Бетонування стовпів для паркану

906

Зведення паркану навколо своєї ділянки і, можливо, будь-яких інших постійних або тимчасових огорож – це та процедура, без якої не обходиться жодне заміське будівництво. І буде великою помилкою пустити це питання «на самоплив», мовляв, на тлі масштабністю основних заходів тут все вирішується легко і просто.

Бетонування стовпів для паркану

Якість, довговічність, так і декоративність огорожі, особливо позначає зовнішню кордон власних володінь, не менш важливі, ніж відповідні характеристики інших будівель. І ставитися до пристрою подібних елементів потрібно з не меншою увагою, ніж до всього іншого. А однією з головних проблем у цьому блоці питань є правильний вибір, розстановка і бетонування стовпів для паркану.

Зміст статті

  • 1 Які стовпи і коли краще застосовувати
  • 2 Завжди виправдано бетонування?
  • 3 Забивання стовпів в грунт
    • 3.1 Відео: як можна забивати стовпи з допомогою саморобного пристосування
  • 4 «Сухе бетонування» або бутование
  • 5 Бетонування стовпів для паркану
    • 5.1 Часткове бетонування
    • 5.2 Відео: доцільність часткового бетонування забірних стовпів
    • 5.3 Повне бетонування
    • 5.4 Бетонування на «складному» грунті

Які стовпи і коли краще застосовувати

А. насамперед, розберемося, яким вимогам повинні відповідати стовпчики для паркану:

  • Напевно, немає ніякого резону впритул займатися парканом мало не кожен рік. Значить, стовпчики повинні бути довговічними, розраховані на тривалу експлуатацію з мінімально необхідним рівнем догляду за ними.
  • Стовпи повинні вільно, з потрібним запасом міцності, витримувати і масу конструкції забірних прольотів, і динамічні навантаження. В першу чергу, звичайно, це стосується вітрового впливу, особливо на відкритих ділянках місцевості.

Але і в самих тихих куточках потрібно враховувати запас міцності, щоб огорожа не завалювався від снігових заметів, від домашніх тварин (від дрібних до великих) або навіть від того, що до прольоту або стовпчику притулився який-небудь «втомлений» громадянин, що повертався вночі з вечірки.

Бетонування стовпів для паркану

При установці цього паркану явно щось не було враховано…

  • Стовпи у доброго господаря повинні, як мінімум, не псувати зовнішній вигляд огорожі будинку. Їм необхідно добре вписатися в загальну композицію огорожі, хвіртки, ворота. Іноді – навіть більше, саме стовпи і задають тон всьому ансамблю огорожі території ділянки.
Бетонування стовпів для паркану

Стовпчики нерідко стають окрасою огорожі

Якщо ж стовпчики своїм зовнішнім виглядом можуть зіпсувати загальну картину, значить їх необхідно зробити непомітними сторонньому погляду.

Б. Другий аспект. Технологія установки забірних стовпчиків багато в чому залежить від матеріалу їх виготовлення. Ну а цей параметр безпосередньо пов’язаний з типом самого паркану. Тобто, «танцювати треба від грубки» починати з того, який паркан нам необхідний на ділянці.

Отже, у сучасній будівельній практиці найчастіше використовуються наступні типи стовпів для забору: дерев’яні, азбестоцементні, бетонні, металеві, складені з цегли чи інших будівельних блоків. У кожного типу є свої переваги і недоліки. Для зручності ці дані зведені в пропоновану увазі таблицю:

