Димар для буржуйки

773

Популярність буржуйки, навіть при великому виборі більш сучасних печей, залишається високою. Це можна пояснити її компактністю, невеликою вартістю самого приладу, можливістю встановити в будь-якому приміщенні, відносною легкістю самостійного виготовлення буржуйки навіть з підручних матеріалів. Але простота конструкції зовсім не означає будь-яких послаблень з системою відведення продуктів згоряння – якісний і надійний дымоход для буржуйки так само необхідний, як і для будь-якої печі.

Димар для буржуйки

Традиційно буржуйки застосовують для обігріву в гаражі, майстерні або ж в маленькому дачному будиночку. Крім цього, осучаснені буржуйки, мають цілком естетичний зовнішній вигляд, встановлюють і в житлових заміських особняках, додатково до центрального або автономного опалення.

Якщо установка буржуйки буде проводитися власними силами, то, перш ніж переходити до процесу монтажу, рекомендовано ретельно розібратися в конструкції димоходу до печі. Так як буржуйка в переважній числі випадком виготовляється з металу, то і дымоход для неї підійде саме металевий. Сьогодні у торгових мережах представлений досить широкий асортимент різних елементів, з яких нескладно самостійно зібрати димар будь-якої конструкції, якщо, звичайно, знати, як правильно це робиться.

Зміст статті

  • 1 Варіанти конструкції димоходу
    • 1.1 Креслення димоходу і виготовлення необхідних деталей
    • 1.2 Складові системи димоходу
  • 2 Монтаж димоходу
    • 2.1 Відео: монтаж нескладного димоходу для буржуйки в побутівці
  • 3 Догляд за димарем
    • 3.1 Відео: ще один варіант монтажу димаря для буржуйки

Варіанти конструкції димоходу

Принципова схема конструкції димоходу для буржуйки може бути виконана за одним із трьох видів, що розрізняються за місцем розташування труби і її виходу з приміщення назовні.

Димар для буржуйки

Три основні схеми розташування димоходу в приміщенні

  • Димар може виходити на вулицю через стіну на рівні 200 ÷ 250 мм від стелі. Це зручна і ефективна конструкція, так як той відрізок димоотводним труби, який проходить через приміщення, буде грати роль своєрідної «батареї», досить потужного теплообмінника, який ефективно включається в загальний процес обігріву, віддаючи в кімнату виробляється піччю тепло. Це сприяє підвищенню загальної тепловіддачі від буржуйки, а значить, для досягнення і підтримання необхідного рівня температури буде витрачено набагато менше палива.
  • Другий варіант рідко застосовують в умовах гаражів або майстерень, оскільки конструкція досить трудомісткі в монтажі. У цьому випадку димар теж проходить через все приміщення, але не згортає в отвір в стіні, а піднімається через стельове перекриття і виводиться на вулицю крізь горище і далі, через покрівлю. Конструкція теж вельми ефективна для обігріву кімнати, але для проведення труби через горищне перекриття вжити цілий ряд заходів, щоб убезпечити від перегрівання всі потенційно бояться вогню матеріали. Для цього в товщі перекриття необхідно встановити навколо труби спеціальний короб, який заповнюється жаростійким складом, наприклад, мелкофракционным керамзитом або мінеральною ватою.

Проводячи трубу через покрівлю, також доведеться докласти чимало зусиль, так як зазори між покрівельним матеріалом і димоходом потрібно обов’язково гідроізолювати. Неправильно проведені роботи можуть призвести до протікання даху.

Якщо використовувати цю конструкцію в двоповерховому будинку, то труба, проходячи через приміщення першого та другого поверхів, теж буде брати участь в їх обігріві, але потрібно буде виконати великий обсяг робіт по обладнанню проходу через два перекриття і через покрівлю.

  • Третій варіант конструкції менш ефективний по тепловіддачі, але має значно більшу ступінь пожежобезпеки. У цьому випадку трубу димоходу відразу ж виводять на вулицю і закріплюють вертикально вздовж зовнішньої сторони стіни будови. При виборі цієї конструкції, тепло для обігріву приміщення буде виходити виключно від самої буржуйки. Труба, навіть при її дуже якісне утеплення, буде досить швидко выстуживаться і витягати з печі тепло, а значить, для нагріву приміщення і для підтримки потрібної температури в ньому буде потрібно більше палива. Перевага в тому, що необхідний всього один прохід через вертикальну стінку, який, щоправда, також потребує якісної термоізоляції він знаходиться в безпосередній близькості від грубки, тобто в зоні високотемпературного нагріву.

Найчастіше в умовах гаражів або майстерень обирають перший, рідше – третій, і зовсім рідко – другий варіант.

Креслення димоходу і виготовлення необхідних деталей

Намітивши місце встановлення печі-буржуйки і визначившись з принциповою схемою димаря по його розташуванню, необхідно скласти план-креслення, який візуально покаже, які ж деталі знадобляться для монтажу системи.

