Елеваторний вузол системи опалення

990

Забезпечення житлових будинків і громадських будівель теплом – одна з найголовніших завдань комунальних служб міст і селищ. Сучасні системи теплопостачання – ця складні комплекси, що включали постачальників тепла (ТЕЦ або котельні), розгалужену мережу магістральних трубопроводів, спеціальні розподільчі теплопункти, від яких йдуть відгалуження до кінцевих споживачів.

Однак, подається по трубах до будівель теплоносій не безпосередньо потрапляє у внутрішньобудинкову мережу і кінцеві точки теплообміну – радіатори опалення. В будь-якому будинку є власний тепловий вузол, в якому проводиться відповідна регулювання рівня тиску і температури води. Тут встановлені спеціальні пристрої, що виконують цю задачу. Останнім часом все частіше встановлюється сучасне електронне обладнання, яке дозволяє в автоматичному режимі контролювати необхідні параметри і вносити відповідні корективи. Вартість подібних комплексів – досить висока, вони безпосередньо залежать від стабільності електроживлення, тому нерідко експлуатують житловий фонд організаціямивіддається перевагу старою перевіреною схемою локальної регулювання температури теплоносія на вході в будинкову мережу. І основним елементом такої схеми є елеваторний вузол системи опалення.

Елеваторний вузол системи опалення

Мета цієї статті – дати поняття про будову і принцип роботи самого елеватора, про його місце у системі і виконуваних ним функціях. Крім того, зацікавлені читачі отримають урок по самостійному розрахунку цього сайту.

Зміст статті

  • 1 Загальні короткі відомості про системи теплопостачання
  • 2 Як влаштований і працює елеватор опалення
  • 3 Розрахунок і підбір елеватора системи опалення
    • 3.1 Створення калькулятора для розрахунку
    • 3.2 Проведення розрахунків і підбір потрібної моделі елеватора
  • 4 Відео: пристрій і робота елеватора опалення

Загальні короткі відомості про системи теплопостачання

Щоб правильно зрозуміти важливість елеваторного вузла, напевно, необхідно для початку коротко розглянути, як же працюють центральні системи теплопостачання.

Елеваторний вузол системи опалення

ТЕЦ з системою теплових магістралей

Джерелом теплової енергії є ТЕЦ або котельні, в яких здійснюється розігрівання теплоносія до потрібної температури за рахунок використання того або іншого виду палива (вугілля, нафтопродукти, природний газ і т. п.) Звідти теплоносій прокачується по трубах до точок споживання.

ТЕЦ або велика котельня розрахована на важкна забезпечення теплом певного району, часом з дуже значною територією. Системи трубопроводів виходять досить протяжними і розгалуженими. Як мінімізувати втрати тепла і рівномірно розподілити його потребителям, так, щоб, наприклад, найбільш віддалені від ТЕЦ будівлі не відчували недостатності в ньому? Це досягається ретельною термоізоляцією теплових магістралей і підтриманням у них певного теплового режиму.

На практиці використовується кілька теоретично розрахованих і практично перевірених температурних режимів функціонування котелень, які забезпечують передачу тепла на значні відстані без істотних втрат, і максимальну ефективність і економічність роботи котельного обладнання. Так, наприклад, застосовуються режими 150/70, 130/70, 95/70 (температура води в магістралі подачі / температура в «обратку»). Вибір конкретного режиму залежить від кліматичного поясу регіону і від конкретного рівня поточної зимової температури повітря.

Елеваторний вузол системи опалення

Спрощена схема подачі тепла від ТЕЦ (котельні) до споживачів

1 – Котельня чи ТЕЦ.

2 – Споживачі теплової енергії.

3 – Магістраль подачі розігрітого теплоносія.

4 – Магістраль «обратки».

5 і 6 – Відгалуження від магістралей до будівель – споживачам.

7 – внутрішньобудинкові теплові розподільчі вузли.

Від магістралей подачі і «обратки» йдуть відгалуження в кожну будівлю, підключений до мережі. Але ось тут відразу виникають питання.

