку також зазначається за старою двері. Дуже важливо відміряти точну відстань від краю дверей для висвердлювання отвору. Якщо воно буде виконано точно, і із за цього його доведеться переносити, то від двері може бути безнадійно зіпсований.
  • Якщо встановлюється новий замок, то в його комплект часто входить спеціальний трафарет, через який переноситься розмір і точне взаємне розташування всіх отворів, але для контролю провести проміри все-таки необхідно.
  • Якщо ж для нової дверей використовується старий замок, то всі параметри можна взяти зі старого полотна.
  • На торцевій стороні дверей, там, де буде виходити засувка, висвердлюється отвір за допомогою долотчатого свердла («пера»), а на основної площини дверей зазвичай це робиться кільцевої пилкою відповідного діаметру.
Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Вирізання пазів і отворів для встановлення дверного замка

  • Після просвердлювання отворів дверне полотно, при необхідності, декорується обраним способом це може бути фарбування або покриття морилкою з подальшою лакуванням.
  • Коли фарба (лак) висохне, і місце для установки елементів замку буде готове, спочатку встановлюється і прикручується внутрішній механізм з клямкою, а потім монтуються і закріплюються ручки.

Відео: приклад врізки замку в міжкімнатні двері

Установка дверей на штатне місце

Щоб легше було встановити нові двері на місце, її потрібно підняти від підлоги на потрібну висоту і встановити під неї дошку (або кілька дощечок) відповідної товщини.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Підвішування нової двері на петлі. Зручніше, якщо при цьому буде помічник

  • Потім, петлі необхідно акуратно поєднати між собою і акуратно просмикнути в них змащені стрижні, спочатку у верхню петлю, потім нижню. Стрижні можна, при необхідності, злегка простукати зверху молотком
  • Якщо використовується інший вид петель, то підвіска двері буде проводиться дещо інакше. Краще це робити вдвох, так як одночасно потрібно потрапити стрижнями тієї частини петель, які встановлені на коробці, отвори, які знаходяться на «відповідь» половинках, прикручених до дверного полотна.

Повна заміна дверей – разом з дверною коробкою

Якщо під час капітального ремонту квартири з’ясувалося, що необхідно замінити не тільки двері, але і дверну коробку, значить, потрібно приступати до демонтажу старого дверного комплекту. Ця задача може стати навіть менш складною, ніж заміна тільки дверного полотна, так як придбана нова двері зазвичай вже ідеально підігнана до своєї коробці.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Як встановлюють двері «з нуля»?

Існують певні стандарти, за якими випускаються міжкімнатні двері, одностулкові або двостулкові. Правда, ніхто не відміняв можливість індивідуального замовлення дверей під прорізи іншого розміру або форми.

Стандарти розмірів полотна дверей і розміри отвору для дверей.
Розмір дверного полотна в мм. Розмір дверного прорізу в мм.
Ширина Висота I Висота II Висота III Ширина Висота I Висота II Висота III
550 2000 2100 2200 від 630 до 650 від 2060 до 2090 від 2160 до 2190 від 2260 до 2290
600 від 680 до 700
700 від 780 до 800
800 від 880 до 900
900 від 980 до 1000
1200 (600+600) від 1280 до 1300
1400 (600+800) від 1480 до 1500
1500 (600+900) від 1580 до 1600

Демонтаж старих дверей і коробки

Демонтаж старого комплекту проводиться наступним чином:

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Послідовність проведення демонтажу міжкімнатних дверей

  • Як і в першому випадку, з петель знімається дверне полотно.
  • Далі, по можливості максимально акуратно знімаються наличники.
  • Останній демонтується коробка. Щоб легше було зняти бруски коробки, приблизно в середині однієї з сторін робиться наскрізний розпил. При цьому конструкція коробки втрачає напруга, задані розміри, деформується, і її легко можна демонтувати по частинах.
  • За умови, коли коробку необхідно зберегти в цілому вигляді, з допомогою стамески і молотка зазорів між стіною і косяком вибиваються встановлені клини. При цьому також послаблюється розпірне напруга. Якщо бруски косяка закріплені до стіни цвяхами (анкерами і т. п.), то їх слід постаратися акуратно витягнути, а якщо не виходить – перепиляти ножовочным полотном або іншим способом, звільнивши тим самим коробку.
  • Коробка акуратно розхитується з допомогою монтування і виймають з отвору.
  • Після демонтажу коробки, отвір потрібно очистити від старої монтажної піни, якщо вона там присутня, від пилу і накопиченої за час експлуатації дверей бруду.

