Як вибрати електричний тепла підлога

505

Системи «тепла підлога», призначені для основного або допоміжного опалення житлових приміщень у квартирах або приватних будинках, перестали бути якоїсь «дивиною». Вони повною мірою довели свою спроможність, міцно зайняли певну позицію серед опалювального обладнання, знаходять все більше прихильників.

Як вибрати електричний тепла підлога

Існує дві основних категорії «теплих підлог». Перші з них, водяні, являють собою контур труб, розміщених в товщі підлоги, по яких циркулює теплоносій із системи опалення. Подібна схема досить ефективна, але досить складна у виконанні, вимагає масштабних робіт, дуже точної налагодження, придбання дорогого устаткування, а в ряді випадків – і погоджувальних процедур з керуючими компаніями. Тому багато господарі житла віддають перевагу електричного підігріву підлоги. Клопоту з його монтажу теж чимало, але все ж обсяги робіт і початкових витрат непорівнянні з водяним. Проте, слід пам’ятати, що електричний підігрів може здійснюватися по-різному. Тому, якщо є бажання встановити вдома такий тип опалення, насамперед потрібно розібратися, як вибрати електричний тепла підлога зі знанням справи.

В залежності від типу обігрівального елемента можна підрозділити електричні «теплі підлоги» на два типи – резистивні та інфрачервоні. Існує і більш предметне поділ, вже по конструктивним особливостям систем – про це буде сказано трохи нижче.

А для початку потрібно розібратися, чим же гарні подібні «теплі підлоги», і яка потужність буде затребувана для електричного підігріву приміщень таким способом.

Зміст статті

  • 1 Гідності електричних систем «теплої підлоги»
  • 2 Яка потужність нагріву знадобиться
  • 3 Основні принципи укладання електричних теплих підлог»
  • 4 Електричні «теплі підлоги» резистивного принципу дії
    • 4.1 Кабелі для системи «теплої підлоги»
      • 4.1.1 Калькулятори для розрахунку довжина нагрівального кабелю і кроку укладання
    • 4.2 Нагрівальні мати резистивні
  • 5 «Теплі підлоги» інфрачервоного принципу дії
    • 5.1 Плівкові інфрачервоні обігрівачі
    • 5.2 Відео: одна з різновидів плівкового «теплої підлоги»
    • 5.3 Стрижневі інфрачервоні нагрівачі
    • 5.4 Відео: як встановлюється стрижневий «тепла підлога»
  • 6 Що ще набувають для системи «теплої підлоги»
    • 6.1 Відео: який електричний «тепла підлога» для чого призначений

Переваги електричних систем «теплих підлог»

По-перше, чому саме підігрів підлоги створює найбільш комфортні умови для проживання в квартирі?

Вся справа в тому, що саме при такій передачі енергії відбувається саме оптимальне розподіл тепла в об’ємі приміщення. Для прикладу, порівняємо, як проходить цей процес в кімнаті з звичними радіаторами, і з підігрітою поверхнею підлоги:

Як вибрати електричний тепла підлога

Розподіл тепла з конвекційним опаленням і з системою «тепла підлога»

Для початку глянемо на ліву частину малюнка. Розподіл температури в приміщенні надзвичайно нерівномірний, причому і по висоті, і по відношенню до встановлених батарей опалення. Безпосередньо біля радіаторів – пікові температури, що досягають значень до 60 градусів і вище, тобто навіть представляють певну небезпеку в план ймовірності отримання опіку. Далі, температура повітря знижується за рахунок конвекційних потоків, але в області стелі завжди залишається підвищеною, близько 25 30 градусів, тоді як на рівні підлоги, ці значення мінімальні – 18 і навіть менше градусів. Якщо додати до всього цього дуже неприємні горизонтальні повітряні потоки, які схожі протягам, то стає зрозуміло, що подібна схема розподілу тепла дуже далека від оптимальної.

Інша справа, коли підігрівається поверхню підлоги (на малюнку праворуч). Передача теплової енергії проходить внизу, а потім нагріте повітря піднімається вгору вертикально, поступово остигаючи по мірі збільшення висоти. Таким чином, у поверхні підлоги температури близько 25 27 градусів, а на рівні голови стоїть людини – близько 18. Саме такий мікроклімат вважається найбільш комфортним для людей – як не згадати стару мудрість «тримай ноги в теплі, а голову в холоді». Горизонтальних конвекційних потоків або немає взагалі, або ж вони зведені до мінімуму і не заподіюють ніяких незручностей.

