Барбекю своїми руками

493

Заміський відпочинок у недільні дні в більшості випадків асоціюється з приготуванням дуже смачних м’ясних, рибних і овочевих страв на розпечених вугіллях. Безумовно, завжди можна на швидку руку організувати невеликий мангал, навіть просто викопавши в землі поглиблення і придумавши які-небудь поперечини для сітки або шампурів. Але, погодьтеся, все ж набагато якісніше і смачніше, з меншою витратою палива продукти будуть приготовані, в разі використання спеціальних конструкцій – мангалу, гриля або барбекю.

Барбекю своїми руками

Власникам заміських ділянок взагалі, напевно, гріх не мати в своєму розпорядженні подібних пристосувань, стаціонарних або переносних. В магазинах представлений досить широкий вибір таких пристроїв, зварених з металу. Однак, якщо власник ділянки має хоча б початкові навички у проведенні будівельних робіт або в обробці та зварюванні металу, напевно, для нього не представить взгбо большой проблеми спорудити барбекю своїми руками, тією чи іншою мірою складності.

Зміст статті

  • 1 Що ховається під словом «барбекю»?
  • 2 Найпростіша мангал-барбекю за десять хвилин
  • 3 Металеві жаровні-барбекю з підручних матеріалів
    • 3.1 Відео: цікава модель гриля, барбекю з каганцем
  • 4 Стаціонарні барбекю з цегли
    • 4.1 Вибір оптимального місця для комплексу барбекю
    • 4.2 Фундамент для цегляної печі-барбекю
    • 4.3 Нескладний варіант без димохідної труби
    • 4.4 Більш складне завдання – барбекю з трубою
    • 4.5 Відео: інструкція по зведенню барбекю-комплексу з цегли

Що ховається під словом «барбекю»?

Перш за все, необхідно розібратися, що ми повинні отримати, якщо поставлена мета створити саме барбекю.

Етимологія цієї назви не зовсім однозначна – існує кілька версій його походження. Найбільш правдоподібним здається варіант, що зв’язує його з давньогрецьким, а потім латинським словом «barbarus», що означало минулого, чужоземця, чужого культурі. У нашій мові слово поступово трансформувалося в «варвара».

Барбекю своїми руками

Можливо, слово «барбекю» пішло від «варварського» приготування їжі в осередках і на вогнищах

Можливо, спосіб приготування їжі цих напівдиких кочових племен – варварів – на відкритих вогнищах або в кам’яних печерних вогнищах, і ліг в основу усталеного назви. Але, погодьтеся, що цей «варварський» спосіб всім нам дуже і дуже подобається!

Барбекю своїми рукамиВирішили побудувати піч барбекю?

Рекомендуємо Вам ознайомитися зі свіжою статтею на нашому порталі — як зробити мангал.

Але перед тим, як перейти до статті про барбекю, обов’язково прочитайте, як класти цеглу — тут.

Крім цього відмінним рішенням є тандир! Про будівництво тандира своїми руками читайте також на нашому порталі.

Але відразу виникає питання – зустрічається чимало рецептів приготування страв на мангалі, на грилі або кулінарної технології барбекю. У чому різниця, в чому та тонкість, яка відрізняє одне від іншого?

За великим рахунком, різниця невелика, але все ж вона є.

  • Звичайний мангал, як правило, являє собою якесь металеве або цегляна вмістилище для вугілля (короб, ящик і т.п.), поверх якого лягають шампури або встановлюється решітка, на яку викладаються продукти. Висота установки при цьому ніяк не регулюється – постачанням завжди є верхній обріз самого мангалу. Зверху готуються продукти вільно продуваються повітрям, для якого не створюється ніяких перешкод. У самому ящику пророблені отвори для піддування повітря, необхідного для горіння дров і подальшого тління вугілля. Ніякої додаткової тяги в мангалі в принципі не створюють у процесі приготування бере участь тільки передається прямим тепловим випромінюванням жар, який тут же розсіюється вище рівня шампурів або решітки.
Барбекю своїми руками

Найпростіший в «колекції» — звичайний мангал

Це, мабуть, найпростіший з перерахованих пристроїв. Приготування м’яса на ньому вимагає певної вправності, так як жар надходить тільки знизу, і важливо не перетримати, не пересушити бік продуктів, звернену до вогню.

