Як зробити мансарду

856

Самий, мабуть, найкращий спосіб збільшити корисну площу власного будинку це замінити двосхилий дах будинку на мансардну. Таким чином можна придбати одну, дві або навіть три додаткових кімнати, не викроюючи додаткового місця на ділянці і не зв’язуючись з дуже трудомісткими процесами заливки нового фундаменту і зведення стін. А щоб дізнатися, як зробити мансарду правильно, потрібно розглянути всі етапи її облаштування, починаючи з розрахунків і закінчуючи покрівельним покриттям даху і обробкою отриманих додаткових приміщень.

Як зробити мансарду

Щоб всі роботи пройшли успішно, перш за все необхідно переконатися, що вже наявні стіни (якщо надбудова буде зводитися в старому будинку) здатні витримати додаткове навантаження. Від цього фактора буде залежати, чи варто затівати таку будову, а якщо так, то на якій конструкції мансардного даху краще зупинитися.

Потрібно зазначити, що навантаження на несучі стіни суттєво збільшиться за рахунок більшої кількості крокв, з-за маси внутрішньої обробки стін і підлоги, вікон і дверей, системи утеплення, а також всіх елементів інтер’єрного наповнення мансардних приміщень. Всі зазначені фактори говорять про те, що починати потрібно з вибору оптимальної конструкції мансарди з проведення розрахунків, складання проекту та креслень майбутньої надбудови.

Зміст статті

  • 1 Види мансардних надбудов
    • 1.1 Двосхилий мансарда
    • 1.2 Ламаний дах
    • 1.3 Однорівнева консольна мансарда
    • 1.4 Багаторівнева надбудова
  • 2 Основи кроквяної конструкції даху
    • 2.1 система Висяча
    • 2.2 Насланні конструкція
  • 3 Проектування мансарди
    • 3.1 Елементи конструкції
    • 3.2 Проведення розрахунків основних мансарди
    • 3.3 Відео: приклад професійного підходу до розрахунку конструкції мансарди
  • 4 Матеріали та інструменти для будівництва мансарди
  • 5 Монтаж конструкції даху
    • 5.1 Мауерлат
    • 5.2 Балки перекриття
    • 5.3 Встановлення крокв
  • 6 Гідроізоляція та пароізоляція
  • 7 Утеплення мансарди
    • 7.1 Утеплення підлоги
    • 7.2 Монтаж утеплювача на стіни і стеля мансарди
  • 8 Оздоблення стін мансарди
    • 8.1 Відео: утеплення мансардного приміщення і обробка його вагонкою
    • 8.2 Відео: приклад будівництва та оздоблення мансарди

Види мансардних надбудов

За чинним будівельним нормам мансардою вважається приміщення під дахом, має висоту від перекриття до конька не менше 2500 мм. Якщо цей параметр менше зазначеної межі, то приміщення вважається звичайним горищем.

  • Якщо вертикальні стійки, що визначають висоту стін приміщення, мають розмір у 1500 мм, то горищний простір можна вважати повноцінним поверхом.
  • Полумансардным називають горищне приміщення, в якому повністю відсутні вертикальні стійки, або якщо вони мають висоту від 500 до 700 мм.
Як зробити мансарду

В основі будь-якої конструкції даху завжди закладені трикутники з їх «жорсткої» структурою

Існує кілька видів мансардних надбудов, але найпопулярнішими з них є високі двосхилі і ламані конструкції. Їх популярність можна пояснити більш простими розрахунками, відносно нескладними монтажними роботами і зручністю в експлуатації. На третьому місці, після двосхилих і ламаних конструкцій, можна назвати односхилий варіативностінт крыши, який також іноді використовується для облаштування мансарди. На жаль, не в кожній конструкції будинку можна застосувати цей вид надбудови, так як він вимагає не тільки реконструкції даху, але й підняття у висоту вже зведених стін, що значно збільшує навантаження і на них, і на фундамент.

Якщо зводиться новий будинок, і планується другий поверх у вигляді мансарди, то односхилий варіативностінт крыши добре підійде для цієї мети. Крім того, це допоможе заощадити на покрівельному матеріалі.

Більш складні конструкції купольні, чотирьохскатні, а також з різними виступами-консолями, влаштованими в схилах даху (однорівневі і багаторівневі), застосовуються вкрай рідко і тільки в ексклюзивних проектах, так як мають складну і в інженерних розрахунках, і в монтажі конструкцію.

Як зробити мансарду

Різні види мансардних дахів

На малюнку під номерами показано:

1 – Двосхилий мансарда.

2 – Ламана мансарда

3 – Однорівнева консольна мансарда

4 – Багаторівнева мансарда.

Двосхилий мансарда

Горищне приміщення под двускатной дахом, яка влаштована під кутом між скатами у 80 ÷ 90 градусів на конику, цілком може бути переобладнана під мансарду. Для створення під нею повноцінних житлових приміщень потрібно провести ряд необхідних реконструкцій, наприклад, дуже часто не обходиться без зміцнення горищного перекриття. Всі ці модифікації і плюс до цього – необхідне утеплення неодмінно «з’їдять» значну частину корисного простору під дахом, тому не варто очікувати, що кімнати в такий мансарді будуть просторими і з високими стелями.

Як зробити мансарду

Двосхилий мансарда зсередини

Звичайно ж, якщо габарити (довжина і ширина) будинку досить великі, а дах має значительнуй кут нахилу (45 градусів або навіть вище), то після переробок можна буде розраховувати на відносно просторе мансардне приміщення.

Ламаний дах

Приміщення під ламаної мансардним дахом буде набагато просторіше і з досить високою стелею. Такий горище можна спокійно поділити на дві роздільні кімнати.

Як зробити мансарду

Інтер’єр мансарди, виконаної за «ламаною» типу

Ламаний дах має чотири площини скатів. Розташовують їх під різними кутами верхні скати називають коньковими, а нижні – бічними. Вони, по більшій частині, і виконують роль стін.