Мало того, за допомогою «теплих підлог» можна виконати зонований обігрів, акцентувавши його на певних ділянках, у так званих зонах підвищеного комфорту, наприклад, в традиційних місцях відпочинку або дитячих ігор. І навпаки, в деяких областях, де нагрівання не настільки важливий, можна при монтажі системи зробити його набагато менш інтенсивним, створивши «розрідження» при укладанні обігрівальних елементів. Таким чином, система відрізняється підвищеною гнучкістю.

Отже, з головним достоїнством теплих підлог ясність є. Тепер докладніше про те, чому багато хто вибирає саме електричні системи.

  • Електричні схеми «теплих підлог» універсальні, тоді як установка водяного підігріву підлоги в багатоповерховому будинку може бути просто заборонена.
  • Жодних погоджувальних процедур, складання окремих проектів, наявності апаратури сполучення з існуючими комунікаціями – не вимагається. Розрахунок робиться лише за реально спожитої електроенергії, звичайним порядком.
  • Водяна підлога – це завжди масивна бетонна стяжка, яка і збільшує навантаження на перекриття, і помітно зменшує висоту стелі в приміщенні. При електричних системах підігріву стяжка буде тонше, а при деяких різновидах «теплих підлог» стяжка і зовсім не потрібна.
  • Монтаж електричного «теплої підлоги» набагато простіше, займає набагато менше часу.
  • Електричний обігрів підлог при правильному монтажі і налагодженні в – набагато безпечніше водяного. Ймовірності аварії з проривом води і залиттям нижніх сусідів немає в принципі.
Як вибрати електричний тепла підлога

При водяному підігріві підлоги, на жаль, ніхто не застрахований від ось таких «трагічних» казусів

  • Електричний тепла підлога легко піддається точним, аж до одного градуса, регулювань. Він може бути включений в систему «розумного будинку», може бути запрограмований на найбільш економне використання електроенергії з урахуванням пільгових нічних або недільних тарифів, з мінімальним споживанням енергії в період щоденного відсутності господарів з виходом на оптимальний режим нагріву до часу їх приходу і т. п.
  • Електричні «теплі підлоги» критикують за неекономічність в плані витрати енергії і дорожнечу оплати комунальних рахунків. З цим можна посперечатися – якщо система розрахована, змонтована і настроєно правильно експлуатується «з розумом», а в самій квартирі господарями було приділено серйозну увагу проблемам термоізоляції, то платежі за спожиту енергію по самому оптимальному мікрокліматі будинку завжди буде в межах розумного.

Яка потужність нагріву знадобиться

Який би тип електричного підігріву поверхні підлоги не був обраний, перед придбанням комплекту необхідних елементів і витратних матеріалів проводиться обов’язковий розрахунок створюваної системи. Алгоритми розрахунку окремих моделей можуть дещо відрізнятися, але все ж загальний для всіх параметр – мінімально необхідна потужність нагріву.

Залежить цей показник від цілого ряду критеріїв:

  • На це впливають кліматичні особливості конкретного регіону, тобто середні показники зимових негативних температур.
  • Важливе значення має орієнтованість будівлі і конкретного приміщення по сторонах світла, а також щодо склалася в даній місцевості «рози вітрів».
  • Конструкція самої будови – матеріал, що застосовується для зведення стін, їх товщина, ступінь термоизолированности, матеріал покрівлі, підлог і т. п.
  • Повнота і якість проведених утеплювальних робіт, у тому числі на стінах, цоколі будівлі, підлогах. Враховується, які встановлені вікна і двері і наскільки великі їх термоізоляційні якості.
  • Важливим критерієм є конкретне призначення приміщення, в якому планується встановлення системи підігріву підлоги.
  • Нарешті, враховується і кінцева температура, яку бажають бачити господарі житла, встановлюючи «тепла підлога» в якості додаткового або основного типу опалення.

Система розрахунку – досить складна і громіздка, і це, як правило, доля фахівців теплотехніків. Однак, коштують послуги фахівців досить недешево, і тому можна спробувати підрахувати параметри «теплої підлоги» і самостійно, скориставшись спеціальними програмами, які доступні в інтернеті.

Як вибрати електричний тепла підлога

Можна для розрахунку постаратися знайти спеціалізоване програмне забезпечення

У них зазвичай – досить інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, і залишиться лише по запитам ввести ряд даних про параметри свого житла, щоб програма справила необхідні розрахунки.