Димар для буржуйки

Креслення може бути простим начерком — фахівці допоможуть розібратися в конструкції

Креслення можна зробити від руки, але головне – ретельно проміряти і проставити на ньому точні відстані і розміри.

З цим малюнком можна буде сміливо вирушати в спеціалізований магазин, в якому досвідчений продавець-консультант без праці, спираючись на проставлені параметри, підбере всі необхідні складові димоходу.

Якщо ж димар буде виготовлятися самостійно, то краще робити пряму трубу, так як елементи, які допоможуть розташувати димар під складним кутом, виготовити самостійно досить важко.

Дуже важливо пам’ятати, що, якщо димар буде проходити через які б то не було перекриття, то з’єднання окремих елементів димохідної системи ні в якому разі не повинні знаходитися всередині стін або перекриттів – стики повинні відстояти як мінімум на 300 мм від них. Ця умова є обов’язковою! при розгерметизації сполук, які під впливом високих температур повністю виключити неможливо, може створитися пожежонебезпечна ситуація.

Крім цього, таке розташування робить димар ремонтопрігодним у разі прогоряння металу труби, буде легко від’єднати пошкоджену вогнем частину, не демонтуючи усієї конструкції.

Самостійне виготовлення димохідних труб з листового металу не вітається – для цього процесу потрібні спеціалізовані пристосування і інструменти, серйозний досвід відповідної роботи. Тут важливо все – і точне витримування потрібного діаметру, і повна герметизація стиків, щоб виключити навіть найменшу ймовірність просочування через них диму і газоподібних продуктів згоряння. Самому виконати неможливо.

Якщо є бажання заощадити, то замість дорогих нержавіючих чи нікельованих димоходів можна використовувати звичайні труби з оцинкованої сталі товщиною 0,6 ÷ 1 мм, які можна придбати в магазині або замовити у майстра-бляхаря.

До речі, досвідчені майстри беруться навіть за виготовлення сендвіч-конструкцій. Виготовляють дві труби різного діаметру і, обвернув меншу трубу щільним шаром мінеральної вати, зверху одягают трубу більшого розміру.

Бляхар за замовленням може виготовити не тільки рівні елементи системи, але й коліна під різними кутами.

Складові системи димоходу

Виготовлені професійно системи димоходу включають в себе всі необхідні елементи, з яких можна вибрати деталі для будь-якої конструкції різного ступеня складності. Причому, в магазинах представлені як звичайні системи – одношарові металеві труби без утеплення, так і сендвіч-деталі, а також усі необхідні для їх сполучення елементи. Тому рекомендовано при влаштуванні димоотводним труби, в цілях забезпечення безпеки і для довготривалої ефективної служби димоходу, скористатися саме такий, продуманою до дрібниць системою, а не «самопальної».

Димар для буржуйки

В даний час є можливість придбання будь-яких комплектуючих для димоходу

Купуючи димохід, необхідно врахувати діаметр трубы. Якщо його купують на готову буржуйку, то відштовхуються від діаметра патрубка, вже наявного на опалювальному приладі. Якщо ж буржуйка саморобна, то дітр трубы повинен варіюватися між 80 і 150 мм, в залежності від обсягу топки. Розраховується діаметр просто він повинен більше обсягу топки в 2,7 рази, якщо вважати діаметр в міліметрах, а обсяг топки в літрах. Так, наприклад, для знайомої всім найпростішою буржуйки «Гном» дітр трубы становить 110 мм при обсязі її топки в 40 літрів.

Подготовиу все необхідні елементи для обраної моделі димаря, не можна забувати і про ущільнювальних матеріали, які необхідні для герметизації стиків окремих деталей труб. Для цих цілей використовують жаростійкий герметик і азбестовий шнур.

Монтаж димоходу

Коли все буде підготовлено, можна переходити до монтажу димоходу з окремих елементів. Якщо їх досить багато, то взявши за основу схему, можна попередньо викласти всі деталі в потрібній послідовності. Так набагато легше буде зорієнтуватися вже в процесі безпосередньої складання.

Димар для буржуйки

Стінка за буржуйкою і за димарем по всій його довжині повинна бути облицьовані негорючим і жаростійким матеріалом.

  • Першим кроком необхідно облицювати стіну за буржуйкою і трубою димоходу жаростійким матеріалом, наприклад, азбестовими листами.
  • Далі, в стіні або стелі необхідно виконати наскрізний отвір. Його розмір буде залежати від того, який спосіб ізоляції стіни от трубы буде обраний.
  • Якщо стіна дерев’яна, то необхідно виготовити (або набути) короб, з круглим отвором в центрі, діаметр якого повинен бути на 3 ÷ 5 мм більше діаметра труби. Краї короби повинні відокремлювати трубу від стіни або перекриття на 150 ÷ 200 мм.

Короб, що вбудовується в перекриття, може бути з максимальною щільністю заповнений базальтової скловатою, йди ж середньо або мелкофракционным керамзитом, який засипається після установки труби. Короб в дерев’яній стіні найкраще заповнити декількома шарами азбестових смуг, у яких роблять прохідне круглий отвір.