Цей вид мансардного даху дещо складніше в проектуванні і монтажі, але зате і результат порадує просторими кімнатами і респектабельним зовнішнім виглядом будинку.

Однорівнева консольна мансарда

Цей вид мансарди має ще складнішу конструкцію, ніж попередній, так як передбачає зміщення горищного простору в одну або іншу сторону.

Як зробити мансарду

Консольне мансардне приміщення

Використовуючи цей варіант пристрою мансарди можна отримати просторі приміщення, набагато більші за площею, ніж зад двускатной дахом.

Конструкція однорівневою мансардного даху може повторювати не тільки двосхилий, але і односхилий варіант – це буде залежати від того, наскільки передбачається винести консоль за межі горища і підняти її стеля.

Багаторівнева надбудова

Багаторівнева конструкція найбільш складна в проектуванні і монтажі. У її розробці та зведенні обов’язково буде потрібна допомога кваліфікованих спеціалістів. Опорами для рівнів мансардних приміщень служать різні кроквяні системи і перекриття, які об’єднуються з основною. Багаторівнева система передбачає розташування кімнат на різних рівнях горищного приміщення, саме тому і консолі повинні бути розташовані саме так.

Як зробити мансарду

Мансарда може мати кілька рівнів

Вибравши найбільш бажаний вид мансарди, необхідно визначити, чи можливо її облаштування на старі стіни будинку, або ж доведеться їх зміцнювати. Тому потрібно провести точні розрахунки та скласти проект.

Основи кроквяної конструкції даху

Більшість дахів, та мансардна в цьому питанні не є виключенням, має один з двох видів кроквяної системи, або ж комбінований їх варіант. Кожна з цих різновидів має свої особливості, які залежать від розташування несучих стін будівлі.

Висяча система

Висяча кроквяна система визначається тим, що вона має опору тільки на дві зовнішні капітальні стіни, розташовані по довжині будівлі, в якій немає внутрішніх капітальних перегородок.

Як зробити мансарду

Принцип висячої кроквяної системи

Така система використовується за умови, що між капітальними опорами відстань становить не більше 13 ÷ 14 метрів. У будь-якому випадку, ця конструкція дає досить велике навантаження на стіни і фундамент строїння.

Для ослаблення навантажень в даній системі застосовуються різні опорні елементи — ригелі, бабки, підкоси, затягування, стійки та інші деталі.

Наприклад, бабки як би підвішують за допомогою затягування всю систему до коньковому брусу, а підкоси підтягують перекривають балки до кроквяних ніг.

Для горищного перекриття в цій системі необхідно використовувати товсті бруски, бруси або дошки, які встановлюють на ребро. Їх товщину можна визначити за таблицею, наведеною в цій публікації, взявши за основу відстань між точками опори.

Щоб при використанні висячої системи перекриття було надійним і міцним, потрібно провести точні розрахунки, і якщо самостійно зробити це важко, то краще

Насланні конструкція

Насланні система відрізняється тим, що має опори не тільки на зовнішні капітальні стіни, але і на внутрішні перегородки, які мають під собою підґрунтя.

Як зробити мансарду

Приблизна схема конструкції наслонной

Тому, починаючи будівництво будинку, в якому заплановано мансарда, потрібно заздалегідь продумати місце розташування внутрішніх капітальних перегородок.

Для будинку з мансардою насланні система це оптимальний варіант, так як перекривають будинок балки будуть міцно та надійно закріплені на стінах і перегородках.

При зведенні ламаної конструкції даху мансарди можна використовувати комбінований варіативностінт стропильной системи, тобто використовувати елементи як висячі, так і наслонной системи.

Проектування мансарди

Складаючи проект споруди будь-якого виду мансарди, рекомендовано розглянути її у різних проекціях, щоб наочно визначити розташування всіх опорних елементів. Розраховуючи всі параметри мансарди, їх потрібно відразу ж вносити в проект.

На підставі зроблених розрахунків, визначаються місця і способи монтажу всіх елементів конструкції кроквяної системи. Розрахунок також необхідний для точного визначення потрібних для будівництва мансарди матеріалів і їх параметрів.

Елементи конструкції

Будь-яка з дерев’яних конструкцій мансардного даху складається з певних елементів, які зв’язуються між собою з’єднувальними вузлами, мають різні конфігурації. Щоб краще зрозуміти конструкцію цих сполук, рекомендовано промальовувати кожну з них, а при проведенні монтажних робіт обов’язково мати під рукою цей креслення-малюнок.

Як зробити мансарду

Основні елементи кроквяної конструкції даху

У конструкцію ламаної мансардного даху входять наступні складові системи:

  • Мауерлат — елемент, що виготовляється з дерев’яного бруса і укладається на капітальні стіни будови в його довжину. Він служить для рівномірного розподілу навантаження від конструкції кроквяної системи на стіну і фундамент. На мауерлат встановлюються і закріплюються кроквяні ноги. Цей елемент монтується як у двосхилим, так і в ламаної конструкції даху мансарди.
  • Балки перекриття, які укладаються на капітальні стіни будови і є основою для майбутньої підлоги мансарди і стелі першого поверху, а також для встановлення кроквяної системи.
  • Кроквяна нога складається з одного прямого елемента — бруска або дошки в двускатном вигляді даху, або з двох деталей в ламаної конструкції. У ламаної мансардного даху верхня частина, що закріплюється на коник, називається конькової, а нижня, яка утворює стіни мансарди, називається боковою. Очевидно, що бічна нога буде встановлюватися за наслонному принципом, тоді як верхня конькового кроква — зазвичай стає висячим
  • Для коника використовується брус або дошку певної товщини. Іноді обходяться без цього, з’єднуючи між собою верхні конькові частини кроквяних ніг, які і утворюють коник.
  • Стійки є опорними елементами системи. Вони підтримують кроквяні ноги і знімають частину навантаження зі стін і фундаменту будівлі. Стійки в подальшому стануть ящик для стін, які будуть встановлюватися в процесі обробки мансарди.
  • Скоси або інші елементи, що встановлюються діагонально, є додатковими підпорами, скріпними крокви і підпірні балки, роблячи конструкцію системи більш надійною.
  • Між кроквяних ніг для жорсткості встановлюються бруски, звані межстропильными прогонами вони також надають системі жорсткість.