Ну а для тих, хто не любить завантажувати свою голову детальними розрахунками, можна навести усереднені значення, які будуть актуальні для середньої смуги Росії, за умови, що в будинку або квартирі проведені якісні утеплювальні роботи, встановлені подвійні склопакети. (До речі, при недотриманні цих вимог годі й думати про встановлення електричного теплого статі, так як гроші гарантовано будуть відлітати в буквальному сенсі слова – на вітер).

Тип і призначення приміщення Питома потужність електричного підігріву підлоги (Вт/м 2) Оптимальна погонна потужність нагрівального кабелю (Вт/м)
номінальна максимальна
Приміщення санітарного призначення (ванни, дашевые, санвузли) 130 — 140 200 10 — 18
Додаткове опалення в кухнях, житлових кімнатах, прихожих і т. п. 100 — 150 170 10 — 18
Приміщення квартир, расподложенных на перших поверхах або над неопалюваними приміщеннями 130 — 180 200 10 — 18
Електричні теплі підлоги, вмонтовані в дерев’яних підлогах на лагах 60 — 80 80 8 — 10
Електричні теплі підлоги без стяжки (у тому числі ІЧ-підлога, плівкові або стрижневі) 100 — 120 150 8 — 10
Підігрів підлоги на закритих і термоізольованих балконах і лоджіях 130 — 180 200 10 — 18
Використання электического теплої підлоги в якості основного джерела обігріву житлових приміщень, в підлогах з товстої термоаккумулирующей бетонною стяжкою 150 — 200 200 10 — 18

Наступний важливий момент – необхідність термоізоляційного шару під нагрівальними елементами «теплої підлоги». Існує думка, що така міра є обов’язковою тільки для підлог на перших поверхах будівель, під якими немає опалювальних приміщень. Певною мірою це може здатися справедливим, однак, якщо розібратися детальніше, то необхідність такої термоізоляції стає очевидною.

Як вибрати електричний тепла підлога

Схема витоку тепла через міжповерхове перекриття

На схемі зображені два приміщення: під №1, в якому встановлюється система електричного підігріву підлоги, а під №2, що розташована поверхом нижче. Між ними обов’язково знаходиться потужне перекриття №3.

Система електричного підігріву (№4) передає теплову енергію не тільки вгору, на лицьове покриття підлоги (№5) але і вниз. Якщо уявити, що термоізоляційний шар (№6) не укладена, то величезна кількість електроенергії будет тратиться даремно, нагрев бетонного перекриття. Теплоємність у цієї масивної конструкції величезна, і плюс до цього вона спирається на капітальні стіни, які також «відтягують» терло на себе. При цьому навіть не настільки велике значення матиме те, яка температура повітря в нижньому приміщенні, так як температура самого перекриття в будь-якому випадку буде менше, і кількість теплових втрат (показано червоними стрілками) буде досить значним.

Завдання термоізоляційного шару (№6)– не стільки захистити перекриття від поверхні підлоги, скільки знизити абсолютно не потрібні тепловтрати нагрев бетонного масиву вниз. Товщина може бути різною – ось вона залежить і від виду електричного підігріву, і від ступеня утеплення приміщення. Наприклад, для деяких видів «теплих підлог» обов’язково потрібно досить товстий прошарок з пінополістиролу, а для інших – досить підкладки зі спіненого поліетилену з обов’язковими відображає фольгованим шаром.

Нижче на діаграмі представлена залежність кількості тепловтрат від товщини утеплювального шару. По осі ординат у відсотках вказані втрати від загальної теплової потужності, що виробляється системами нагріву. Абсциси – це товщина утеплювального шару (в міліметрах) на основі звичайного пінополістиролу.

Як вибрати електричний тепла підлога

Діаграма залежності величини тепловтрат від товщини термоізоляційного шару

Розрахунки проведені для приміщення з якісно виконаної термоізоляцією стін, вікон, дверей, стелі. Але навіть у цьому випадку відсутність термоізоляції на підлозі веде до втрати майже третьої частини загальної кількості теплової енергії! А ось навіть незначний шар утеплювача відразу ж знижує непотрібний витрата.

Цікава особливість – підвищення товщини термоізоляційного шару дозволяє знизити тепловтрати практично втричі. Але повністю усунути цей негативний ефект все ж не виходить. І ось значення товщини пінополістиролу або пінополіуретану в 35 40 мм стає, по суті, оптимальним – подальше її нарощування, в принципі, не дає видимого результату (втрати стабілізуються на рівні 8 9 %). А це означає, що більш товстий шар призведе лише до перестающему бути виправданим зменшення висоти приміщення.