  • По-перше, різним об’єктам потрібно різну кількість тепла – не порівняти, приміром, величезну житлову висотку і невелике малоповерхова будівля.
  • По-друге, температура води в магістралі не відповідає допустимим нормам для подання безпосередньо на теплообмінні прилади. Як видно з наведених режимів, температура дуже часто навіть перевищує точку кипіння, і вода підтримується в рідкому агрегатному стані лише за рахунок високого тиску і герметичності системи.

Використання таких критичних температур в опалюваних приміщеннях – неприпустимо. І справа не тільки в надмірності надходження теплової енергії – це надзвичайно небезпечно. Будь-який дотик до розігрітим до такого рівня батареям викличе сильний опік тканин, а в разі навіть невеликий розгерметизації теплоносій миттєво перетворюється в гарячий пар, що може спричинити дуже серйозні наслідки.

Елеваторний вузол системи опаленняПравильний вибір радіаторів опалення – надзвичайно важливий!

Не всі радіатори опалення однакові. Справа не тільки і не стільки в матеріалі виготовлення і зовнішньому вигляді. Вони можуть значно відрізнятися своїми експлуатаційними характеристиками, адаптацією до тієї чи іншої системи опалення.

Як правильно підійти до вибору радіаторів опалення – в спеціальній статті нашого порталу.

Таким чином, на локальному тепловому вузлі будинку необхідно знизити температуру і тиск до розрахункових експлуатаційних рівнів, забезпечивши при цьому необхідний відбір тепла, достатній для потреб опалення конкретного будинку. Цю роль виконує спеціальне теплотехнічне обладнання. Як вже говорилося, це можуть бути сучасні автоматизовані комплекси, але дуже часто віддається перевагу перевіреною схемою елеваторного вузла.

Елеваторний вузол системи опалення

Так може виглядати простий елеваторний вузол в житловому будинку

Якщо заглянути на тепловий розподільний пункт зданія (найчастіше вони розташовуються в підвалі, в точці входу магістральних теплових мереж), то можна побачити вузол, в якому явно видно перемичка між трубами подачі і «обратки». Саме тут і стоїть сам елеватор, про пристрій і принцип роботи буде розказано нижче.

Як влаштований і працює елеватор опалення

Зовні сам елеватор топления являє собою чавунну або сталеву конструкцію, забезпечену трьома фланцями для врізання в систему.

Елеваторний вузол системи опалення

Зовнішній вид елеватора

Подивимося на його будова всередині.

Елеваторний вузол системи опалення

Схема пристрою та принципу дії струминного елеватора

Перегріта вода з теплової магістралі потрапляє у вхідний патрубок елеватора (поз. 1). Переміщаючись під тиском вперед, вона проходить через вузьке сопло (поз. 2). Різке підвищення швидкості потоку на виході з сопла призводить до ефекту інжекції в приймальній камері (поз. 3) створюється зона розрядження. В цю область зниженого тиску за законами термодинаміки і гідравліки буквально «засмоктується» вода з патрубка (поз. 4), підключеного до труби «обратки». В результаті в змішувальній горловині елеватора (поз. 5) відбувається перемішування гарячого і охолодженого потоків, вода отримує необхідну для внутрішньої мережі температуру, знижується тиск до безпечного для теплообмінних приладів рівня, а потім теплоносій через дифузор (поз. 6) потрапляє в систему внутрішньої розводки.

Крім зниження температури, інжектор виконує роль своєрідного насоса – він создает требуемый напір води, який необхідний для забезпечення її циркуляції у внутрішньобудинкової розводки, з подоланням гідравлічного опору системи.

Як видно, система надзвичайно проста, але дуже ефективна, що і обумовлює її широке застосування навіть в умовах конкуренції з сучасним високотехнологічним обладнанням.

Безумовно, елеватор потребує певної обв’язки. Приблизна схема елеваторного вузла привена схемі:

Елеваторний вузол системи опалення

Базова схема обв’язки елеваторного вузла

Розігріта вода з теплової магістралі надходить по трубі подачі (поз. 1), і повертається до неї по трубі обратки (поз. 2). Від магістральних труб внутрішня будинкова система може відключатися з допомогою засувок (поз. 3). Вся збірка окремих деталей і пристроїв здійснюється із застосуванням фланцевих з’єднань (поз. 4).