Проведення основних розрахунків мансарди

Самостійно розробити проект мансардного даху досить складно, так як цей процесс требует певних знань і навичок з проектування та проведення специфічних архітектурних розрахунків. Якщо при цьому допустити помилки, конструкція мансарди буде ненадійною, а крім того — своєю вагою може пошкодити стін і фундаменту будівлі.

Як зробити мансарду

У розрахунках повинно бути враховано все — від початку будівництва і до обробки приміщень

Втім, якщо задумана не занадто складна конструкція, то можна спробувати впоратися своїми силами.

Розрахунок висоти коника

Розмір корисної площі мансардного приміщення залежить від висоти коньок даху, а остання визначається вибраним нахилом скатів чим цей кут менше, тим нижче стелю і, відповідно, менше корисна площа горищного приміщення.

Як зробити мансарду

Від ухилу даху залежить і висота гребеня, і корисна площа приміщення

Розрахувати висоту гребеня двосхилим мансардного даху можна, використовуючи наступну формулу:

Н=L× tg α

Н — висота коника;

L — ½ ширини будівлі (якщо мова йде про двосхилим симетричної даху);

α— кут нахилу ската кроквяної системи.

Як зробити мансарду

Схема — для наочності

В якості прикладу можна підставити у формулу вище застосовуються дані:

Розмір будови 8 × 10 м, кут нахилу 30°, тангенс 30°= 0,58

Н = 8/2 × 0,58 = 2,32 м

Висота коника буде дорівнює 2,32 м.

Дуже докладно, з усіма можливими нюансами і необхідними довідковими таблицями, процес розрахунку кута нахилу даху і всіх пов’язаних з ним інших параметрів викладено з окремої публікації, присвяченій саме цьому питанню.

Площа внутрішнього простору мансарди

Методика, що застосовується для визначення площі горищного простору, що дасть можливість обчислити кількість необхідного матеріалу для зведення кроквяної системи, для утеплення та оздоблення. Особливо точні розрахунки важливі, якщо мансарда буде використовуватися для облаштування додаткових житлових кімнат, так як вони вимагають особливого оформлення.

Зазвичай обчислюється вся площа приміщення під дахом, то є і корисна, і так звана «глуха». Житловий простір обмежується встановленими стійками, які будуть основою для монтажу утеплювача та оздоблювального матеріалу стін. Зона за ними вважається глухий, тобто, найчастіше, не використовується.

Загальна площа обчислюється досить просто: до ширині будівлі додається ширина звисів з двох сторін. Одержана сума множиться на довжину будівлі.

Площа житлового простору знайти теж нескладно: для цього потрібно виміряти ширину мансардного простору між стійками, встановленими під одним і другим схилом даху, і помножити отриманий параметр на довжину горища від фронтону до фронтону.

Площа покрівельного покриття

Щоб заздалегідь визначитися з кількістю покрівельного матеріалу, необхідно розрахувати загальну площу схилів даху.

Якщо прийнято рішення встановлювати ламану або навіть більш складну конструкцію, необхідно обчислити площу всіх відділів даху. Для цього її потрібно розбити на окремі геометричні фігури, а потім обчислити площу кожної з них і скласти результати.

Як зробити мансарду

Для тих, хто призабув, як обчислюються площі плоских фігур

Для тих, хто нетвердо пам’ятає формули підрахунку площ плоских фігур, наводиться схема«шпаргалка».

Площа односхилим даху

Якщо дах мансарди односхила, то розрахувати її площу можна, використовуючи формулу: Sabcd= Lcd × Lbd.

Як зробити мансарду

Площа одного ската — немає нічого простіше

Зверніть увагу на малюнок. При підрахунках враховується не тільки довжина і ширина кроквяної конструкції ската – не можна забувати і про карнизних звісах з усіх боків.

Двосхилий дах

При симетричному розташуванні скатів даху, для розрахунків двосхилим покрівлі залишиться тільки помножити отримане вище значення на два.

Наприклад, візьмемо той же приклад, що розглядався вище. Розмір будівлі становить 10 × 8м. Кут ската — 30°, висота коника Н = 2.32 м. Нескладно визначити і довжину крокви – S

S = Н / sin α = 2.32 / 0.5 = 4.64 м

Карнизний звис приймаємо 0,7м, фронтонний звис 0,7м. За формулою односхилим даху обчислюється площа одного ската.

(10 + 2×0,7) × (4,64 + 0,7) = 60,88 м2

Потім, щоб отримати загальну площу двох скатів, отриманий результат множиться на два.

Q = 121,76 м2

Дана методика призначена для розрахунку суцільної поверхні схилів, без урахування вікон, каналів вентиляції та димаря.

Як зробити мансарду

А скільки буде потрібно покрівельного матеріалу?

Якщо дах має дуже складну конструкцію, то краще не ризикувати і все ж звернутися за допомогою до професіоналів, які проведуть необхідні обчислення, використовуючи спеціальні комп’ютерні програми.

При використанні, шиферу, м’якої покрівлі, інших профільних матеріалів, можна скористатися спрощеною формулою підрахунку.

Відштовхуємося від малюнка:

Як зробити мансарду

Приклад розрахунку площі покрівлі двосхилого даху

Отже, для розрахунку застосовується наступна формула:

Q = К × (У + 2А) × (L+2C)

Q— необхідна кількість покрівельного покриття;

В ширина будівлі (за причілкового стінці);

А ширина планованих карнизних звисів покрівлі;

L — загальна довжина будівлі;

C — ширина бічних звисів покрівлі.