  • Гриль також передбачає готування на вугіллі, але тут інший принцип – важливий закритий об’єм, в якому проходить процес. М’ясні продукти можуть також бути нанизані на шампури або викладені на сітку над набрали жар тліючим вугіллям, але потім гриль обов’язково закривається кришкою.
Барбекю своїми руками

Гриль передбачає наявність кришки, тобто закрите з усіх боків приміщення для приготування продуктів

Гаряче повітря в замкнутому обсязі поширюється більш рівномірно, і процес обсмаження відбувається одночасно з усіх сторін. Безумовно, для горіння потрібні канали надходження повітря і виходи диму тому грилі часто доповнюються невеликий трубою.

  • А ось мангал-барбекю займає деяке проміжне положення між звичайним мангалом і грилем, і найбільш наближена до «печерних», «варварським» умов приготування м’яса. Вона нагадує вогнище з однією відкритою лицьовою стороною.
Барбекю своїми руками

Для барбекю необхідний або закритий з трьох сторін вогнище …

Інший варіант – коли навколо решітки барбекю обов’язково наявна бортик, стінка, яка не дає відразу спеку розходитися по сторонам від найменшого вітерця.

Барбекю своїми руками

… або ж решітка оточена стінкою-бортиком, що затримує жар на деякій висоті від обжариваемых продуктів

Стінки цього бортика або вогнища теж нагріваються і беруть участь в процесі приготування. Виходить своєрідна теплова подушка, яка обволікає продукцкт снізу і з країв, а у випадку з вогнищевим типом барбекю – ще і в якійсь мірі зверху. Зрозуміло, що в таких умовах м’ясо готується швидше, і набагато менший ризик, ніж на мангалі його пересушити або навіть перепалити одну із сторін. Як правило, на всіх барбекю продумується та чи інша можливість регулювання висоти решітки над вугіллям.

Штучну тягу в барбекю не створюють – чим повільніше переміщається гаряче повітря – тим краще. В барбекю осередкового типу, звичайно, без організації відводу диму не обійтися, але труба не повинна бути високою – зазвичай від рівня жаровні до верхнього оголовка – не більше півтора метрів.

Чесно кажучи, всі ці три кулінарних пристосування настільки «споріднені між собою, що дуже часто легко і просто трансформуються одне в інше. Наприклад, встановлена або підвішена нижче рівня стінок мангалу решітка тут же перетворює його в барбекю. А якщо на барбекю закрити кришку або прикрити дверцята вогнища, то, відповідно, можна готувати по гриль-технології.

Барбекю своїми руками

Мангал, барбекю та гриль дуже часто легко трансформуються від одного типу до іншого

Можливо, з боку читача підуть заперечення проти такої градації пристосувань для приготування їжі на відкритому вогні і вугіллі, так як різноманітних думок в інтернеті на цей рахунок висловлено дуже багато. Тим не менш, далі в статті будуть розглядатися ті варіанти виготовлення або будівництва жаровні-барбекю, які підходять за критеріями, описаним вище.

Розглядатися варіанти будуть в послідовності від простих до складних, від тимчасових до переносних жаровням, і далі – до стаціонарних комплексів.

Барбекю своїми рукамиБарбекю майже готове? А альтанки ще немає?

Дізнайтесь детальну інформацію про будівництво альтанки своїми руками.

Але перед будівництвом альтанки обов’язково ознайомтеся з інформацією з будівництва фундаменту для альтанки — тут.

Найпростіша мангал-барбекю за десять хвилин

Цей варіант доступний буквально всім, навіть людям, абсолютно невладеющим будівельними навичками. Сам по собі спосіб зведення подібної жаровні-барбекю багато в чому нагадує дитячу гру в кубики.

Для роботи знадобиться:

— Близько сотні цеглин (поз. 1). Їх кількість може бути і меншим – все залежить від висоти майбутнього «споруди».

— Металевий лист (поз. 2) і ґрати (поз. 3). Розмір цих елементів повинен бути приблизно рівним. По суті, їх довжина і ширина зумовлять і величину жаровні.

Барбекю своїми руками

Схема найпростішої жаровні-барбекю, яку можна викласти буквально за кілька хвилин

Кладка буде проводитися «на суху», тобто ніякого будівельного розчину не знадобиться.