Матеріал виготовлення стовпчика Мініатюра Переваги Недоліки
Дерев’яні стовпи Бетонування стовпів для паркану Дуже часто — найбільш доступні за ціною. Вимагають обов’язкової обробки спеціальними складами
Нерідко є можливість самостійного безкоштовного виготовлення Навіть після обробки не відрізняються довговічністю — рідко, коли прослужать більше 10 років
Легко кріпляться поперечні лаги і прольоти огорожі
Азбестоцементні стовпи Бетонування стовпів для паркану Невисока вартість, доступність у продажу Крихкість — можуть тріснути при випадковому ударі акцентованої
Простота монтажу самих стовпів, практичність При попаданні внурть води можуть зруйнуватися на морозі, вимагається обов’язкова герметизація зверху
Є складнощі з кріпленням до стовпів поперечних лад
Бетонні стовпи Бетонування стовпів для паркану Універсальність — підійдуть для всіх типів огорож Велика маса, що ускладнює і доставку і монтаж стовпів
При якісному виконанні — висока довговічність Такі стовпи можна назвати економним рішенням
Можуть мати цікаве зовнішнє оформлення
Металеві стовпи Бетонування стовпів для паркану Повна універсальність з усіма типами огорож Суттєвих недоліків немає. Єдине, можна говорити про нинішню високу вартість металевого прокату
Можна застосовувати будь-які методи монтажу самих стовпів Вимагають регулярного догляду — фарбування
Є можливість широко використовувати зварні з’єднання, що відкриває масу варіантів при будівництві огорож і воріт
При правильній обробці металу — висока довговічність опор
Цегляні стовпи Бетонування стовпів для паркану «Чемпіони» по декоративності. Напевно, найдорожчі з усіх.
Вимагають обов’язкової заливки фундаменту.
Для їх спорудження необхідні високі навички муляра
Вимагають специфічної зовнішньої обробки і догляду

А тепер розглянемо сумісність згаданих опорних стовпів з різними типами огорож.

  • Для дерев’яного паркану (звичайний штахетник) обмежень немає – маса у нього невелика, парусність теж, і можна використовувати абсолютно будь-які типи стовпів. Питання лише в доцільності такого використання з економічної точки зору і з позицій візуальної сумісності.
Бетонування стовпів для паркану

Дерев’яний паркан оригінальної форми

Правда, і дерев’яні паркани іноді приймають часом дуже цікаві, часом химерні форми, що вимагають особливих підходів.

  • Схожі з звичайними дерев’яними по конструкції і по параметрам огорожі з металевого паркану. Вони довговічніше дерев’яних, і також можуть встановлюватися з будь-якими видами стовпчиків.
Бетонування стовпів для паркану

Легкий паркан з металевого паркану

Їхня невелика маса і відсутність будь-якої значимої парусності не пред’являє до стійок особливих вимог.

  • Огорожі з металевого профнастилу – одні з найбільш затребуваних в наш час. По своїй загальній масі такі прольоти особливого навантаження не дають, але їх суцільна поверхня вимагає замислюватися про парусності конструкції.
Бетонування стовпів для паркану

Дуже популярні в наш час паркани з профнастилу

Тут вимоги вже будуть вище – і відносно кроку розташування опор, і з точки зору заглубленности. Але, за великим рахунком, можуть бути використані будь-стовпи (щоправда, застосування дерев’яних навряд чи можна розглядати всерйоз).

  • В даний час набувають популярності легкі і з вигляду навіть – практично невагомі паркани з полікарбонатних панелей.
Бетонування стовпів для паркану

Паркан з полікарбонату — легкий, але парусність має чималу!

Вимоги до стовпчиків-опор можна залишити такими ж, як і з парканами з профнастилу. Але зазвичай використовують досить «мініатюрні» стовпчики з профільної сталевої труби.

  • Для парканів (тимчасових або стаціонарних) з сітки-рабиці підходять, в принципі, будь-стовпчики. Але так як сам паркан недорогий, то зазвичай використовують простенькі металеві, а саму сітку або укладають в рамки з куточка, або просто підв’язують на опори.
Бетонування стовпів для паркану

Паркан з рамок з сіткою-рабицею

Цілком підійдуть і тонкі бетонні виливки (за типом садових «виноградних» стовпчиків).

Бетонування стовпів для паркану

Можна придбати готові шпалерні «виноградні» стовпчики

  • Важкі збірні бетонні паркани вимагають до себе відповідного ставлення. В якості опор для них виступають або бетонні стовпи, або сталеві труби відповідного великого діаметру.
Бетонування стовпів для паркану

Збірний бетонний паркан

Вимоги до кріплення стовпів тут – підвищені. Але такі опори можуть витримати дуже велике навантаження з будь-яким парканом – питання лише в доцільності їх використання з іншими огорожами.

