Вимоги до котельні в приватному будинку

1078

При зведенні приватного будинку, а точніше, ще на стадії попереднього проектування, необхідно заздалегідь продумати місцезнаходження котла опалення. Можливі різні варіанти котел може бути встановлений на кухні або в коридорі, для нього буде відведено окреме приміщення в будинку або ж для цього буде робитися окрема прибудова. Яке б рішення не було прийнято, облаштування цього приміщення повинне відповідати певним вимогам, встановленим нормами і правилами.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Вимоги до котельні в приватному будинку розроблені не на порожньому місці і не для ускладнення життя господарів. Навпаки, їх головна мета – забезпечення всебічної безпеки і зручності експлуатації опалювальних агрегатів.

Зміст статті

  • 1 Проект котельні
  • 2 Опалювальний котел
    • 2.1 Газовий котел
    • 2.2 Відео: приклад обладнання котельні з газовим котлом
    • 2.3 Котел на твердому паливі
    • 2.4 Відео: приклад обладнання котельні з твердопаливним (пелетні) котлом
  • 3 Вентиляція котельної
    • 3.1 Природна вентиляція
    • 3.2 Примусова вентиляція
    • 3.3 Відео: основні вимоги, що пред’являються до котелень
  • 4 Погодження проекту

Проект котельні

Самостійно проектувати котельню і нема чого братися – це справа фахівців. Враховуючи всі необхідні параметри, ними складається проект встановлення обладнання в тому чи іншому приміщенні. Якщо плануюча документація складається кваліфікованими фахівцями, то такий проект буде простіше узгодити в спеціалізованих організаціях.

Вимоги до котельні в приватному будинку

При складанні проекту котельні враховується чимало критеріїв

Для проектування необхідно зібрати дані, які передбачені загальними правилами СНиП 2.04.0887*. Конкретно до таких вихідним параметрами ставляться:

— потужність опалювального агрегату;

— вид палива, який буде використаний для опалення;

— розмір і план приміщення, відведеного для встановлення обладнання;

— загальна площа будинку та місцезнаходження у ньому житлових та інших приміщень;

— загальний план першого поверху, на якому буде розміщена котельня (при такому її розміщенні)

Вимоги до котельні в приватному будинку

Загальний план цокольної частини будинку з виділеним для приміщенням котельні

— матеріал, з якого побудований будинок і котельня, якщо вона розташована в прибудові – (цей варіант найбільш бажаний для установки котла в приватному будинку).

Опалювальний котел

Все, що стосується котельних установок, обумовлено в правилах СНиП II-3576, так як для опалення може використовуватися, як газовий, так і твердопаливний котел

Газовий казан

Газові котли поширені більше насамперед тому, що «блакитне паливо» якщо до будинку прокладена магістраль, обходиться значно дешевше всіх інших видів теплоносіїв. Так і зручностей в повсякденній експлуатації – набагато більше.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Газові котли використовуються частіше — через більш дешевого палива і зручності в роботі

  • Якщо опалювальний агрегат володіє потужністю до 150 кВт, то для нього обов’язково передбачається окреме приміщення. При виборі газового котла, має потужність, що перевищує 150 кВт, згідно з правилами, потрібно обов’язково звести окрему будівлю або прибудову до будинку. Ця прибудова може мати загальну стіну тільки з нежитловими приміщеннями, такими, наприклад, як гараж, комора, майстерня або санвузол.
  • Для установки агрегату необхідно влаштувати надійний окремий фундамент, або мати в котельні надійний і міцний бетонований підлогу.
  • В приміщення необхідно провести воду для підживлення системи, в якій вона періодично потребує.
  • Крім надходження води в приміщення, потрібно обов’язково мати підведену трубу каналізації, куди, при необхідності, буде зливатися вода з опалювальної системи.
  • Враховуючи наявність в приміщенні води, воно повинно бути досить добре утеплено, щоб у критичній ситуації, при пікових зимових морозів, не розпочався процес замерзання труб.
  • Висота стелі кімнати — котельні повинна бути передбачена не менше, ніж 2,5 ÷ 2,6 метрів.
  • Обсяг приміщення, призначеного для котельні, не повинен становити менше 15 м3.
  • У прибудові необхідно організувати не тільки електричне освітлення, але й природне. Розрахунок останнього здійснюється в залежності від обсягу кімнати. Так, для одного кубічного метра приміщення необхідно скління розміром 0,03 м2., а значить, для мінімальних. 15 м3 площа вікна буде становити 0,45 м2.
  • Стіни прибудови повинні бути зведені їх матеріалу, що має за результатами випробувань межу вогнестійкості не менше 0,75 години. Нульовому значенню повинен дорівнювати коефіцієнт поширення полум’я поверхностям від можливого займання.
  • Вентиляція і кондиціонування влаштовується згідно з правилами СНиП 2.04.0591. Головна умова – вентиляція повинна становити не менше триразової заміни повітря в приміщенні за одну годину.
  • Для цього в установленому вікні повинна бути влаштована кватирка, а під вхідний з вулиці дверима залишається зазор розміром 0,025 м2. або ж делаетс оядом з нею вентиляційної віконце, забране сіткою, такої ж площі.
  • Котельня, влаштованих в прибудові, яка має спільну стіну з будинком, може мати дві двіри на вулицю, що відкривається назовні і в приміщення будинку. Двері, що ведуть в будинок, повинна бути виготовлена з вогнетривкого матеріалу і мати високий клас безпеки від пожежі.
  • Якщо встановлений котел, що працює на зрідженому газі, категорично забороняється зберігання балонів з паливом в котельні. Для балонів влаштовують окреме приміщення, звідки проводиться магістраль, по якій паливо надходить в опалювальний агрегат.