Регулювальне обладнання дуже чутливо до чистоти теплоносія, тому на вході і виході із системи монтуються фільтри грязьовики (поз. 5), прямого або «косого» типу. У них оседают твердые нерозчинні включення і бруд, що потрапила в порожнину труб. Періодично проводиться очищення грязьовиків від зібраних опадів.

Елеваторний вузол системи опалення

Фільтри-«грязьовики», прямого (знизу) і «косого» типу

На певних ділянках вузла встановлені контрольно-вимірювальні прилади. Це манометри (поз. 6), що дозволяють контролювати рівень тиску рідини в трубах. Якщо на вході тиск може досягати 12 атмосфер, то вже на виході з елеваторного вузла воно значно нижче, і залежить від поверховості будинку і кількості точок теплообміну в ньому.

Обов’язково стоять термодатчики термометри (поз. 7), що контролюють рівень температури теплоносія: на вході їх централі – tц, вході у внутрішньобудинкову систему – tз, на «обратках» системи і централі – tос і tоц.

Далі, встановлений сам елеватор (поз. 8). Правила його монтажу вимагають обов’язкової наявності прямої ділянки трубопроводу не менше 250 мм. Одним, вхідним патрубком він через фланець з’єднаний до подаючої труби з централі, протилежним – до труби внутрішньобудинкової розводки (поз. 11). Нижній патрубок з фланцем підключений через перемичку (поз. 9) до труби «отбратки» (поз. 12).

Для проведення профілактичних чи аварійно-ремонтних робіт передбачаються засувки (поз. 10), повністю відключають елеваторний вузол від внутрішньобудинкової мережі. На схемі не показані, але на практиці обов’язково присутні спеціальні елементи для дренування – зливу води з внутрішньобудинкової системи при виникненні такої необхідності.

Безумовно, дана схема в дуже спрощеному вигляді, але вона у повній мірі відображає базовий пристрій елеваторного вузла. Широкими стрілками показані напрямки потоків теплоносія з різними рівнями температур.

Безперечними перевагами використання елеваторного вузла для регулювання температури і тиску теплоносія є:

  • Простота конструкції при безвідмовності в експлуатації.
  • Невисока вартість комплектуючих та їх монтажу.
  • Повна незалежність подібного обладнання.
  • Використання елеваторних вузлів і приладів обліку тепла дозволяють досягти економії у витраті спожитого теплоносія до 30%.

Є, звичайно, і вельми значні недоліки:

  • Кожній системі потрібен індивідуальний розрахунок для підбору необхідного елеватора.
  • Необхідність обов’язкового перепаду тиску на вході і виході.
  • Неможливість точних плавних регулювань при поточному зміні параметрів системи.

Останній недолік – досить умовний, так як на практиці часто застосовуються елеватори, в яких передбачена можливість зміни його робочих характеристик.

Елеваторний вузол системи опалення

Кінематична схема регульованого сопла елеватора

Для цього в приймальній камері з соплом (поз. 1) встановлена спеціальна голка – конусоподібний стрижень (поз. 2), який зменшує перетин сопла. Цей стрижень в блоці кінематики (поз. 3) через рейкову зубчасту передачу (поз. 4 5) пов’язаний з регулювальним валом (поз. 6). Обертання вала викликає переміщення конуса в порожнині сопла, збільшуючи або зменшуючи просвіт для проходу рідини. Відповідно, змінюються і робочі параметри всього елеваторного вузла.

Залежно від рівня автоматизації системи, можуть застосовуватися різні типи регульованих елеваторів.

Елеваторний вузол системи опалення

Елеватор з ручним регулюванням сопла

Так, передача обертання може здійснюватися вручну – відповідальний спеціаліст відстежує показання контрольно-вимірювальних приладів і вносить корективи в роботу системи, орієнтуючись на нанесенную близько маховика (рукоятки) шкалу.

Елеваторний вузол системи опалення

Регулювання може проводитися в автоматичному режимі, з використанням сервоприводу

Інший варіант – коли елеваторний вузол зав’язаний на електронну систему контролю і управління. Показання знімаються в автоматичному режимі, блок управління виробляють сигнали для передачі їх на сервоприводи, через яких обертання передається на кінематичний механізм регульованого елеватора.