  • Нарешті, цегляні паркани. Зрозуміло, що навіть для того, щоб дотримувалася «закінченість» огорожі, необхідно використовувати або цегельні стовпчики, викладені самостійно з відповідного матеріалу, або бетонні, які не зіпсують зовнішнього вигляду.
Бетонування стовпів для паркану

Самий складний у виконанні — цегляний паркан

Втім, часто вдаються до того, що при будівництві в якості опор служать металеві профілі, які згодом декоративно обкладаються цеглою.

Практично при будь-якому розкладі цегляний турбот зажадає по всьому периметру стрічкового фундаменту.

Тепер, коли внесена ясність у співвідношення «паркан – стовпи», можна перейти до технологій установки опор для загороджень.

Чи завжди виправдано бетонування?

Цікавий поворот! Стаття про бетонування стовпів, і тут же категоричний питання – а чи потрібно воно взагалі?

Справа все в тому, що іноді специфічні умови будівництва роблять процес бетонуванні або абсолютно неможливим, або недоцільним. Головна причина цього – особливості ґрунтових шарів на ділянці.

Бетонування стовпів для паркану

Результат спучування грунту

Справа в тому, що якщо грунти на території перезволожені, з високим розташуванням водяних шарів, то неминучий ефект зимового спучування.

Бетонування стовпів для паркану

Опору буквально видавлює нагору

Близько розташована до поверхні вода при замерзанні, розширюючись, буквально видавлює на поверхню всі конструкції, бетонний пояс яких знаходиться вище рівня промерзання грунту.

Виходить картина, як ніби під опорами просіла сама земля. Насправді ж – це явна ознака того, що зимовий спучування просто виштовхнуло, здавалося б, сумлінно зроблені стовпи на поверхню. Природно, такий процес може проходити нерівномірно, а значить паркан перекошується, прольоти деформуються.

Виштовхування встановлених стовпів з ґрунту за таких обставин безпосередньо залежить від площі прикладання сили знизу. Отже, в цьому випадку можна говорити про те, бетонний пояс навколо стовпа грає абсолютно протилежну роль – він не покращує стабільність опори, а лише значно знижує її. І чим він ширше в діаметрі біля поверхні землі, тим більше проявляється такий негативний ефект.

Висновок – далеко не завжди бетонування стовпів може вирішити проблему будівництва паркану. Воно буде оптимальним, якщо на ділянці переважає піщаний грунт, який просто по своїй структурі не зможе утримати стовпи під навантаженням. Цілком виправдано неглибоке бетонування в чорноземних регіонах – рівень промерзання грунту там не досягає значних глибин. Але якщо грунти глинисті (суглинні), з високим розташуванням «верховодки», то потрібно або застосувати інший метод установки, або при бетонуванні застосовувати спеціальні прийоми, з обов’язковим заглибленням у землю нижче точки промерзання.

У звичайній практиці застосовується кілька способів встановлення стовпів – це звичайне забивання їх у грунт, забутовка (іноді можна зустріти термін – сухе бетонування, хоча він не відрізняється коректністю формулювання, так як бетон в даному випадку взагалі не застосовується), часткове бетонування тільки у верхній частині заглибленого ділянки, точкове бетонування на всю глибину, заливка суцільного стрічкового фундаменту для забору зі стовпами.

Бетонування стовпів для паркану

Методи встановлення стовпів для паркану

1 – звичайне забивання стовпа в грунт.

2 – часткове бетонування – у верхній половині лунки.

3 – повне бетонування стовпа.

4 забутовка стовпа щебінкою.

А тепер «пройдемося» по всім цим технологіям дещо детальніше.

Забивання стовпів в грунт

Якщо на ділянці грунт «проблемна», а до огорожі, в принципі, не пред’являється надто завищених вимог, то цілком можна обмежитися самим простим способом установки. Мається на увазі звичайне заробляння стовпів в землю.