Основні принципи укладання електричних «теплих підлог»

При плануванні системи електричного «теплої підлоги» і складанні попередніх схем і креслень її монтажу обов’язково враховуються кілька важливих правил: зокрема, укладання нагрівальних елементів ніколи не наводиться «у суцільну».

  • Вони не повинні розміщуватись під стаціонарними предметами меблів. Нагрівання поверхні підлоги обов’язково передбачає постійний теплообмін з повітрям в приміщенні. Якщо ефекту немає, то неминучий перегрів кабельної частини з цілком імовірним виходом її з ладу. Крім того, зайвий нав уреден і для меблів – дерев’яні або композитні деталі будуть розсихатися і тріскатися. Та й з економічної точки зору – навіщо витрачати енергію нагрев ділянок підлоги, які ніяким чином не беруть участь у загальному теплообміні?
Як вибрати електричний тепла підлога

Приблизна схема укладання електричного «теплої підлоги»

  • Відступи від стін або стаціонарних елементів меблів повинні плануватися приблизно в 50 мм. В місцях, де проходять опалювальні магістралі (стояки) або ж встановлені інші нагрівальні прилади, що цей інтервал повинен бути збільшений мінімум до 100 мм.
  • Зазвичай вважається, що опалення за принципом «теплий пол» буде ефективним у тому випадку, якщо площа покриття нагрівальними контурами складе не менше 70% від загальної площі приміщення.
  • Доцільно всі попередні розрахунки і «прикидки» перенести на графічну схему, спочатку в чорновому, а потім і в остаточному варіанті – це допоможе не помилитися при розрахунках необхідної кількості обладнання, стане керівним документом при проведенні монтажних робіт. Найзручніше виконувати подібний рисунок на міліметровому папері, з обов’язковим дотриманням масштабу.
  • Обов’язково відразу визначається оптимальне місце для розташування блоку управління (термостата) і термодатчика. Зазвичай сам блок розміщують на висоті приблизно 500 мм від підлоги в тому місці, де до нього буде забезпечений безперешкодний доступ для візуального контролю і мануального управління, і куди зручніше за все буде провести і проводку харчування, і контакти самих обігрівальних елементів.
  • При плануванні розміщення кабельної частини «теплої підлоги» на поверхні, обов’язково враховується те, що ні за яких обставин обігрівальні дроти не можуть перетинатися.
  • Інші параметри укладання вже будуть специфічними особливостями різних схем електричного підігріву.

Тепер, коли з теорією в загальних рисах покінчено, перейдемо до розгляду практичних питань щодо вибору конкретного виду електричного «теплої підлоги».

Електричні «теплі підлоги» резистивного принципу дії

Резистивний принцип дії означає нагрівання металевих проводів при протіканні через них електричного струму за рахунок підібраного опору металевих провідників. Технологічно цей принцип виконаний у вигляді нагрівальних кабелів або спеціальних матів.

Кабелі для системи «теплої підлоги»

Кабелі випускаються теж в досить широкому розмаїтті. Їх можна розділити на резистивні одножильні, двожильні та напівпровідникові з ефектом саморегуляції нагріву.

  • Одножильні кабелі – найбільш прості по пристрою і найдорожчі по своїй вартості. За великим рахунком – це звичайна довга «спіраль в ізоляції», подібно до тієї, що використовується в багатьох обігрівальних або побутових приладах.
Як вибрати електричний тепла підлога

Схема будови одножильного кабелю

Єдина жила виступає і в якості провідника, і в якості нагрівального елемента.

Мідна оплетка є лише екраном, підключеним до заземляючого провідника, для того, щоб мінімізувати можливі електромагнітні випромінювання від кабелю.

З обох сторін до такого кабелю через з’єднувальні муфти приєднані монтажні провідники (їх ще називають у побуті «холодними кінцями»). Очевидно головна незручність такого кабелю – обидва його кінця повинні зійтися в одній точці, щоб бути підключеними до клем блоку управління – термостата.

Як правило, подібні кабелі реалізуються в магазинах комплектами строго певної довжини і, відповідно, потужності нагріву. Ці параметри обов’язково повинні бути зазначені в паспорті виробу.

  • Двожильні кабелі з точки зору планування і прокладки системи «тепла підлога» набагато зручніше.

В одному кабелі укладені два провідника. Один з них може використовуватися для нагріву, а другий – лише для замикання ланцюга. Є моделі, в яких і обидва дроти в рівній мірі виконують обидві функції.