Газовий котел може бути встановлений і на кухні, але все одно, як і при установці в котельні, для його монтажу в цьому приміщенні потрібно виконати ряд вимог СНиП.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Компактний газовий котел може бути встановлений і на кухні

  • Потужність малогабаритного агрегату не повинна перевищувати 30 кВт.
  • Висота стелі в кухонному приміщенні не може бути менше ніж 2,2 ÷ 2,3 метра.
  • Такий котел підходить для розміщення на кухні тільки в тому випадку, якщо її площа не менше 15 м2.
  • Навіть якщо для котла обладнаний коаксіальний димар, а сам агрегат оснащений закритій пальником, приміщення кухні повинно бути обладнане додаткової примусовою вентиляцією.
  • Котел встановлюється або підвішується на кронштейни на зовнішню стіну будівлі, яка повинна бути побудована з негорючих матеріалів або, в крайньому випадку, облицьована жаростійкої панеллю.
  • Площа вікна кухні повинна дорівнювати не менше однієї третини площі приміщення.

Відео: приклад обладнання котельні з газовим котлом

Котел на твердому паливі

Якщо планується встановлення твердопаливного котла, то проектувати його місцерозташування потрібно на етапі планування будинку при його зведенні, так як будівля котельні для цього агрегату категорично обов’язкове. Це потрібно зробити для того, щоб заздалегідь розмітити в котельні розташування димоходу.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Сучасний твердопаливний котел тривалого горіння

До обов’язковим вимогам встановлення котла на твердому паливі відносяться наступні критерії:

  • Площа котельної повинна становити не менше 7 ÷ 8 м2.
  • Котел повинен бути встановлений таким чином, щоб була можливість, при необхідності, проведення ремонтних робіт та профілактичного обслуговування.
  • Спираючись на дані про потужності агрегату, розраховується розмір вентиляційного каналу, в пропорціях – 1 кВт потужності: 8 см2 площі. Діаметр дымоотводного отвору не повинен бути менше діаметра штатного патрубка, що виходить з котла.
  • Для такого опалювального приладу рекомендовано влаштувати подіум, який буде вище підлоги котельні на 80 ÷ 100 мм.
  • Вентиляція в приміщенні влаштовується за такою ж схемою, як і для газового котла.
  • Освітлення та наявність дверей розраховуються так само, як і для агрегатів, що працюють на газі.
  • В цілях пожежної безпеки необхідно подбати про матеріали для стін і підлоги, так як вони повинні бути негорючими. Перед топковими дверцятами котла рекомендовано настелити лист металу, розміром не менше 500 ×500 мм, а на стіну закріпити азбестовий екран.
  • Димовідвідна труба для цього виду котла влаштовується таким же чином, як і для печі, і повинна складати висоту не менше п’яти метрів. Якщо доводиться робити в ній повороти і вигини, то їх має бути не більше трьох.

Монтуючи будь газових котлів, професіонали рекомендують установку захисно-запобіжні пристрої, як в системі опалення, так і безпосередньо в самому котлі це байпаси, запірні клапани, датчики на появу диму та інші прилади або пристосування.

Відео: приклад обладнання котельні з твердопаливним (пелетні) котлом

Вентиляція котельної

Так як від вентиляції залежить безпека експлуатації будь-якого опалювального приладу, хотілося б детальніше розглянути різні види виведення з приміщення можливого скупчення газів. Існують природні і примусовий види вентиляції. Що вони являють собою конкретно варто розглянути на додаток до вищеописаних обов’язковим параметрам котельні.

Природна вентиляція

Природної вентиляції називають провітрювання приміщення з допомогою правильно влаштованих отворів в стінах або стелі, без застосування спеціальних приладів, що створюють тягу, яка нагнітає і витягує повітря з приміщення котельні.