Напевно, не потрібно підкреслювати очевидне – це можливо лише при використанні металевих опор – всі інші стовпи просто не витримають натиску зверху.

Для установки столбикоу все одно не обійтися без пробуривания вертикальних отворів. Зазвичай потрібно свердловина, яка на 50 ÷ 100 мм вже діаметра планованого стовпа, а по глибині становить приблизно ⅔ від загального «занурення».

Бетонування стовпів для паркану

Для забивання лунка робиться трохи менше в діаметрі, ніж сам стовп

Лунка потрібна і для легкості проходження верхніх щільних шарів, і для додання напрямку встановлення стовпчика. Здавалося б – просто і надійно, але, як правило, є ряд суттєвих недоліків:

Перше – операцію не можна назвати безпечною – щоб докласти достатню силу потрібно знаходитися вище верхнього краю забивають анкера стовпа. І в цей же час необхідно забезпечувати (контролювати) вертикальність установки. Одним словом, яким би адекватним і гранично точним був «забивальщик» ніколи не виключається ризик того, що він не промахнеться з ударом. Кувалда теж повинна бути такою, щоб не було ймовірності слетания молота з рукоятки.

Бетонування стовпів для паркану

Процес ручної забивання стовпів кувалдою — досить трудомісткий і небезпечний

Друге цей спосіб можна всерйоз сприймати. напевно, тільки лише при спорудженні тимчасових або дуже легких огорож. Як не крути, але навіть не надто акцентовані зусилля будуть розхитувати і стовпчики, і паркан в цілому.

Відео: як можна забивати стовпи з допомогою саморобного пристосування

«Сухе бетонування» або бутование

Як вже згадувалося, забивати можна лише металеві опори. А ось якщо планується установка дерев’яних, бетонних, азбестоцементних стовпів, але при цьому бетонування неможливо, то доведеться вдатися до встановлення з трамбуванням.

Бетонування стовпів для паркану

Дуже вдало буде, якщо вдасться знайти мотобур

  • Ніяких особливих секретів тут немає. Насамперед, після розмітки, під кожен стовпчик пробурюється отвір, діаметром приблизно вдвічі ширше. Якщо немає бура, ручного або механізованого, то можна викопати ями і вручну, Правда, якість подальшої трамбування від цього може постраждати – занадто широкі ями теж не потрібні.
Бетонування стовпів для паркану

Ями для установки стовпів

  • Глибину занурення в грунт зазвичай розраховують так, щоб не менше третини стійки виявилося під землею. Отже, щоб встановити двометровий стовп, нудно заглиблюватися в землю приблизно на метр. Крок установки стовпів може бути різним, але звичайно самим прийнятним з точки зору міцності і економності вважається 2.5 метра (при будь-якому способі установки опор).

Тепер найскладніше – точно встановити стовби по вертикалі. Перевіряти це найкраще за двома рівнями, розташувавши їх у двох перпендикулярних площинах. Якщо робота ведеться в поодинці, то часто має смысл крепить до стовпчика два рівня, приматывая з, наприклад, скотчем або ізоляційною стрічкою. А ще простіше буде, якщо в арсеналі господаря є спеціальний інструмент – так званий рівень ECOSTRUM, який дозволяє одночасно відстежувати дві площини.

Бетонування стовпів для паркану

Такий інструмент — рівень ECOSTRUM, значно спростить завдання вирівнювання стовпа по вертикалі

Особливо ретельного виставлення по вертикалі вимагають два кутових стовпчика. Потім, пості з установки, буде можливість натягнути зверху і знизу шнури, які значно полегшать подальшу роботу.

Контроль вертикальності ведеться постійно у міру заповнення ями навколо стовпа щебенем з її дуже ретельним ущільненням. Для трамбування часто використовують «малу механізацію» так звану вибпроплиту (виброногу) з електричним або бензиновим приводом. Якщо такої можливості немає, то доведеться зробити ручну трамбування, наприклад, їх обрізка колоди.