Як вибрати електричний тепла підлога

А так влаштований двожильний нагрівальний кабель

Кабель завжди завершується кінцевою муфтою, в якій організовано контактне з’єднання обох провідників. «Холодний кінець» у двожильного кабелю один – це набагато спрощує складання схеми викладки «теплої підлоги», так як з’являється більше свободи в розміщенні витків – немає потреби тягти до термостата другий кінець. Для прикладу – порівняйте два варіанти, представлених на рисунку:

Як вибрати електричний тепла підлога

В укладанні, звичайно, простіше двожильний кабель

При абсолютно рівній площі обігріву схема укладання двожильного кабелю (праворуч) набагато простіше. На схемі цифрами показано:

1 – обігрівальний кабель;

2 – «холодні кінці»;

3 – з’єднувальні муфти:

4 – кабель термодатчика;

5 термодатчик;

6 – крайова муфта.

І в тому, і в іншому разі використання нагрівального кабелю, як правило, передбачає його заливку бетонною стяжкою товщиною від 30 до 50 мм – вона, крім функції вирівнювання поверхні підлоги, буде грати роль потужного акумулятора тепла. Загальна схема буде виглядати приблизно так:

Як вибрати електричний тепла підлога

Нагрівальні кабелі практично завжди заливаються стяжкою

1 – плита стельового перекриття;

2 – шар гідроізоляції;

3 – шар термоізолятору. Про матеріали і необхідну товщину детальніше було розказано вище.

4 – Вирівнююча стяжка поверх термоізолятору, товщиною до 30 мм, В ряді випадків, наприклад, при використанні плит екструдованого пінополістиролу підвищеної щільності, обходяться і без неї.

6 – обігрівальний кабель, закріплений на монтажній стрічці (5).

7 – фінішна стяжка, товщиною від 30 до 50 мм, яка стане підставою для декоративної обробки підлоги (8) і вельми ємним акумулятором тепла.

Іноді можна зустріти рекомендації щодо можливої укладанні кабельного теплої підлоги і без стяжки – під настеленным дерев’яною підлогою. Однак, це є швидше винятком із правил. Крім того, ефективність такого нагріву все ж значно нижче, ніж з використанням стяжки.

Як вибрати електричний тепла підлога

Як виняток, кабель може використовуватися у дерев’яній підлозі, але різко знижується ефективність нагріву

1 – термоізоляція (пінополістирол, пінополіуретан чи мінеральна вата).

2 – щільна алюмінієва фольга, яка грає роль відбивача тепла.

3 – металева сітка, до якої підв’язані петлі нагрівального кабелю (4).

5 – термодатчик, розміщений в гофрованій трубці і підключені до блоку терморегуляції (8)

6 – прорізи в лагах для пропуску кабелю

7 – фінішне покриття (як правило, дерев’яний масив).

  • Тепер треба розібратися з питанням, скільки ж буде потрібно обігрівального кабелю для кімнати, і з яких кроком його укладати на підлозі.

Вихідними даними для розрахунку є площа кімнати, на якій буде проводитися викладка (загальна, за винятком ділянок, де розміщення кабелю заборонено), і необхідна потужність обігріву на квадратний метр площади (вказана в таблиці, наведеній вище).

Першим кроком визначається необхідна довжина кабелю:

L = S × Рs/Рk

— S – площа, на якій буде проводитися розкладка кабелю. Її нескладно обчислити на накреслений графічної схемою.

Рs питома потужність електричного нагріву на одиницю площі (м2), необхідна для ефективного опалення приміщення (див. таблицю).

Рk питома потужність конкретної моделі нагрівального кабелю – вона обов’язково вказується в його технічної документації.

Тепер нескладно визначитися з тим, яке міжвиткове відстань повинна дотримуватися при укладанні кабелю:

Н = S × 100/L

— Н – інтервал між сусідніми провідниками (міжвиткове відстань) у сантиметрах.

— S площа, те ж саме значення, що і в першій формулі.

— L визначена раніше довжина обігрівального кабелю.