Елеваторний вузол системи опаленняЩо потрібно знати про теплоносіях?

В системах опалення, особливо — в автономних, в якості теплоносія може використовуватися не тільки вода.

Якими якостями повинен володіти теплоносій для системи опалення, і як правильно його вибрати — в спеціальній публікації порталу.

Розрахунок і підбір елеватора системи опалення

Як вже говорилося, для кожної будівлі потрібна певна кількість теплової енергії. Це означає що необхідний певний розрахунок елеватора, виходячи із заданих умов експлуатації системи.

До вихідних даних можна віднести:

  • Значення температури:
  • — на вході їх теплової централі;

    — у «обратку» теплової централі;

    — робоче значення для внутрішньобудинкової системи опалення;

    — у зворотній трубі системи.

  • Загальна кількість тепла, потрібне для опалення конкретного будинку.
  • Параметри, що характеризують особливості внутрішньобудинкової розводки опалення.
  • Порядок розрахунку елеватора встановлений спеціальним документом – «Зводом правил по проектуванню Мінбуду РФ», СП 41-101-95, що стосуються саме проектування теплових пунктів. У цьому нормативному посібнику наведено формули розрахунку, але вони – досить «великовагові», і приводити їх у статті – немає особливої необхідності.

    Ті читачі, яких мало цікавлять питання розрахунку, можуть сміливо пропустити цей розділ статті. А тим, хто бажає самостійно розрахувати елеваторний вузол, можна порекомендувати витратити 10 ÷ 15 хвилин часу, щоб створити власний калькулятор, заснований на формулах СП, що дозволяє проводити точні підрахунки буквально за лічені секунди.

    Створення калькулятора для розрахунку

    Для роботи потрібен звичайний додаток Excel, який є, напевно, у кожного користувача – воно входить в базовий пакет програм MicrosoftOffice. Складання калькулятора не становитиме особливих труднощів навіть для тих користувачів, які ніколи не стикалися з питаннями елементарного програмування.

    Розглянемо покроково:

    (якщо частина тексту в таблиці виходить за рамки, то внизу є «движок» для горизонтальної прокрутки)