Бетонування стовпів для паркану

Для якісної трамбування добре використовувати «виброногу»

В принципі, весь «секрет» встановлення стовпа і криється в ретельному ущільненні засипається грунту (зазвичай використовується для цього щебінка або піщано-гравійна суміш великої фракції).

Стовпчики, встановлені подібним чином, мають важливу перевагу. Забутованная щебінка або ПГЗ злужіт ще й своєрідним дренажем, не дозволяючи волозі накопичуватися навколо опори. Особливе значення має ця обставина на важких глинистих грунтах – вода не застоюється, самостійно відходить на нижні водоносні горизонти.

Все, здавалося б, добре, але вібраційні впливу на паркан (від вітру або від іншої динамічного навантаження) все одно, мало-помалу, розхитують стовп. З часом з’являється хиткість, що вимагає повторної трамбування грунту біля опор, яка, до речі, навіть не завжди допомагає. Тим не менш, для не надто важких парканів (наприклад, для дерев’яного або металевого паркану, для профнастилу) такий метод встановлення опор буде цілком прийнятним.

Бетонування стовпів для паркану

Як не крути, але найчастіше без якісного бетонування стовпів для паркану обійтися все ж неможливо, незважаючи на стан грунту на ділянці установки. Наприклад, якщо огорожа буде мати значну масу або ж володіти надто високою парусністю, з якими забивання або забутовка просто не впораються. Тим більше, якщо в якості опор планується використовувати, скажімо, залізобетонні або азбестоцементні стовпчики.

На звичайному грунті, не схильному до зимового спучування, така процедура не повинна викликати ніяких додаткових складнощів. Просто пробурюється отвір, діаметром приблизно вдвічі ширше стовпа. (Якщо в якості опор використовуються профільні труби перетином приблизно 60 × 60 мм, то пробурювати треба буде отвір діаметром 100 ÷ 120 мм).

Часткове бетонування

Заливати бетоном можна всю свердловину, але нерідко, при стабільності грунту і невисоких планованих навантаженнях, з’являється можливість заощадити. У цьому випадку можна піти двома шляхами:

1. Нижня частина свердловини трамбується після установки стовпа так само, як при звичайному бутовании (від ⅓ до ½ висоти). Інший варіант якщо металевий стовп, він на необхідну глибину забивається в грунт. Потім залишився простір заливається бетоном, замішаною на піщано-гравійної суміші.

З точки зору швидкості виконання операції – такий спосіб краще, так як за один день можна встановити всі опори повністю, і згодом практично не повертатися до цього питання. Однак, є при цьому кілька значимих нюансів. Так, при заливці свердловини у верхній її частині може знадобитися додаткова опалубка – щоб розчин не розтікався по сторонах і прийняв задану форму.

Бетонування стовпів для паркану

Опалубка навколо встановлюється опори

Друге, при такому підході майстер сам закладає «слабка ланка» створюється своєрідна «шайба», на яку можуть впливати сили спучування грунту. Тобто, якщо спучування все-таки відбудеться, то стовп майже гарантовано буде видавлений вгору.

2. Інший спосіб часткового бетонування – залити нижню частину свердловини, можливо, навіть глибше кордон промерзання грунту. Верхня ж частина ями заповнюється щебенем або гравієм і ретельно трамбується.

Бетонування стовпів для паркану

Доцільніше бетонний пояс розмістити на глибині

Вплив виштовхуючих сил в цьому варіанті буде значно знижено, то є ризик видавлювання стовпа стає мінімальним.

Недоліки такого підходу теж є, і досить істотні. Так, ставати значно складніше витримати вертикальність стовпа при первинній заливці порожнини. – доведеться ставити які-небудь розпірки, щоб забезпечити потрібну нерухомість на час схоплювання бетону. Друге – процес займе більше часу. Так, доведеться чекати 3 ÷ 5 днів, поки бетон добре схопиться, і лише потім продовжувати роботу щодо заповнення ями і трамбування ґрунту.

Відео: доцільність часткового бетонування забірних стовпів

Повне бетонування

Якщо передбачаються значні навантаження, то має смысл провести повне бетонування свердловини зі стовпом.