Калькулятори для розрахунку довжина нагрівального кабелю і кроку укладання

Згадані формули введені в пропонований читачеві калькулятор. Введіть значення, і відразу отримаєте бажану довжину обігрівального кабелю:

Розрахунок довжини кабелю обігрівального
Введіть потрібні значення і вкажіть плановану функціональність «теплої підлоги».
Встановіть движком расчитанную площа укладання обігрівального кабелю в кв. м.
Виберіть функціональне призначення «теплої підлоги»
Основне джерело опалення. Пол на грунті або над неопалюваним приміщенням
Основне джерело опалення. Внизу розташовано опалювальне приміщення
Додатковий джерело опалення. Пол на грунті або над неопалюваним приміщенням
Додатковий джерело опалення. Внизу розташовано опалювальне приміщення
Введіть паспортне значення питомої теплової потужності вибраної моделі обігрівального кабелю (Вт/м)

Розрахована величина послужить орієнтиром для збірки комплекту теплої підлоги з кабелем, довжина якого найбільш близька до отриманого значення. Тепер нескладно знайти і крок укладання:

Ще раз введіть площа укладання кабелю
Введіть довжину обраного комплекту обігрівального кабелю

Після того як параметри повністю розраховані, можна переносити малюнок укладання на масштабувати креслення – це значно полегшить згодом процес монтажу «теплої підлоги».

  • Ще один різновид обігрівального кабелю для системи «тепла підлога двожильний саморегулюючий з напівпровідникової матрицею.

Використовується він не так часто, то в силу своєї дорожнечі, то з-за не дуже поширеної інформації про нього. А між тим – такий кабель дуже зручний і економічний в експлуатації.

Як вибрати електричний тепла підлога

Будова напівпровідникового гріючого кабелю

Обидва його провідника виконують тільки струмопровідну роль, а нагрівання здійснюється за рахунок напівпровідникової матриці, розташованої по всій довжині кабелю. Особливий її склад викликає нагрівання в будь-якій точці кабелю. Причому, інтенсивність нагріву змінюється під дією температури.

На холодних ділянках (А) кількість струмопровідних часток (білі крапки) максимально, і нагрівання тут ведеться найбільш інтенсивно. По мірі нагріву провідність матриці різко знижується (область В), а при досягненні оптимальної температури – практично повністю припиняється (З). Таким чином, кабель сам по собі, без стороннього втручання, вирівнює температуру по всій площі кімнати. – залишається лише поставити її максимальне значення на терморегуляторі.

До речі, такого кабелю не особливо страшні і перекриття нагрітих поверхонь якимись важкими предметами меблів – після нагріву провідність матриці на такій ділянці просто знизиться до абсолютно безпечних значень.

Як вибрати електричний тепла підлога

Саморегулюючі кабелі поки ще не користуються широкою популярністю, але, безсумнівно, у них все ще попереду

В іншому ж процес розрахунку і укладання такого кабелю мало відрізняється від резистивних його «побратимів».

Зручність нагрівальних кабелів – повна універсальність створюваного «теплої підлоги» він може бути застелена кожним, без виключення, фінішним покриттям.

Нагрівальні мати резистивні

Щоб «полегшити життя» монтажникам підлог з підігрівом, були винайдені спеціальні мати, які суттєво спрощують і процеси розрахунку, та процедуру укладання.

Як вибрати електричний тепла підлога

Дуже зручні в роботі нагрівальні мати з сітчастою основою

Якщо говорити більш коректно, то це – той самий обігрівальний двожильний резистивний кабель, але тільки вже фігурно викладений з певним кроком на скловолоконному сітчастому підставі. Нерідко така сітка має ще і самоклеючі властивості, що робить укладку ще простіше.

Ширина таких матів, як правило, близько півметра, а довжина може досягати і 20 24 метрів, тобто одним комплектом можна закрити площу до 12 м2.

Зрозуміло, що розраховувати крок укладання кабелю тут ні до чого. Крім того, такі мати мають встановлені виробником показники потужності, наведені вже до потрібної величини – до одиниці площі. Так, більшість подібних виробів випускається з питомою потужністю від 100 до 150 Вт/м2. Дуже рідко, але все ж зустрічаються моделі, які забезпечують нагрів до 200 Вт/м2.

Якщо «набити руку, то укладання таких матів не повинна представити особливої складності. Сітку можна вільно різати, не чіпаючи, природно самого кабелю. А з підрізаній основою не складет труда змінити напрямок укладання або навіть надати мату на підлозі досить складну криволінійну форму.

Як вибрати електричний тепла підлога

Різні прийоми укладання сітчастих матів

У підсумку можна ефективно покрити нагрівальними елементами будь-яку площу – від правильних прямокутників до вузьких проходів, наприклад, у ванній кімнаті.

Як вибрати електричний тепла підлога

Ними можна застелити приміщення будь-якого ступеня складності

Як правило, подібні мати використовуються при створенні системи додаткового опалення, для підвищення комфортності. Вони не надто потужні, але зате і не вимагають товстої стяжки – досить тонкого вирівнюючого шару. А якщо «теплий пол» монтується під покриття з керамічної плитки, то процес ще більше полегшується – укладання кахлю можна вести безпосередньо на мати, лише трохи, до 7 ÷ 8 мм, збільшивши товщину нанесеного плиткового клею.