До це коефіцієнт, що враховує кут нахилу ската по відношенню до горизонту (α). За великим рахунком, він являє собою тригонометрическую функцію секанс (sec), що дорівнює зворотній величині соѕа.

Щоб не заглиблюватися в теорію, простіше навести таблицю коефіцієнта До в абсолютному, тобто числовому вимірі:

Кут нахилу, градусів Коефіцієнт До Кут нахилу, градусів Коефіцієнт До Кут нахилу, градусів Коефіцієнт До Кут нахилу, градусів Коефіцієнт До
1 1.0002 18 1.0515 36 1.2361 53 1.6616
2 1.0006 19 1.0576 37 1.2521 54 1.7013
3 1.0014 20 1.0642 38 1.2690 55 1.7434
4 1.0024 21 1.0711 39 1.2868 56 1.7883
5 1.0038 22 1.0785 40 1.3054 57 1.8361
6 1.0055 23 1.0864 41 1.3250 58 1.8871
7 1.0075 24 1.0946 42 1.3456 59 1.9416
8 1.0098 25 1.1034 43 1.3673 60 2.0000
9 1.0125 26 1.1126 44 1.3902 61 2.0627
10 1.0154 27 1.1223 45 1.4142 62 2.1301
11 1.0187 28 1.1326 46 1.4396 63 2.2027
12 1.0223 29 1.1434 47 1.4663 64 2.2812
13 1.0263 30 1.1547 48 1.4945 65 2.3662
14 1.0306 31 1.1666 49 1.5243 66 2.4586
15 1.0353 32 1.1792 50 1.5557 67 2.5593
16 1.0403 33 1.1924 51 1.5890 68 2.6695
17 1.0457 34 1.2062 52 1.6243 69 2.7904
35 1.2208 70 2.9238

Повертаємося до нашого прикладу:

Q = 1,1547 × (8 + 2 × 0,7) × (10+2 × 0,7) = 123,74 м2

З урахуванням напуску шиферних листів – виходить практично те ж саме, що і в розрахунках, що проводяться іншим методом. Безумовно, за порадою досвідчених будівельників, до отриманої площі принабутті покрівельного матеріалу слід додати ще 10 ÷ 15 %

(На малюнку зображена двосхилий дах, однак, формула в повній мірі підходить для розрахунків з необхідним рівнем точності для односхилих або вальмових дахів. Правда, із застереженням – у вальмового даху крутизна основних і бічних скатів повинні збігатися. Якщо ні, то розрахунок проводиться для кожної пари скатів окремо, а потім значення додається).

Загальний везтропильной системи і покрівельного покриття

Не менш важливо грамотно вибрати оптимальний матеріал для покрівельного покриття і правильно зробити під нього обрешітку. Цей підрахунок проводиться з урахуванням довжини крокв і кута їх нахилу.

Риштування під покрівельний матеріал може бути розрідженої, змішаної або суцільний. Наприклад, металочерепиця, профнастил або шифер закріплюється на розріджену решетування, а м’яка покрівля – тільки на суцільну.

Вибираючи покрівлю, потрібно отримати інформацію про її експлуатаційні характеристики. Саме від них буде залежати довговічність і надійність конструкції даху. Покрівельний матеріал потрібно також вибирати з урахуванням конкретного регіону і його кліматичних умов, особливо таких факторів, як температурні перепади і сильні вітри.

Важливим фактором є вага покрівельного покриття, тим більше, якщо мансардний дах буде встановленняна старі стіни. Тому, слід заздалегідь прикинути вага покрівлі і дізнатися, наскільки збільшиться навантаження на конструкцію будівлі, і буде вона допустимої.

Покрівельний матеріал для мансардного даху Ухил даху Вага матеріалу кг / м2
Шиферні листи з азбестоцементу з середнім профілем Від 1:10 до 1:2 11
Шифер з посиленим профілем Від 1:5 до 1:1 13
Бітумна черепиця Від 1:10 і більше 6 — 8
М’яка покрівля з урахуванням суцільної обрешітки Від 1:10 і більше 9 — 15
Оцинковані металеві листи з одинарними фальцами Від 1:4 і більше 3 — 6,5
З подвійними фальцами Від 1:5 і більше 3 — 6,5
Керамічна черепиця Від 1:5 до 1:0,5 50 — 60
Цементно-піщана черепиця Від 1:5 до 1:0,5 45 — 70
Металочерепиця Від 1:5 і більше 5 — 7
Ондулін Від 1:10 і більше 3 — 3,5

Найчастіше для покриття мансард використовується м’яка покрівля або ондулін, так як ці матеріали одні з тих, які мають незначний вагу і прості в монтажі.

Як зробити мансарду

Ондулін в якості покрівельного матеріалу

Для прикладу, можна розрахувати вагу 1 квадратного метра покрівлі, де для покриття використовується ондулін, враховуючи обрешітку і утеплювач напилюваний пінополіуретан. Для цього потрібно знайти суму ваги кожного з матеріалів і помножити на коефіцієнт 1,1 (цей коефіцієнт враховує перекриття на сусідніх аркушах покрівельного матеріалу).

  • Везплошной решетування, товщиною до 20 мм (фанера або ОСП) становить 14 кг/м2.
  • Утеплювач – пінополіуретан, товщиною 100 мм, має середню вагу 3 кг/м2
  • Середня вага ондуліна — 3,3 кг/м2

Отримуємо в сумі:

(14 + 3 + 3,3) × 1,1=22,3кг/м2

Щоб обчислити загальну вагове навантаження даху на стіни, потрібно вага одного квадратного метра помножити на площу всього покриття. У нашому прикладі це вийде:

М = 123.74 × 22,3 = 2751,82 кг.

Чимало – майже 3 тонни дає лише дуже легке покрівельне покриття з латами і також досить легким видом утеплювача.

А адже це – ще не все! На дах діє снігові навантаження в зимовий період, плюс до цього – вітрове тиск, цілий рік. Ці параметри також обов’язково враховуються й при розрахунках необхідних дерев’яних елементів конструкції кроквяної системи і балок перекриття, і при обліку сумарного навантаження конструкції даху на стіни і фундамент зданія.