Приміщення для установки котла облаштовується на першому або цокольному поверсі, тож схеми розташування вентиляційних віконець можуть кілька різнитися між собою.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Схема вентиляції при розташуванні котельні в прибудові на рівні першого поверху

Схема вентиляції для котельні, що знаходиться на першому поверсі будинку або в прибудові, виглядає наступним чином.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Вентиляція котельної, облаштованій у цокольному або напівпідвальному приміщенні

Ця схема показує пристрій вентиляції котельні, що розташована в напівпідвальному приміщенні будинку.

Для того, щоб створювалася хороша тяга, і котел функціонував ефективно, витяжний отвір або ж трубу вентиляції встановлюють над опалювальним приладом. Туди йдуть потрапили в обсяг кімнати продукти згоряння і збіднений повітря, який віддав кисень «на потреби горіння». Процес йде за рахунок підштовхування надходять з вулиці через вентиляційне віконце, влаштоване на протилежній стіні, за однією з обраних схем, свіжим припливом повітря.

Мінусом природного процесу провітрювання є те, що розрахувати і контролювати його досить-таки складно, а за правилами СНиП 2.04.0591, повітря при працюючому котлі, повинен оновлюватися в приміщенні тричі на годину, як вже говорилося вище. Природний процес вентиляції буває дуже залежний від температури, тче рівня тиску, сили і напрямку вітру на вулиці.

Примусова вентиляція

Штучна або примусова вентиляція відрізняється від природної тим, що здійснюється із застосуванням спеціальних кондиціонерів або вентиляторів, установлених у вхідному і витяжній вікні.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Загальна схема примусової вентиляції в котельні

Можна скористатися тільки одним приладом, встановленими в одному з вікон, тим самим заощадити деяку суму, але більш ефективним, буде все-таки перший варіант, з суміщенням нагнітання і витяжки.

Таку вентиляційну систему можна легко налаштувати на оптимальний режим і постійно контролювати за допомогою приладів інтенсивність тяги.

Вентилятори підбираються по діаметру вентиляційних каналів і за вимогами СНиП.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Різні типи вентиляторів для домашніх котелень

Наприклад, щоб знайти об’єм приміщення котельні потрібно перемножити ці параметри між собою і помножити, в даному випадку на три (кількість разів обміну повітря в котельні за годину).

Припустимо, приміщення має такі параметри: ширина і довжина 2 м, висота 2,5 м. Діючи згідно з формулою, обчислюється об’єм приміщення

2 × 2 × 2,5= 10 м3. Далі отримане значення множиться на три, виходить 30 м3/год — цей показник вказує на те, що продуктивність вентилятора для цього приміщення повинна бути не менше 30 м3/год. В ідеалі, потрібно вибирати припливно-витяжну техніку, яка має резерв производительности на 15 ÷ 30% більше, ніж потрібно.

Рекомендовано для котелень купувати вентилятори, укладені в алюмінієві або мідні корпусу, які витримують високі температури.

Ще одним моментом, на якому можна заощадити електроенергію, є автоматичний контроль вентиляційної системи. Встановивши апаратуру контролю і управління, можна буде перебувати в упевненості, що вентилятори тепер включаються тільки при запуску опалювального агрегату, а при його зупинці вентиляційні прилади теж будуть переходити в режим паузи.

Вимоги до котельні в приватному будинку

Розташування вентиляційної труби на стіні будівлі

На вулиці на стіні встановлюється вентиляційна труба, яка врізається у віконце, де встановлений вентилятор. Труба зазвичай піднімається на висоту вище покрівлі на 500 ÷ 1000 мм. Таким чином, створюється хороша тяга, яка допомагає швидко очищати приміщення від скупчення газів.

Відео: основні вимоги, що пред’являються до котелень

Погодження проекту

Коли проект буде підготовлений, природно, з виконанням всіх вищеописаних вимог, настає момент його узгодження в деяких організаціях, що відповідають за безпечну роботу приладів, встановлених у котельні.

Узгодження проекту котельні необхідно для того, щоб можна було безперешкодно укласти договір на проведення газової магістралі або проведення відповідної внутрішньої розводки. Дозволяють резолюції повинні бути отримані до початку будівництва у наступних наглядових організаціях:

— Пожежна служба.

— Технічний нагляд.

— Санітарна інспекція.

— Районний відділ архітектури – звідти доведеться запросити спеціаліста на місце будівництва.

— Житлово-комунальні служби, зокрема, організації, що забезпечують газове постачання.

Тільки після отримання даних організаціях дозвільних документів, можна приступати до будівництва котельні. Для підключення до газових магістралях, доведеться пройти ще ряд деяких процедур, при яких складається проект проведения газової труби до будови та її розгалужень по точках споживання.

Щоб полегшити собі всі ці досить клопітні і малоприємні заходи, ходіння з одного наглядового органу до іншого, а також щоб скоротити термін погоджувальних процедур, можна звернутися в спеціалізовані компанії, які візьмуть на себе всі проблеми, що виникли, і за помірну плату допоможуть в найкоротші терміни підготувати всі необхідні документи.