Як вибрати електричний тепла підлога

Особлива перевага — прямо на них можна укладати керамічну плитку

Подібні мати, звичайно, по вартості – вище, ніж обігрівальні кабелі, але це повною мірою компенсується і простотою і швидкістю їх укладання.

«Теплі підлоги» інфрачервоного принципу дії

У подібних системах принцип передачі теплової енергії зовсім інший. Проходить через спеціальні елементи електричний струм викликає, при відносно невеликій їх нагріванні, жорстке спрямоване інфрачервоне випромінювання, невидиме оку, але добре передає енергію на значні відстані (пряма аналогія з сонячним світлом, тільки, звичайно, у незрівнянно менших масштабах).

Інфрачервоні випромінювання з довжиною хвилі від 4 до 20 нанометрів поширюються прямолінійно, викликаючи нагрівання перебувають на їх шляху поверхонь. Таке поширення тепла є найбільш комфортним для людини.

Інфрачервоні системи підігріву підлоги можуть бути двох видів – це плівкові обігрівачі або стрижневі мати.

Плівкові інфрачервоні обігрівачі

Між двома щільними поліестеровими плівками конструктивно розміщені дві паралельні мідні струмопровідні шини, а між ними – випромінюючі при проходженні електрики теплову енергію чорні смуги з особливою карбонової пасти.

Як вибрати електричний тепла підлога

Рулон плівкового інфрачервоного нагрівача

Загальна товщина такої плівковою збірки дуже невелика – як правило, не більше 0.4 мм Тим не менш, вона стає дуже ефективним обігрівачем приміщення.

При розрахунках такої «теплої підлоги» виходять з того, що відступ від стін або стаціонарних предметів меблів має бути не менше 200 мм. Далі, після складання примірної схеми необхідно вирахувати відсоткове співвідношення площі, на якій будуть розміщуватися полотна обігрівача, до загальної площі приміщення. Це необхідно для того, щоб визначитися з необхідною потужністю покриття.

Так, якщо це співвідношення становить 60% і менше, то будуть потрібні плівкові елементи з питомою потужністю близько 220 Вт/м2. Якщо ж площа покриття перевищує 60%, то, відповідно, зменшується і потужність нагрівального елемента. Ступені потужності, з якими випускаються такі плівкові обігрівачі – від 130 до 230 Вт/м2, з кроком через 20Вт, тобто існує можливість підбору найбільш оптимального рівня нагріву.

При розрахунках і складанні схеми укладання необхідно враховувати форму випуску плівкових обігрівачів. Вони бувають в ширину 500, 800 або 1000 мм, а довжина в рулоні може досягати 50 метрів. Однак, є граничні значення довжини смуг, перевищувати які не рекомендується через можливе погіршення теплотехнічних характеристик. Граничні значення вказані в таблиці:

Стандартна ширина рулону інфрачервоної плівки (см) Допустима максимальна довжина одного фрагменту (м)
50 8,5
80 6,75
100 4,25

Звичайно через кожні 250 мм нанесена лінія, за якою можна проводити розкрій плівки – це ніяк не вплине на її працездатність при правильно монтажі системи. Різати її в інших місцях категорично заборонено.

Плівкові теплі підлоги, як правило, застосовуються тільки «сухим» методом, без використання стяжки. В основному вони служать для додаткового підігріву паркетних, ламінованих або лінолеумних підлог.

Як вибрати електричний тепла підлога

При плівкових технології обігріву стяжка взагалі не потрібна

Використовувати їх для інших цілей, наприклад, для установки під керамічну плитку, теж, в принципі, можна, але технологія стає дуже складною, із застосуванням особливих методів і матеріалів гідроізоляції і укладання кахлю, і тому простіше і набагато дешевше буде в такому разі укласти звичайний нагрівальний кабель або мат.

Відео: одна з різновидів плівкового «теплої підлоги»

Стрижневі інфрачервоні нагрівачі

Не так давно з’явилися стрижневі інфрачервоні нагрівальні мати відразу ж завоювали популярність. Вони являють собою два паралельних провідника в надійною полімерної ізоляції, між якими розміщені випромінювачі-стрижні.

Як вибрати електричний тепла підлога

Одне з найбільш інноваційних рішень — стрижневі інфрачервоні мати

Стрижні досить гнучкі і міцні, являють собою складну конструкцію з карбону, срібла і графіту. При подачі напруги кожен такий стрижень стає джерелом інфрачервоного випромінювання в хвильовому діапазоні від 8 до 14 нанометрів.