Найпростіший варіант – коли грунти стабільні. У цьому випадку буде достатньо зробити на дні свердловини піщану або піщано-гравійну подушку товщиною до 100 мм.

Бетонування стовпів для паркану

Схема повного бетонування на стабільному грунті

Потім встановлюється сам стовп. Якщо використовується металева опора, то її нижній край необхідно заглушити, приваривши прямокутну майданчик. При будь-якому способі бетонування вітається і установка додаткових хрестовин – вони покращать стабільність стовпа.

Навколо стовпа зверху часто збивають прямокутну опалубку – так виходить і практичніше, і просто красивіший. У кожної опори з’являється власний цоколь.

Бетонування стовпів для паркану

Контроль вертикальності перед остаточною заливкою

При заповненні свердловини бетоном необхідно прийняти заходи до максимального ущільнення заливається розчину. Застосовуються вібротрамбовки, залитий складу протикається прутами з метою недопущення повітряних бульбашок.

Природно, що в процесі заливки і відразу після нього контролюється вертикальність стовпів – до схоплювання розчину все в наших руках, і допустимі корективи. Стовп фіксується в заданому положенні будь-яким зручним способом – підпірками, укосами, розтяжками і т. п.

Бетонування стовпів для паркану

Зафіксувати стовпчики до схоплювання розчину можна самими різними способами

Після того, як бетонні заливки наберуть необхідну міцність, можна буде переходити до монтажу прольотів. Поспішати з цим не слід – бетону навіть влітку, в теплу погоду, потрібно 3 ÷ 4 тижні, щоб досягти зрілості. Після цього опор не будуть страшні зовнішні навантаження.

Бетонування на «складному» грунті

Якщо на ділянці грунт глинистый, глибоко промерзає, водяні шари розташовані високо, то все одно залишається можливість надійно забетонувати стовпи для паркану. Можна розглянути такий технологічний процес наглядном прикладі – дуже зручний і надійний спосіб. Отже, встановлюються опори з азбестоцементної труби на ділянці з високим розташуванням «верховодки»:

Мініатюра Опис процесу
Бетонування стовпів для паркану Проводиться розмітка, визначаються точні місця встановлення стовпів. В намічених точках знімається дерен і верхній шар грунту на глибину багнета лопати (коріння рослин можуть бути перешкодою при бурінні свердловини).
Бетонування стовпів для паркану Ручним або механічним буром проробляється отвір (свердловина) діаметром 250 мм (для стовпів використовуються азбестоцементні труби 150 мм). Рівень промерзання ґрунту – 1000 мм, так що отвори робляться на глибину 1400 мм.
Бетонування стовпів для паркану Після того, як необхідна глибина буріння досягнута, на бур встановлюється спеціальний розширювальний плуг. Це пристосування дає можливість виконати розширення свердловини в нижній частині – подібна міра запобіжить видавлювання стовпів при зимовому спученні.
Бетонування стовпів для паркану «Верховодка» розташована неподалік від поверхні, тому в свердловинах починає набиратися вода. Немає ніякого сенсу лити бетон в таких умовах – але є способи вирішити подібну проблему.
Бетонування стовпів для паркану Допоможе нам трубка, згорнута із звичайного недорогого руберойду. Її необхідно помістити в герметичний поліетиленовий пакет для сміття – вони є в продажі в будь-якому супермаркеті.
Бетонування стовпів для паркану Отриману трубку в поліетиленовій упаковці» вставляють у щілину на всю глибину. Навколо отвору встановлюється щось подібне опалубці – прямокутний короб.
Бетонування стовпів для паркану Починається процес заливки готового бетонного розчину. Щоб було зручніше, можна спорудити щось на зразок воронки – наприклад, з старого відра без дна. Бетон під своєю вагою заповнює всі порожнини, розправивши складки пакету і розширивши рубероидную трубу до розмірів свердловини. Але, разом з тим, він не контактує ні з водою, ні з грунтом.
Бетонування стовпів для паркану Коли свердловина заповнена майже до верху, вставляють два арматурних прутів. Їх довжину підбирають так, щоб її вистачило на весь стовп, і під землею, і зовні, не доходячи до верху буквально на 200 ÷ 250 мм. Діаметр арматури – 12 ÷16 мм
Бетонування стовпів для паркану Для зручності роботи доцільно натягнути шнур, який позначить верхній край встановлюються стовпів
Бетонування стовпів для паркану У дриль вставляється копьевидное свердло, і в тілі труби свердлиться наскрізний отвір.
Бетонування стовпів для паркану У отвір вставляється обрізок арматури. Цей своєрідний шворінь стане упором при установці труби на місце. Труба надівається на встановлені арматурні прути, занурюється в розчин.
Бетонування стовпів для паркану Наступне завдання – виставити стовпи точно по вертикалі. Користуються при цьому двома рівнями або спеціальним рівнем ECOSTRUM – як на знімку.
Бетонування стовпів для паркану Щоб було зручніше встановлювати тимчасові опори для вирівнювання стовпів, можна самостійно придумати якісь пристосування. Наприклад, зручно працювати, якщо змайструвати у такий дерев’яний хомут.
Бетонування стовпів для паркану Розпірки можна встановити звичайні дерев’яні – їх нескладно прикріпити до нашого дерев’яного хомути звичайними саморізами.
Бетонування стовпів для паркану Коли стовпчику надано ідеально вертикальне положення, можна заповнити гільзу з руберойду бетоном «під зав’язку. Після цього ще раз перевіряється вертикальність і стовпчики залишаються для твердіння розчину.
Бетонування стовпів для паркану Після того, як бетон в гільзі гарненько схопився, необхідно відразу продумати метод кріплення до стовпів прольотів огорожі. На одній висоті, яку теж доцільно пробити шнуром, у поздовжньому напрямку (як буде йти паркан) свердляться наскрізні отвори. Зазвичай вистачає двох рівнів для кріплення – зверху і знизу.
Бетонування стовпів для паркану У просвердлені отвори вставляються шпильки і стопоряться з обох сторін гайками. Виступаючі різьбові частини і послужать згодом точками для кріплення прольотів.
Бетонування стовпів для паркану Після того, як кріплення для прольотів встановлені, можна знову замішувати бетонний розчин. Тепер їм заповнюються самі стовпчики – на всю свою висоту. При цьому зверху необхідно сформувати «шапочку» – для того, щоб дощова вода просто стікала вниз.
Бетонування стовпів для паркану Коли бетон повністю схопиться, можна прибрати дерев’яний короб і акуратно вибити шворінь. Не виключено, що він не піддасться – «ґвалтувати» не варто, так як велить ризик вдарити стінку труби. Залишається просто зрізати з обох боків шліфмашинки. Навколо труби теж роблять «шапочку» -ухил для стоку води. якщо навколо гільзи залишилося вільний простір, то його затрамбовывают щебінкою або просто грунтом.
Бетонування стовпів для паркану Як видно, такий процес швидким назвати не вийде. Але при правильній організації праці можна послідовно робити по кілька стовпів в день, чергуючи операції. Наприклад, кутові столи вже заливаються до верху, тоді як у проміжку ділянками йде буріння, первинна установка, монтаж кріплень і т. п. По кілька стовпчиків в день повинно виходити.

Подібний метод можна застосовувати не лише з азбестоцементними трубами – таким же чином можуть встановлюватися металеві або бетонні стовпи. Звичайно, скрізь є свої нюанси. Так, наприклад, круглі або профільні сталеві труби абсолютно не потрібно заливати цементом доверху. Але зате для них необхідно буде передбачити кришки або козирки, які не дадуть дощової або талої воді потрапляти в порожнину труби.

І, нарешті, на завершення публікації можна загострити увагу ще на одному моменті. У ряді випадків (а при складних грунтах – в особливості) необхідно вдаватися до заливання стрічкового фундаменту під паркан з одночасною установкою стовпів. Самі методи монтажу опор, в принципі, особливо не відрізняються від тих, що описані в статті. А ось про заливку стрічкового фундаменту – краще прочитати в спеціальній публікації нашого порталу.