  • Для споруди необхідно підготувати рівну і тверду майданчик, так, щоб вона була пожежобезпечною. Наприклад, цілком можна викладати жаровню на утрамбованій ґрунтовому ділянці, очищеному від сухої трави.
  • На майданчику готової викладається коло з покладених плиском цеглин, з залишенням просвітів між ними близько 50 мм для вільного проходження повітря знизу. Відразу варто зіставити діаметр розміщеною колу з розмірами аркуша і решітки ці металеві елементи повинні повністю її перекривати виходить «колодязь». На наведеній схемі в кладки одного ряду задіяно 12 цеглин.
  • Подібним же чином акуратно укладаються ще чотири ряди, кожен зі зміщення, щоб кладка була «в перев’язку».
  • Поверх п’ятого ряду укладається металевий лист. Товщина його повинна бути не менше 2 ÷ 3 мм, так як саме на ньому буде розлучатися вогонь, горіти дрова і тліти вугілля.
  • Наступні два ряди цегли створять своєрідний осередок. Принцип кладки тут зберігається таким же, як і знизу, але є одна особливість – з лицьової сторони не доповідається один цегла знизу і, відповідно, два у другому ряду (поз. 4). Цей отвір стане топковим віконцем, через яке буде здійснюватися завантаження і розпалювання дров, ворушіння вугілля.
  • Наступним кроком на цегляний «криниця» вкладається металева решітка, на якій і будуть розміщуватися обжариваемые продукти.
  • Поверх решітки вкладається ще два ряди цегли. При цьому просвітів між ними залишати не варто – навколо жаровні повинен утворитися суцільний бортик, щоб був реалізований «принцип барбекю». Допустиме також в лицьовій частині залишити невеликий отвір, для зручності маніпулювання лопаткою або щипцями під час перевертання обжариваемых продуктів.

Подібну жаровню можна залишити на майданчику на літній період, але якщо є побоювання, що цеглу та металеві частини можуть просто «відвести» у відсутність господарів, то зовсім не складно її розібрати, щоб закрити матеріали у підсобному приміщенні. При необхідності спорудити знову барбекю не складет труда і не займе багато часу.

Металеві жаровні-барбекю з підручних матеріалів

Якщо власник будинку має хороші навички в обробці та зварюванні металу, то дуже хорошим варіантом може стати переносна модель барбекю. Завдання ще більше спроститься в тому випадку, коли є старі непотрібні металеві бочки або газові балони.

В принципі, можна обійтися і без зварювання – саме про такий варіант і піде мова. Картинки у лівому стовпці таблиці можна розглянути докладніше, збільшивши їх кліком мишки.