    Ілюстрація Короткий опис виконуваної операції
    Елеваторний вузол системи опалення Відкрийте новий файл (книгу) в Excel пакету Microsoft Office.
    У комірці А1 наберіть текст «Калькулятор для розрахунку елеватора системи опалення».
    Нижче, в комірці А2 набираємо «Вихідні дані».
    Написи можна «підняти», змінюючи жирність, розмір або колір шрифту.
    Елеваторний вузол системи опалення Нижче розташуються рядки з отворами для введення вихідних даних, на підставі яких і буде проводитися розрахунок елеватора.
    Заповнюємо текстом клітинки А3 за А7:
    А3 – «Температура теплоносія, градуси З:»
    А4 – «в прямій трубі теплової централі»
    А5 – «в обратку теплової централі»
    А6 – «необхідна для внутрішньобудинкової системи опалення»
    А7 – «в обратку системи опалення»
    Елеваторний вузол системи опалення Для наочності можна пропустити рядок, а нижче, в клітинку А9 вносимо текст «Необхідну кількість тепла для системи опалення, кВт»
    Елеваторний вузол системи опалення Пропускаємо ще рядок, і в комірку А11 впечатываем «Коефіцієнт опору системи опалення будинку, м».
    Щоб текст стовпця А не знаходив на стовпець, куди будуть надалі вноситися дані, стовпець А можна розсунути на необхідну ширину (показано стрілкою).
    Елеваторний вузол системи опалення Область введення даних, від А2-В2 до А11-В11 можна виділити і зробити заливку кольором. Так вона буде відрізнятися від іншої області, де будуть видаватися результати обчислень.
    Елеваторний вузол системи опалення Пропускаємо ще один рядок і вводимо в клітинку А13 «Результати розрахунку»
    Можна виділити іншим кольором текст.
    Елеваторний вузол системи опалення Далі, починається найвідповідальніший етап. Крім введення тексту в осередку стовпця А поруч стоять клітинки стовпця В вписуються формули, у відповідності з якими і будуть проводитися розрахунки.
    Формули слід переносити в точності, як це буде вказано, без всяких зайвих пробілів.
    Важливо: формула вводиться в російській розкладці клавіатури, за винятком імен комірок – вони вводяться в латинській розкладці. Для того, щоб не помилитися з цим, у наведених прикладах формул імена клітинок будуть виділені жирним шрифтом.
    Отже, в клітинку А14 набираємо текст «Температурний перепад теплової централі, градусів С». у клітинки В14 вносимо наступне вираз
    =(B4-B5)
    І здійснювати введення, контролювати правильність зручніше в рядку формул (зелена стрілка).
    Нехай вас не бентежить те, що в клітинки В14 відразу з’явилося якесь значення (в даному випадку «0», синя стрілка), програма відразу відпрацьовує формулу, спираючись поки на порожні комірки введення.
    Елеваторний вузол системи опалення Заповнюємо наступну рядок.
    У комірці А15 – текст «Температурний перепад системи опалення, градусів С», а в комірці В15 – формула
    =(B6-B7)
    Елеваторний вузол системи опалення Наступний рядок. У комірці А16 – текст: «Необхідна продуктивність системи опалення, куб. м/год».
    Осередок В16 повинна містити наступну формулу:
    =(3600*B9)/(4,19*970*B14)
    З’явиться повідомлення про помилку «ділення на нуль» — не звертаємо уваги, це просто тому, що не внесені вихідні дані.
    Елеваторний вузол системи опалення Йдемо нижче. У комірці А17 – текст: «Коефіцієнт змішування елеватора».
    Поруч, у клітинці В17 – формула:
    =(B4-B6)/(B6-B7)
    Елеваторний вузол системи опалення Далі, осередок А18 – «Мінімальний напір теплоносія перед елеватором, м».
    Формула в комірці В18:
    =1,4*B11*(СТУПІНЬ((1+B17);2))
    Не сбейтесь з кількістю дужок – це важливо
    Елеваторний вузол системи опалення Наступний рядок. У комірці А19 текст: «Діаметр горловини елеватора, мм».
    Формула в комірці В18 наступна:
    =8,5*СТУПІНЬ((СТУПІНЬ(B16;2)*СТЕПЕНЬ(1+B17;2))/B11;0,25)
    Елеваторний вузол системи опалення І останній рядок розрахунків.
    У комірці А20 вводиться текст «Діаметр сопла елеватора, мм».
    У комірці В20 – формула:
    =9,6*СТУПІНЬ(СТУПІНЬ(B16;2)/B18;0,25)
    Елеваторний вузол системи опалення По суті, калькулятор готовий. Можна тільки його кілька «модернізувати, щоб він був зручніше в роботі, і не було ризику випадково видалити формулу.
    Для початку виділимо область від А13-О 13 до А20-В20, і заллємо її іншим кольором. Кнопка заливки показана стрілкою.
    Елеваторний вузол системи опалення Тепер виділяємо загальну область з А2-В2 за А20-В20.
    У випадаючому меню «межі» (показано стрілкою) вибираємо пункт «всі межі».
    Наша таблиця отримує струнке обрамлення лініями.
    Елеваторний вузол системи опалення Тепер потрібно зробити так, щоб значення вручну можна вводити тільки в ті клітинки, які для цього призначені (щоб не стерти або не порушити випадково формули).
    Виділяємо діапазон комірок від В4 до В11 (червоні стрілки). Заходимо в меню «формат» (зелена стрілка) і вибираємо пункт «формат ячеек» (синя стрілка).
    Елеваторний вузол системи опалення У вікні вибираємо останню вкладку «захист» і в віконці «заблокований» прибираємо галочку.
    Елеваторний вузол системи опалення Тепер знову йдемо в меню «формат», і вибираємо пункт «захистити аркуш».
    Елеваторний вузол системи опалення З’явиться невелике віконце, в якому залишиться лише натиснути кнопку «ОК». Пропозиція ввести пароль просто ігноруємо – в нашому документі така ступінь захисту не потрібна.
    Тепер можна бути впевненим, що ніякого збою не буде – для зміни відкриті лише клітинки у стовпці в області введення значень.
    При спробі внести хоч що-небудь в будь-які інші комірки з’явиться вікно з попередженням про неможливість такої операції.
    Елеваторний вузол системи опалення Калькулятор готовий.
    Залишилося лише зберегти файл. – і він завжди буде готовий до проведення розрахунку.