Стандартна ширина таких матів – 830 мм, випромінюють стержні розташовані з інтервалом 90 або 100 мм. Довжина мата може становити до 20 м.

Як вибрати електричний тепла підлога

При укладанні один провідник можна обрізати по центру між стрижнями

При укладанні таких обігрівачів на підлозі дозволяється проводити рези провідника по центру між стрижнями, з наступним замиканням ланцюга з допомогою додаткових монтажних проводів. Приклад подібного з’єднання наведено на малюнку нижче.

Як вибрати електричний тепла підлога

Приблизна схема електричної комутації стрижневих матів

Зазвичай такі інфрачервоні нагрівальні мати, в залежності від частоти розташування стрижнів, мають два варіанти питомої потужності – 130 або 160 Вт/м2 (показник може бути представлений і як потужність на погонний метр – тоді це буде 116 або 138 Вт/м). мінімально допустима довжина мата при його монтажі на підлозі – 500 мм.

Важлива особливість і величезна зручність в експлуатації подібних матів – їх здатність до саморегуляції. При досягненні обраного рівня нагріву напівпровідникові стрижні «замикаються» і перестають випромінювати теплову енергію. А це означає, що навіть передвинутая меблі або переставлений холодильник не принесуть такої системи теплої підлоги ніякої шкоди, і електроенергія не буде при цьому тринькатимуться даремно.

Такі системи нагріву теж досить універсальні і можуть використовуватися практично з будь-якими типами покриттів підлоги. Зазвичай подібні мати укладають в тонку стяжку товщиною до 30 мм – без цієї умови саморегуляція стрижнів відбуватися не буде.

Відео: як встановлюється стрижневий «теплий пол»

Що ще набувають для системи «теплої підлоги»

При виборі системи електричного підігріву підлоги обов’язково відразу підбирають і елементи контролю і управління – термодатчик і терморегулятор.

Як вибрати електричний тепла підлога

Обов’язкові елементи для «теплої підлоги» — термодатчик з кабелем і терморегулятор з механізмами управління

Дуже часто термодатчик разом зі штатним кабелем входить до складу комплекту, наприклад, принабутті кабельної системи або сітчастих матів. Тим не менш, не виключений варіант, коли це пристрій доведеться купувати окремо. При цьому слід звернути увагу на достатність його довжини кабелю – її має вистачити від місця встановлення терморегулятора до вибраного на схемі ділянки установки датчика. Нарощувати довжину – не рекомендується, обрізати надлишки – цілком допустимо.

А ось з терморегулятором уваги потрібно побільше. Цей прилад може бути досить простим, з електромеханічним регулюванням температури. Однак більш досконалими є прилади управління з електронною схемою управління і панеллю індикації, які знімають значення температуру і на рівні підлоги, і в самому приміщенні. Зрозуміло, що тут можливості тонкого регулювання і програмування режимів – набагато ширше. Правда, і вартість таких приладів теж буде вище.

Як вибрати електричний тепла підлога

Сучасні терморегулятори виконують безліч функцій і мають можливість програмування і дистанційного керування по різних каналах зв’язку

Важливо звернути увагу і на допустимий струм споживання подібним терморегулятором. Так, якщо система «теплої підлоги» сумарно споживає менше 2,3 кВт, то буде досить приладу, розрахованого на 10 ампер. Якщо ж система підігріву споживає більше, то і терморегулятор потрібен більш потужний – на 16 ампер.

До речі, практично всі виробники «теплих підлог» завжди рекомендують до своєї продукції на ті чи інші типи терморегуляторів. Самим розумним дією буде прислухатися до таких порад.

І, нарешті, слід передбачити систему електробезпеки. Мова йде про окрему прокладеної лінії живлення 220 В для теплої підлоги для цих цілей можна використовувати звичайні розетки! Ця лінія повинна бути оснащена проводами перерізом не менше 1,5 мм2 (при потужності до 2,3 кВт) або навіть 2,5 мм2, якщо система – більш потужна. В розподільчому щитку повинен бути встановлений відповідний автомат. А щоб повністю виключити ймовірність ураження електрострумом, рекомендується встановити на систему підігріву підлоги пристрій захисного відключення (УЗО).

І на завершення статті – докладний відеоролик про особливості існуючих електричних систем підігріву підлоги:

Відео: який електричний «тепла підлога» для чого призначений