Порядок визначення вітрових і снігових навантажень докладно описаний у відповідній статті нашого порталу.

Вище вже говорилося, що для розрахунку покрівлі обов’язково потрібно враховувати і параметри дерев’яних, в особливості несучих елементів. У таблиці нижче наведені допустимі значення перерізу заготовок, довжини деталей і відстані між ними.

В таблиці «перекриття» показана залежність необхідного перерізу прямокутного бруса або діаметра оциліндрованої колоди, що використовуються в якості балок, від ширини перекривається прольоту:

Довжина балки, мм Брус (висота × ширина), мм Діаметр колоди в мм
2000 120×80 130
-«- 100×70 110
2500 140×80 150
-«- 120×80 130
3000 160×110 170
-«- 140×90 140
3500 180×120 190
-«- 150×100 160
4000 200×120 210
-«- 160×120 170
4500 220×160 220
-«- 180×120 190
5000 220×160 240
-«- 180×140 200
5500 240×160 250
-«- 200×140 210
6000 250×180 270
-«- 200×140 230

В наступній таблиці параметри пиломатеріалів (дошки, бруса або колоди) для виготовлення кроквяних ніг. Враховується і максимальна довжина крокви (у верхній сходинці), і відстань між сусідніми кроквами (крок їх установки).

Розмір перетину кроквяної ноги в мм Відстань між опорами, мм
3000 3500 4000 4500 5000
Дошка
40×140 1400 1000
50×180 1500 1200 900
50×200 1500 1100 700
60×220 1200 900
Колода
130 1000 700
140 1400 1000 700
150 1500 1300 900
160 1400 1000 700
170 1400 1100
180 1500 1200 900
Брусок
160/200 1300 1000 700
180/200 1000
200/200 1200 1000 700
220/200 1500 1300 900

Кількість матеріалу розраховується щодо висоти та обраної конструкції мансардного даху.

За кількістю планованого до використання для зведення кроквяної системи матеріалу (можна підрахувати загальну «кубатуру»), з урахуванням щільності обраної деревини, нескладно вирахувати та загальна вага конструкції, а потім підсумувати його з масою покрівлі.

Відео: приклад професійного підходу до розрахунку конструкції мансарди

Матеріали та інструменти для побудови мансарди

Після проведених розрахунків та складання проекту стане ясно, скільки матеріалів потрібно для зведення вибраної надбудови. Купується матеріал, як говорилося вище, з запасом зазвичай до 15% від загальної кількості. Крім самого пиломатеріалу необхідно придбати засоби для його антисептичної та протипожежної обробки.

Отже, для будівництва знадобиться:

  • Пиломатеріали, які підбираються відповідно параметрами проекту. (таблиці для деяких елементів системи були наведені вище).
  • Крім матеріалів для виготовлення несучих елементів системи, необхідно мати для кріпильних і додаткових елементів, а також для настилу чорнової підлоги не обрізну низькосортну дошку.
  • Металевий лист толщиной в 3 ÷ 4 мм. Він необхідний для виготовлення скріплюють несучі дерев’яні елементи накладок.
  • Сталевий дріт діаметром також в 34 мм – для додаткового закріплення елементів.
  • Скоби, цвяхи, болти, куточки різних форм, а також інші кріпильні елементи.
  • Пароізоляційна плівка та гідроізоляційний матеріал.
  • Утеплювач в необхідному для термоізоляції стін (зворотного боку скатів і фронтонів) і підлоги кількості.
  • Покрівельний матеріал у кількості, отриманому в результаті проведених розрахунків.

Без інструментів не може обійтися жодне будівництво, тому потрібно підготувати наступні прилади і пристосування:

  • Будівельний рівень, рулетка, висок, моток мотузки для трасування.
  • Електродриль, перфоратор (може знадобитися для кріплення мауерлата або балок перекриття до стін будівлі.
  • Звичайні столярні і слюсарні інструменти сокира, молоток, монтування з обценьками, теслярські кліщі, плоскогубці, набір викруток, степлер для скоб, ніж плотницький, виготовлений з товстої сталі.
  • Електролобзик, електропила, ручна ножівка.
  • Так як роботи проводяться на висоті, потрібні надійні сходи-драбини потрібної довжини. Слід продумати систему мотузок (талів) для підйому деталей і матеріалів на висоту. Можливо, буде правильним сколотити козли, які спростять деякі операції. Непогано, якщо будуть продумані питання безпеки, зокрема – пристосування для страховки.

Інструменти повинні бути якісними, тоді робота піде набагато швидше.

Монтаж конструкції даху

Як зробити мансарду

Монтаж мансардного даху — справа непроста

Якість будівлі буде залежати від дотримання послідовності етапів роботи, відступати від якої категорично заборонено.

Мауерлат

Перший елемент, який встановлюється при монтажі кроквяної системи це мауерлат. Найчастіше для виготовлення цього елемента використовується брусок розміром в перерізі від 100 × 150 до 250×200 мм.

Як зробити мансарду

Мауерлат є основою для встановлення кроквяних ніг

Він укладається на верхній зріз капітальної стіни споруди. Попередньо на стіну настилається гідроізоляція як її зазвичай використовується руберойд.

Як зробити мансарду

Кріплення мауерлата на шпильки

Бруси мауерлата можуть бути закріплені з допомогою анкерів або ж вмурованих (вкручених) в стіну шпильок з різьбою. Якщо для кріплення використовується останній спосіб, то в мауерлаті висвердлюються наскрізні отвори, за допомогою яких він надівається на шпильки, а потім прикручується гайкою. Зайва частина шпильки після цього зрізається шліфмашинки.

При установці мауерлата на стіну дерев’яної споруди, він кріпиться за допомогою дерев’яних нагелів.

Балки перекриття

Далі, перпендикулярно мауерлату, на решту товщину стін укладаються балки перекриття.