Якщо стіна цегельна, то в влаштоване отвір зазвичай встановлюють спеціальний прохідний склянку.

Димар для буржуйки

Висновок труби назовні по першому варіанту …

Димар для буржуйки

… з проходженням через вертикальну стінку

Прохідний вузол необхідно надійно закріпити і з зовнішньої сторони будівлі, і з внутрішньої.

  • Наступним кроком на патрубок встановленої буржуйки з застосуванням термостійкого ущільнювача надівається самий нижній ділянку труби. Він обов’язково фіксується на патрубку з допомогою спеціального хомута – прорив газів повинен бути повністю виключений!
  • Якщо вихідний отвір влаштовано в стіні, то наступним сегментом труби може бути коліно, що виготовлене під потрібним кутом.

Якщо ж димар буде виводитися через стелю, то встановлюється рівна ділянка труби, з таким розрахунком, щоб він закінчувався за 400 ÷ 500 мм від стелі, або ж піднімався над горищним підлогою на 300 ÷ 400 мм.

  • Далі, робота проходить на горищі або зовні будинку.

В покрівельному матеріалі дахи влаштовують також отвір, яке обрамляється з боку приміщення горища металевої панеллю з круглим (для крутих схилів – еліптичним) отвором для виходу труби.

Димар для буржуйки

Проходження димохідної труби через покрівлю будівлі

  • Димар після проходу через горищне приміщення виводиться на дах. Зазори між покрівельним матеріалом і трубою обов’язково гідроізоляційна. Подібна операція може проводитися із застосуванням різних елементів це може бути металева панель, підібрана в комплекті з іншими сегментами димоходу, або ж спеціальний еластичний жаростійкий елемент, який щільно охватывает трубу і кріпиться на герметик до покрівлі.
Димар для буржуйки

Спеціальний блок (флеш) для гідроізоляції проходу труби через покрівлю

Останній зручний тим, що його легко укласти навіть на складну, ребристу покрівлю.

  • Бажана загальна висота димаря становить близько п’яти метрів, але у випадку з трубою для буржуйки в підсобних приміщеннях висота може бути дещо скорочено. Головне підняти її над дахом, згідно з установленими правилами, які досить наочно показано на схемі.
Димар для буржуйки

Закономірність розташування труби щодо коника даху

  • При виведенні труби через стіну, з зовнішньої сторони будівлі на патрубок, який стирчав зі стіни, надівається коліно, яке задає вертикальне напрям труби вздовж будівлі.
  • Зовнішня труба повинна бути утеплена або ж виконана з сендвіч-сегментів. Дымоход для надійності кріпиться до стіни спеціальними кронштейнами, які також можуть входити до придбаний комплект, а можуть бути виготовлені самостійно з металевого куточка.
  • Піднявши трубу до рівня гребеня даху і надійно закріпивши її на стіні, зверху на димар обов’язково надягають грибок, який захистить канал від потрапляння всередину осіннього листя і від води під час дощів або снігопадів.

Відео: монтаж нескладного димоходу для буржуйки в побутівці

Догляд за димарем

Щоб біля грубки-буржуйки завжди була хороша тяга, і не траплялося задимлення в приміщенні, потрібно обов’язково проводити профілактичні заходи, які допоможуть утримувати димар в порядку.

Димар для буржуйки

Будь димар вимагає періодичних профілактичних робіт

  • Для того щоб труба була чистою від сажнів відкладень, необхідно періодично в спалюються дрова додавати хімічні засоби, спеціально призначені для розпушення нагару.

Для цих цілей застосовують і осикові дрова, які сприяють очищенню внутрішніх стінок. Щоб очистити трубу з їх допомогою, для профілактичної топки використовують тільки дрова осики. Бажано, щоб вони не прогорали швидко, а тліли максимально можливе час в топці. Для створення таких умов штучно знижують тягу, закриваючи піддувало після того, як дрова добре розгоряться.

  • Щорічно проводять механічне очищення труби від нагару й іржі. Для цього можна використати спеціальний прочистной ерш з грузом.
Димар для буржуйки

Спеціальний йорж для очищення димоходу сажнів від нашарувань

  • Після кожної очищення обов’язково проводять ревізію поверхні, обережно опускаючи в димохід включену лампочку. Це необхідно, щоб вчасно виявити прогари або тріщини.

Процес монтажу димоходу з готових сегментів досить простий, і з ним цілком можна впоратися самостійно. Якщо ж є бажання й виготовити частини труби самостійно, то краще від цього відразу відмовитися, особливо при відсутності досвіду в такій роботі.

Так як будь-димохід повинен відрізнятися високою надійністю, а всі сегменти при стикуванні повинні ідеально збігатися один з одним для їх герметизації, рекомендовано встановлювати деталі, виготовлені виключно на професійному рівні. Потрібно пам’ятати, що попадання чадного газу в приміщення погано забитих швів або прогорілих отворів являє собою, без перебільшення, смертельну небезпеку.

Відео: ще один варіант монтажу димаря для буржуйки