Виготовлення та монтаж коробки

Приступаючи до складання коробки, спочатку потрібно на одну з її сторін встановити петлі, цей процесс проводится одночасно з установкою їх на дверне полотно. Петлі кріпляться таким же чином, як і в першому випадку, про який розповідалося вище. Після цього приступають до складання дверної коробки.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Приблизна схема установки нового дверного комплекту

Стики елементів коробки можуть мати різні сполуки – прямі з накладкою одного бруса на інший, або ж встик під кутом в 45 градусів.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Деталі дверної коробки, підігнані під кутом в 45 градусів

Коробка збирається за знятими мірками, які можуть бути, наприклад, взяті зі старого комплекту. Використовуючи косинець для контролю прямизны кутів, виставляються елементи коробки, робляться позначки, якщо будуть выпиливаться кутом в 45 градусів. Потім, за допомогою стусла проводиться відпилювання кутів, після чого коробка викладається на підлозі і збивається цвяхами або скріплюють саморізами.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Розташування деталей коробки «внакладку», під прямим кутом

Якщо ж елементи коробки будуть з’єднуватися з накладкою під прямим кутом, то їх також можна збити цвяхами чи скрутити саморізами.

Як у першому, так і в другому випадку, з’єднання потрібно робити дуже акуратно, так як цвяхи можуть по необережності вийти у зовсім небажаному місці.

Коли коробка буде зібрана, і до неї, і до дверей прикручені петлі, а також встановлений замок, можна піти двома шляхами. Так, можна виставити двері на петлі відразу, а потім разом з коробкою встановити в дверний проріз. Інший варіант спочатку встановити коробку, а потім навісити двері.

Відео: Установка дверей покроково, з усіма подробицями

  • Якщо вибирають перший варіант, то необхідно закрити двері на ключ, щоб вона не відкривалася. Потім обережно, без перекосів, встановлюють весь комплексний ект у проем, виставляють його за допомогою рівня і по вертикалі в подовжній і поперечній площинах, і по горизонталі, акуратно вбиваючи для фіксації у зазори між стіною і коробкою дерев’яні клини.
Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Фіксація коробки в потрібному положенні за допомогою клинів

Потім, необхідно закріпити коробку до стіни за допомогою анкерних кріплень, просвердливши для них наскрізні отвори в декількох місцях, по два на кожну з сторін.

Отвори висвердлюються «під потай», щоб головки гвинтів були втоплені в деревину коробки. Потім їх можна буде замаскувати спеціальними декоративними кришками, підібравши їх за кольором деревини, або ж замазати зробленим з столярного клею і тирси складом.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Залишилися щілини можна заповнити монтажною піною

Утворилися зазори потрібно заповнити монтажною піною, дочекатися розширення і повного висихання пінополіуретану, після чого надлишок складу, який виступить із зазорів, необхідно акуратно зрізати.

  • У другому випадку, у проріз закріплюється тільки нова коробка, виставляється вона також рівнем, кріпиться клинами і анкерними елементами, але при цьому обов’язково расклинивается дерев’яним брусом по центру так, щоб вертикальні стійки не вигнулися дугою в ту або іншу сторону.

Потім, зазори також заповнюються монтажною піною і залишають до тих пір, поки склад повністю не застигне. Після цього на коробку встановлюється на петлі двері.

Тепер залишається провести завершальний захід встановити наличники.

Як самостійно встановити міжкімнатні двері

Залишиться акуратно підігнати і змонтувати наличники

З’єднання наличників на кутах двері теж можуть бути двох видів – встик (застосовується дуже нечасто) або ж під кутом в 45 градусів. Правильний кут на облицювальних панелей вирізається теж з допомогою стусла, і вони точно підганяються один до одного.

Відео: Кілька корисних рекомендацій по установці міжкімнатних дверей

Потрібно відзначити, що можна позбавити себе від зайвих проблем з підгонкою коробки і двері до неї, замовивши весь комплексний ект у сборе, тобто вже з встановленими завісами та замком, а також полотном, закріпленим у дверному одвірку. Перш ніж робити покупку, потрібно зняти точні мірки зі старого комплекту, а за ним можна зробити індивідуальне замовлення або придбати готову модель. У комплект зазвичай входять і наличники потрібної висоти і з правильно підігнаними сполуками.

Потрібно знати, що самостійно підігнати всі елементи двері без належного досвіду досить складно, а допущена в цьому питанні помилка іноді дуже важко піддається якому-небудь виправлення.