Вони також повинні лежати на гідроізоляційному матеріалі, і закріплені до стіни тими ж способами, що і мауерлат. Крім цього, їх можна скріпити з мауерлатів з допомогою спеціальних куточків.

Як зробити мансарду

Приклад з’єднання балок перекриття з мауерлатів

Балки перекриття можуть монтуватися і по-іншому. Так, їх нерідко вмуровують у стіну, попередньо обернувши гідроізоляційним матеріалом, або ж укладають перед тим, як закріпити мауерлат.

Після того як балки перекриття будуть закріплені, рекомендовано відразу ж настелити на них тимчасовий підлогу з надійних дощок це допоможе не тільки швидше впоратися з роботою, але і зменшить ризик виникнення травмонебезпечних ситуацій.

Установка стійок

Після монтажу елементів основи (мауерлата і балок), їх необхідно розмітити, спираючись на проект, визначивши місця розташування установки стійок і кроквяних ніг.

Як зробити мансарду

Установка «анфілади» стійок і затягувань

  • Вертикальні стійки, які стануть опорою для крокв, повинні мати розмір в перерізі така ж, як і балки перекриття.
  • Стійки встановлюються по розмітці і спочатку лише наживлюються цвяхами. Потім вони виставляються точно за рівнем, так як повинні стояти строго перпендикулярно до балок перекриття. Остаточно вони фіксуються за допомогою металевих кутників.

Стійки будуть визначати ширину житлового приміщення мансарди.

  • Після того як перші дві стійки будуть встановлені і закріплені до балок, зверху вони між собою скріплюються бруском-затяжкою. З’єднувальний вузол виконується також металевими куточками.
Як зробити мансарду

Випускається чималий асортимент готових металевих з’єднувальних елементів

  • Після того як затягування буде надійно закріплена, повинна вийти рівна П-подібна «арка».
  • Так виставляються всі стійки і затягування конструкції, поки не буде збудована вся аркада.
  • Далі, всі зібрані П-образні «арки» для жорсткості скріплюються між собою прогонами.
Як зробити мансарду

Надалі стійки і затягування «обростуть» кроквами і прогонами

Потрібно відзначити, що монтаж цих елементів теж може проходити по-різному. Як прогону може бути використаний цілісний брусок або ж його відрізки, що встановлюються між стійками.

Встановлення крокв

  • Встановивши П-подібну rpg, встановлюються бічні кроквяні ноги. Верхній їх край закріплюється на прогони між стійками або ж самі стійки, утворюючи складний з’єднувальний вузол.
Як зробити мансарду

Один з варіантів установки бічних крокв

  • Нижня сторона закріплюється на виступаючий край балок перекриття. У цьому місці вони можуть бути закріплені жорстко або ж мати змінне металеве з’єднання. Останнє дає можливість не допустити деформації конструкції при усадці стін або можливих сезонних коливаннях фундаменту. При жорсткому кріпленні крокви додатково фіксуються скобами, вбиваються в кроква і в балку перекриття або в мауерлат.
Як зробити мансарду

Жорсткі кріплення за допомогою вирізаних пазів і скоб

  • При монтажі двосхилим даху кроквяні ноги закріплюються на мауерлат. Іноді для цієї мети кроквяних ногах вирізаються прямокутні виїмки, які жорстко будуть утримувати крокви на мауерлаті. В інших випадках для кріплень використовуються ті ж ковзні кріплення.
Як зробити мансарду

Рухоме кріплення крокв до мауерлату

  • Далі, встановлюються верхні конькові крокви, які можуть скріплюватися між собою під потрібним кутом і фіксуватися металевою пластиною, болтовим з’єднанням, або ж їх жорстко кріплять на загальну конькову дошку (брус).
Як зробити мансарду

Варіанти скріплення верхніх крокв між собою

  • Нижні кінці конькових крокв кріпляться на затяжку, в тому ж місці, де встановлені верхні кінці бічних крокв.
  • Встановиу все конькові крокви, рівно посередині затяжок монтуються бабки, які будуть грати роль додаткової підпірки для конькового з’єднання. Особливо це важливо, якщо використовується висяча конструкція даху.
Як зробити мансарду

Вузлові з’єднання елементів кроквяної системи

  • При необхідності, домагаючись жорсткості конструкції, монтуються діагональні підпірні елементи.

Гідроізоляція та пароізоляція

Завершивши монтаж кроквяної системи, можна переходити до настилу гідроізоляційного, вітрозахисного матеріалу, в якості якого може бути використана поліетиленова плівка.

Як зробити мансарду

Кріплення мембран гідро — і пароізоляції

— Її закріплюють до кроквяних ніг з допомогою скоб. Плівка настилається перпендикулярно кроквах, і процес її розкачування і кріплення починається від карниза. Виходить, що кожна вищерозміщених смуга перекриває нижню, не даючи можливості проникнення воді. Матеріал укладається внахлест на 150 ÷ 200 мм, а стики полотен для більшої надійності ще й проклеюються водостійким скотчем.

— Поверх гідроізоляційного матеріалу на крокви закріплюється контробрешетка. Вона покликана притиснути плівку до крокв і створити вентиляційний простір між гідроізоляцією і покрівельним покриттям. Для контррейки використовуються рейки, що мають товщину 50 ÷ 70 і завширшки 80 ÷ 150 мм.

— Перпендикулярно контррешетуванню укладається і закріплюється решетування з рейок, мають такі ж параметри, як і перша.

— Відстань між рейками обрешітки обраховується в залежності від розмірів листів покрівельного матеріалу, враховуючи те, що вони будуть укладатися внахлест на 150 ÷ 200 мм.

— За умови покриття даху м’якою покрівлею, на контробрешетку закріплюються не рейки решетування, а фанерні листи.

Монтаж покрівлі

На підготовлену поверхню настилається покрівельний матеріал.