    Провести підрахунок у створеному додатку – не складає ніяких труднощів. Достатньо лише заповнити відомими значеннями область вводу – далі програма все розрахує в автоматичному режимі.

    • Температуру подачі і «обратки» в тепловій централі можна дізнатися в найближчому до будинку теплопункті (котельні).
    • Необхідна температура теплоносія у внутрішньобудинкової системи в більшій мірі залежить від того, які теплообмінні прилади встановлені в квартирах.
    • Температура в трубі «обратки» системи найчастіше приймається рівною аналогічному показнику в централі.
    • Потреба будинку у загальному припливі теплової енергії залежить від кількості квартир, точок теплообміну (радіаторів), особливостей будівлі – ступеня його утеплення, об’єму приміщень, кількості загальних тепловтрат і т. п. Зазвичай ці дані розраховуються завчасно ще на стадії проектування будинку або при проведенні реконструкції системи його опалення.
    • Коефіцієнт опору внутрішнього контуру опалення будинку розраховується за окремими формулами, з урахуванням особливостей системи. Однак, не буде великою помилкою взяти і усереднені значення, наведені в таблиці нижче:
    Типи багатоквартирних житлових будинків Значення коефіцієнта, м
    Багатоквартирні будинки старої споруди, з контурами опалення зі сталевих труб, без регуляторів температури та витрати теплоносія на стояках і радіаторах. 1
    Будинки, введені в експлуатацію або в яких проведено капітальний ремонт в період до 2012 року, з установкою поліпропіленових труб на систему опалення, без регуляторів температури та витрати теплоносія на стояках і радіаторах 3 ÷ 4
    Будинки, введені в експлуатацію або після капітального ремонту в період після 2012 року, з установкою поліпропіленових труб на систему опалення, без регуляторів температури та витрати теплоносія на стояках і радіаторах. 2
    Те ж саме, але з встановленими приладами регулювання температури та витрати теплоносія на стояках і радіаторах 4 ÷ 6

    Проведення розрахунків і підбір потрібної моделі елеватора

    Спробуємо калькулятор в дії.

    Припустимо, що температура в прямій трубі теплової централі – 135, а у зворотній – 70 °С. Планується підтримувати в системі опалення будинку температуру до 85 °С, на виході 70 °С. Для якісного обігріву всіх приміщень необхідна теплова потужність 80 кВт. По таблиці визначено, що коефіцієнт опору дорівнює «1».

    Підставляємо ці значення у відповідні рядки калькулятора, і відразу ж отримуємо необхідні результати:

    Елеваторний вузол системи опалення

    Після внесення початкових даних відразу отримуємо готовий результат

    У підсумку маємо дані для підбору потрібної моделі елеватора та умови для його коректної роботи. Так, отримана необхідна продуктивність системи – кількість теплоносія, що прокачується в одиницю часу, мінімальний натиск водяного стовпа. І самі основні величини – це діаметри сопла елеватора і його горловини (змішувальної камери).

    Діаметр сопла прийнято округляти до сотих часток міліметра в меншу сторону ( у даному випадку – 4,4 мм). Мінімальне значення діаметру повинно бути 3 мм – в іншому випадку сопло просто буде швидко забиватися.

    Калькулятор дозволяє і «пограти» значеннями, тобто подивитися, як вони будуть змінюватися при зміні вихідних параметрів. Наприклад, якщо температура в теплоцентралі знижена, скажімо, до 110 градусів, то це спричинить і інші параметри сайту.

    Елеваторний вузол системи опалення

    Зміна будь-якого вихідного параметра відразу дає і зміна результатів обчислень

    Як видно, діаметр сопла елеватора вже становить 7,2 мм.

    Це дає можливість вибору пристрою з найбільш прийнятними параметрами, з певним діапазоном регулювань, або ж комплекту змінних сопел для конкретної моделі.

    Маючи розраховані дані, можна звернутися до таблиць підприємств-виробників подібного обладнання для вибору необхідного варіанту виконання.