Як зробити мансарду

Технологія монтажу покрівлі залежить від обраного матеріалу

— Монтаж покрівельного покриття виробляють від карниза, починаючи кожен наступний ряд з одного боку даху, т. е. якщо перший ряд укладався зліва направо, другий і всі наступні ряди закріплюються таким же чином.

— Листи покрівлі монтуються внахлест, як по горизонталі, так і по вертикалі. Якщо для покриття застосовується металочерепиця або металевий профіль, то їх закріплюють спеціальними саморезами з прес-шайбами і гумовими прокладками, пофарбованими в той самий колір, що й покрівельні листи.

— Якщо використовується м’яка покрівля, то її кріплять до фанерній основі за допомогою цвяхів (саморезов) з широкими капелюшками або ж скобами. Монтаж починається від карниза. Дуже важливо перший ряд вистелити ідеально рівно, так як на нього будуть орієнтовані всі інші ряди.

Як зробити мансарду

Укладання м’якої покрівлі — «гнучкої черепиці»

— При покритті ламаної конструкції, особливу увагу потрібно приділити переходу від площини конькових на бічні крокви, дуже важливо закріпити покрівлю таким чином, щоб волога не змогла проникнути під покриття. Запобігти таку можливість потрібно і на виступах, які призначені для монтажу покриття над вікнами і балконами, якщо вони передбачені проектом.

— Ще одним важливим вузлом при покритті даху є коник. Його накривають спеціальним елементом з того ж матеріалу, який використовується для покрівлі.

Як зробити мансарду

Для закриття гребеневої частини зазвичай передбачається спеціальний профільний елемент

— Якщо через покрівлю проходячит трубы вентиляції або димаря, навколо них влаштовується гідроізоляція. Для цієї процедури необхідно буде придбати спеціальні матеріали.

Як зробити мансарду

Особлива увага місцях проходу вентиляційних і димохідних труб

— Крім цього при проході труби димоходу через покрівлю, навколо неї обов’язково монтується жаростійкий ізоляція, яка відокремить горючі матеріали кроквяної системи від димоотводним труби.

Утеплення мансарди

До процесу утеплення мансардного приміщення потрібно поставитися з усією відповідальністю, так як воно не має капітальних стін, здатних утримувати всередині приміщень тепло і не допускати всередину холодний повітря. Тому, для початку необхідно вибрати правильний утеплювач, а крім того, важливим моментом буде вибрати його товщину. Слід відразу ж обмовитися, що, чим більше утеплювальних шарів буде закріплено на внутрішніх схилах даху, тим якісніше ізоляція, але тим масивніше сама конструкція і тісніше мансардне приміщення.

Як зробити мансарду

Утеплення підлягають і поверхня підлоги (горищного перекриття), і стіни мансарди — зворотні сторони схилів даху

Найбільш використовуваними для утеплення мансарди є такі матеріали, як мінеральна вата, ековата, пінопласт та пінополіуретан.

Ці утеплювачі здатні забезпечити збереження тепла навіть у самих холодних регіонах країни, якщо вони правильно встановлені за всіма правилами.

Критерії вибору утеплювача

При виборі утеплювача необхідно звернути увагу на його найважливіші характеристики, до яких відносяться:

  • Екологічна безпека матеріалу для здоров’я людини.
  • Мінімальна горючість.
  • Низька теплопровідність.
  • По можливості мінімальна щільність матеріалу.
  • Простота монтажу
Теплоізоляційний матеріал Коефіцієнт теплопровідності Вт/м×°до Середня щільність Маса, кг/ м 2
Товщина в мм
50 60 80 100 120 150 200 250
Мінеральна вата 0,045-0,07 ≈ 80 кг/м3 4 4.8 6.4 8 9.6 12 16 20
Ековата (целюлозний утеплювач) 0,038-0,045 ≈ 40 кг/м3 2 2.4 3.2 4 4.8 6 8 10
Скловата 0,033-0,05 ≈120 кг/м3 6 13.8 15.6 18.9 21.2 24.7 30.4 36.2
Пінопласт 0,031-0,042 ≈ 25 кг/м3 1.25 1.5 2 2.5 3 3.75 5 6.25
Керамзит 0.16 Вага кг/м 3 середньої фракції 550-800
Пінополіуретан 0,028-0,030 ≈ 30 кг/м3 1.5 1.8 2.4 3 3.6 4.5 6 7.5

Утеплення підлоги

  • Якщо горищне перекриття бетонне, що нерідко буває в кам’яних будинках, утеплення провести його буде досить просто.

— На плиту закріплюються дерев’яні лаги, між яких і укладається або засипається утеплювач.

— Потім, вся система закривається пароізоляційною плівкою, яка закріплюється на лагах скобами.

— Зверху нього можуть бути покладені дошки або фанерні листи.

Як зробити мансарду

Обшивка підлоги фанерою по лагам

— На них настилається декоративне покриття це може бути лінолеум, ламінат, паркетна дошка та інші матеріали.

Як зробити мансарду

Завжди можна організувати та електричний підігрів підлоги та стін

Додаткове утеплення можна створити, уклавши під декоративне покриття електричний кабельний або інфрачервоний тепла підлога. Про ці можливості краще прочитати окремо у статті, присвяченій електричного підігріву підлоги.

  • Якщо підлога монтується на балках перекриття, доведеться попрацювати з боку першого поверху.

— З боку нижнього приміщення на балки перекриття монтуються дошки. Бажано, щоб вони були рівними, можна навіть використовувати для чорнової підлоги статеву дошку.

— Після цього на ці дошки з боку мансарди настилається пароізоляційна плівка, яка буде закривати не лише чорнову підлогу, але і балки перекриття.

Як зробити мансарду

Укладання утеплювальних матів між балками

— Далі, між балок можна укласти, засипати або напилити будь-якої з вищеописаних утеплювачів.

— Зверху нього настилається і прикріплюється до балок ще один шар пароізоляції.

— Далі, на балки закріплюється шар фанери товщиною 10 мм або дошка.

— Потім, на це покриття перпендикулярно до балок ним закріплюються лаги.

Між лагами монтується ще один шар утеплювача, для нього краще вибрати мінеральну вату, так як вона, розправляючись, щільно встановлюється між брусками, не залишаючи пустот.

— Потім її теж варто покрити пароізоляційним матеріалом.

— Далі, якщо планується настелити дерев’яну підлогу, то варто підібрати якісну шпунтовану дошку.

Як зробити мансарду

Настил дерев’яної підлоги

Якщо ж вирішено накрити підлогу одним з декоративних покриттів, зверху лад настилаються фанерні аркуші, а на них потім укладається ламінат, лінолеум та інші матеріали. Знову ж таки, нічого не заважає в цьому випадку використовувати, наприклад, плівковий підігрів підлоги.

Монтаж утеплювача на стіни і стеля мансарди

Закінчивши монтаж підлоги, можна переходити до монтажу утеплювача на стіни.

Як зробити мансарду

Приблизна схема утеплених стін мансарди

— Якщо для цього процесу обраний матеріал в матах, то перш, ніж його укладати, на крокви закріплюються полотна пароізоляційного матеріалу.

Він закріплюється таким чином, щоб закрити весь простір і поглибити його між крокв.

Як зробити мансарду

Встановлена пароізоляційна мембрана

— Далі, в прорізи між тропил на пароізоляцію укладається утеплювальний матеріал в матах. Його тимчасово можна закріпити мотузкою, яку натягують зигзагом за сусідні крокви.

Як зробити мансарду

Укладання утеплювальних матів між кроквами

Якщо пароізоляція закріплена з іншого боку крокв, то мати самостійно будуть триматися між двох дерев’яних поверхонь.

— Поверх утеплювача в матах рекомендовано закріпити ще один шар пароізоляції.

Як зробити мансарду

Утеплення стін напилюваної ековатою

— Якщо вибраний один з напилюваних утеплювачів, то під нього не потрібно закріплювати пароізоляційну плівку. Досить буде гідроізоляції, яка настелена крокви зовні конструкції.

Як зробити мансарду

Напилення пінополіуретану — швидко і якісно, але потрібно особливе устаткування і навички роботи

Щоб використовувати таку технологію утеплення, необхідно мати спеціальне технологічне обладнання, або ж доведеться запросити фахівця, який зробить роботу за один день. Самостійно провести цю операцію без наявності досвіду непросто щоб виконати роботу без шкоди своєму здоров’ю, потрібно знати технологію процесу і мати необхідні захисні пристосування.

Після проведення утеплювальних робіт, проводиться обшивка стін.

Оздоблення стін мансарди

Перед тим як почати обробку стін, необхідно вирішити питання з електричною проводкою, кабель якої повинен бути добре ізольований за допомогою двошарових гофрованих труб.

Як зробити мансарду

Електричні дроти гофротрубе

Після того як зроблена розводка електричного кабелю, можна сміливо приступати до монтажу оздоблювального матеріалу.

Для обробки зазвичай використовують дерев’яну вагонку, гіпсокартон або ж фанеру з красивим фактурним малюнком.

Для будь-якого зазначених матеріалів бажано кроквяних ногах і вертикальних стійках зробити обрешітку з рейок розміром в перерізі приблизно в 20 × 70 мм. Ці напрямні закріплюються з кроком 500 ÷ 600 мм. Крім того, що решетування з рейок стає основою для кріплення обробки, вона ще і утворює вентиляційний зазор між оздоблювальним матеріалом і пароізоляцією.

  • Обробка гіпсокартоном проводиться досить просто. Вона робить стіни рівними і акуратними, готовими до фарбування, обклеювання традиційними шпалерами або навіть до нанесення рідких шпалер.
Як зробити мансарду

Можна облицювати стіни гіпсокартоном

Тому обробку гіпсокартоном потрібно вибирати тим домовласникам, які люблять часто змінювати інтер’єрне оформлення приміщень.

Як зробити мансарду

Гіпсокартон стає відмінною основою для будь-якого типу подальшої обробки

  • Оздоблення стін вагонкою більш довгий і трудомісткий процес, ніж робота з гіпсокартоном. Для такої обшивки також відмінно підійде решетування з вищевказаними параметрами. Єдине, що потрібно продумати це напрямок дощок вагонки, тобто вона повинна бути розташована вертикально при горизонтальній орієнтації обрешітки і навпаки.
Як зробити мансарду

Для мансарди як не можна краще підходить натуральна вагонка

При бажанні, після монтажу деревину можна покрити лаком на водній основі або надати їй більш глибокий колір, використавши морилку.

Деревина – це дивовижний матеріал, який здатний створити в приміщенні особливу атмосферу з ароматом лісу, що позитивно впливає набудову і самопочуття мешканців. Саме тому натуральну вагонку дуже часто вибирають для обшивки підлоги, стін і стелі мансарди.

Відео: утеплення мансардного приміщення і обробка його вагонкою

  • Можна придумати прекрасну обробку з фанери. Але от тільки якщо вона не буде зверху покриватися фарбою, то потрібно вибирати якісний матеріал, має красивий натуральний малюнок. Фанера монтується набагато швидше, ніж вагонка, і робить стіни рівним, закриваючи відразу великі поверхні.

Цей матеріал може бути покритий лаком, фарбою або будь-якими видами шпалер, але можна залишити стіни і в натуральному стані, тільки ретельно зачистивши можливі дефекти у вигляді стирчать скалок або задирок.

Як зробити мансарду

Дуже непогано буде виглядати і фанерна оздоблення

Будівництво мансарди це досить трудомісткий і складний процес, що вимагає високого досвіду в будівельному ремеслі. Якщо немає нікого поняття про вищеописаних технологічних операціях, то самостійно не варто і братися краще запросити для виконання робіт майстрів-професіоналів. Вони позбавлять від зайвих проблем і зроблять будівництво мансарди по задуманому господарем будинку проектом.

Відео: приклад будівництва та оздоблення мансарди