    Зазвичай в цих таблицях, крім розрахованих величин, що наводяться і інші параметри виробу – його габарити, розміри фланців, маса та ін.

    Для прикладу – водоструминні сталеві елеватори серії 40с10бк:

    Елеваторний вузол системи опалення

    Основні лінійні параметри струминного елеватора

    Фланці: 1 – на вході, 11 – на урізанні труби з «обратки», 12 – на виході.

    2 – вхідний патрубок.

    3 – зйомне сопло.

    4 – приймальна камера.

    5 – змішувальна горловина.

    7 – дифузор.

    Основні параметри зведені в таблицю – для зручності вибору:

    Номер
    елеватора
    Розміри, мм Маса,
    кг
    Зразковий
    витрата води
    з мережі,
    т/ч
    dc D D1 D2 l L1 L
    1 3 15 110 125 125 90 110 425 9,1 0,5-1
    2 4 20 110 125 125 90 110 425 9,5 1-2
    3 5 25 125 160 160 135 155 626 16,0 1-3
    4 5 30 125 160 160 135 155 626 15,0 3-5
    5 5 35 125 160 160 135 155 626 14,5 5-10
    6 10 47 160 180 180 180 175 720 25 10-15
    7 10 59 160 180 180 180 175 720 34 15-25

    При цьому виробник допускає самостійну заміну сопла з потрібним діаметром в певному діапазоні:

    Модель елеватора, № Можливий діапазон зміни сопла, Ø мм
    №1 min 3 мм, max 6 мм
    №2 min 4 мм, max 9 мм
    №3 min 6 мм, max 10 мм
    №4 min 7 мм, max 12 мм
    №5 min 9 мм, max 14 мм
    №6 min 10 мм, max 18 мм
    №7 min 21 мм, max 25 мм

    Підібрати необхідну модель, маючи на руках результати розрахунку – не представить особливої праці.

    При монтажі елеватора або при проведенні профілактичних робіт слід обов’язково враховувати, що від правильності установки і цілісності деталей безпосередньо залежить ефективність роботи сайту.

    Так, конус сопла (стакан) повинен бути встановлений строго співвісно з камерою змішання (горловиною). Сам склянку в посадочне гніздо елеватора повинен вільно входити, щоб була можливість його вилучення для ревізії або заміни.

    При проведенні ревізій слід звертати особливу увагу на стан поверхонь відділів елеватора. Навіть наявність фільтрів не виключає абразивного впливу рідини, плюс до цього нікуди не дітися від ерозійних процесів та корозії. Сам робочий конус повинен мати відполіровану внутрішню поверхню, рівні, незношеного краю сопла. При необхідності проводиться його замініна нову деталь.

    Елеваторний вузол системи опалення

    Сопла елеватора потребують періодичної ревізії і заміні

    Недотримання таких вимог спричиняє зниження ККД вузла і падіння тиску, необхідного для циркуляції теплоносія у внутрішньобудинкової розводки опалення. Крім того, знос сопла, його забруднення або занадто великий діаметр (істотно вище розрахункового), приведуть до появи сильних гідравлічних шумів, які по трубам опалення будуть передаватися в житлові приміщення будівлі.

    Елеваторний вузол системи опалення

    Елеваторний вузол з автоматичним регулюванням

    Звичайно, система опалення будинку з найпростішим елеваторним вузлом – далеко не взірець досконалості. Вона дуже важко піддається регулюванню, яка потребує розбирання вузла і заміни інжекторного сопла. Тому оптимальним варіантом бачиться, все ж, модернізація з установкою регульованих елеваторів, що дозволяють змінювати параметри змішування теплоносія в певному діапазоні.

    Елеваторний вузол системи опаленняА як регулювати температуру в квартирі?

    Температура теплоносія під внутрішньобудинкової мережі може бути надлишкова для окремо взятої квартири, наприклад, якщо в ній використовуються «теплі підлоги». Значить, буде потрібно установка власного обладнання, яке допоможе підтримувати ступінь нагріву на потрібному рівні.

    Варіанти, як підключити теплі підлоги до опалення – в спеціальній статті нашого порталу.

    І наостанок – відео з комп’ютерною візуалізацією пристрою і принципу дії елеватора опалення:

    Відео: пристрій і робота елеватора опалення