Зображення Опис
Барбекю своїми руками Береться звичайна стандартна металева бочка, в хорошому стані. Важливо, щоб перед цим у неї не зберігалися легко займисті продукти (наприклад, бензин).
На бочці відразу робиться зовнішня розмітка – дві паралельні лінії між дном і кришкою. Ділянку, який буде вирізатися, повинен складати приблизно ⅓ поверхні. На малюнку показана розмітка, виконана двома смугами ізоляційної стрічки (сині стрілки).
Зверніть увагу на розташування заливної горловини бочки – практично на рівні дальньої лінії розмітки, з невеликим зсувом тому (червона стрілка). Це важливо, так як горловина буде потім використана для димоходу.
Барбекю своїми руками Поперечні лінії різу намічаються приблизно в 50 мм від отбортовочных сполук кришки і днища, і повинні йти строго паралельно їм. Потім за допомогою «болгарки» вирізається намічене вікно.
Дуже важливо справити рези максимально рівно і акуратно, так як вирізаний фрагмент буде використаний в якості кришки, і зазори при її закритті повинні будуть залишатися мінімальними.
Барбекю своїми руками Подальша робота буде простіше, якщо відразу спорудити підставку для майбутнього барбекю.
Варіантів тут може бути дуже багато, але для прикладу можна привести нескладну конструкцію, яка не потребує зварних з’єднань. Схема показана на малюнку.
Потрібні відрізки труби Ø 40 мм – 4 штуки довжиною 750 ÷ 800 мм (ця висота забезпечить найбільш комфортне користування жаровнею), і 2 штуки довжиною, рівній довжині покладеної на горизонтальну поверхню бочки з додаванням ще 150 мм на сайти верхнього кріплення.
З’єднання ніжок з перекладинами здійснюється болтами, для чого в трубах просвердлюються отвори (показано стрілкою)
Барбекю своїми руками Тепер черга виготовити перемички, які додадуть жорсткість конструкції підставки. І дешевше, і простіше буде зробити їх дерев’яними, а якщо точніше – то їх фанери товщиною не менш 10 мм.
Для цього вирізають дві смуги довжиною 700 мм, і дві – 900 мм, із загальною шириною 150 мм. В двох з них свердлом-коронкою вибираються отвори Ø 42 ÷ 45 мм, рівновіддалені від центру і відстанню між наміченими центрами отворів 500 мм.
У двох інших отвори такі ж, але відстань між їх центрами збільшена до 750 мм. Це дасть невеликий ухил ніжок всередину, що підвищить міцність конструкції.
Перша пара фанерних заготовок надівається на ніжки-труби обох металевих половин каркаса (синя стрілка). Для більшої жорсткості перемички зв’язуються між собою за допомогою саморізів поперечкою, також виготовленої їх смуги фанери (червона стрілка).
До речі, цю перемичку можна зробити широкої – тоді вона послужить ще й як досить зручною підсобної полиці.
Барбекю своїми руками Тепер – як зафіксувати цю дерев’яну розпорку перемичку на потрібній висоті? Найпростіше зміцнити на кожній з ніжок звичайні хомути – вони не дадуть фанерним деталей опуститися вниз. Важливо розмістити цей вузол не ближче, ніж в 400 мм від верхніх щаблів, щоб дерев’яні деталі не обгорали від жару при користуванні барбекю.
Така фіксація за допомогою хомутів дозволить при необхідності швидко розібрати всю конструкцію, просто послабивши гайки і зняття деталі з ніжок.
Аналогічним чином встановлюються та нижні перемички, у яких отвори розставлені трохи ширше. Висота їх розташування я — 100 ÷ 150 мм від рівня землі. З’єднувати їх поперечкою не потрібно.
Барбекю своїми руками Все, підставка для барбекю готова. Можна встановлювати бочку зверху і продовжувати роботу. Циліндр бочки надійно встав між металевими перекладинами (синя стрілка), а торцями уперся в сполучні вузли (червона стрілка), що виключає його переміщення в будь-яку сторону. Під вагою бочки вся конструкція підставки, розташована під невеликим нахилом, всередину остаточно расклинится і буде нерухомою.
Барбекю своїми руками Продовжуємо роботу над самою бочкою.
Головними інструментами стають дриль, викрутка, гайкові ключі, так як всі з’єднання будуть різьбовими. Використовувати алюмінієві заклепки небажано, так як термічна стійкість цього металу невисока.
В першу чергу встановлюються кронштейни, на які буде викладатися сітка жаровні. Це –звичайні сталеві куточки, прикручені болтами трохи нижче рівня вирізаного отвору з одного боку – і по горизонталі до них – з протилежного.
Розміщення куточків – в залежності від розмірів і жорсткості наявної решітки, так, щоб забезпечувалася її надійна установка з упором як мінімум по всіх чотирьох кутах, а якщо потрібно – з додатковими куточками, щоб уникнути прогину.
Барбекю своїми руками Найчастіше використовують розбірну решітку з двох половинок – її легше встановити в порожнину бочки. На малюнку показаний саме такий варіант. Стрілками зазначені встановлені кронштейни.
Барбекю своїми руками Прийшла пора зайнятися відкидною кришкою.
На задній, високої частини отвору на гвинти кріпляться звичайні сталеві віконні петлі (нерозбірні).
Барбекю своїми руками Друга половина петель прикручується до витесаному раніше з бочки фрагменту.
Необхідно дуже точно виміряти розташування петель, щоб получающаяся кришка постала рівно за розміром вікна і максимально щільно закривала його в нижньому положенні.
Барбекю своїми руками Тепер на черзі димохід (червоні стрілки). Пробка зливної горловини знімається, а замість неї вкручується різьбова муфта відповідного діаметру. так, щоб вийшов виступаючий різьбовий патрубок (поз. 1).
На нього накручується відведення 90° (поз. 2), до якого потім можна під’єднати невисоку трубу, розмістивши її таким чином, щоб виділяється дим не ставав перешкодою для людини, зайнятого приготуванням їжі.
У нижній частині торця бочки додатково модно зробити регульоване піддувало (сині стрілки). Для цього висвердлюється декілька отворів Ø 10 ÷12 мм (поз. 3), а вище на болту-осі розміщується заслінка, якої можна регулювати надходження повітря в топку.
Це буває особливо важливо при приготуванні в режимі гриля, так як при закритій кришці жаровні горіння без кисню може просто припинитися.
Барбекю своїми руками Залишилися останні «штрихи».
Встановлюється димохідна труба (синя стрілка).
Обов’язково передбачається наявність ручки, за яку буде відкриватися кришка жаровні – барбекю. Бажано виготовляти з матеріалу, який не буде сильно нагріватися. Варіанти можуть бути різними, наприклад, такий, як показано на рисунку (помаранчева стрілка).
Якщо є бажання, то можна після попереднього очищення покрити зверху бочку спеціальної жаростійкої фарбою.
Майстер, який виготовив барбекю, про який йшла розповідь, додатково зміцнив на поверхні кришки термометр (червона стрілка), що дозволяє стежити за температурним режимом в процесі приготування в режимі «гриль».
По суті, збірка барбекю закінчена.

Аналогічні або в певною мірою видозмінені, за бажанням та фантазії майстра, барбекю можна виготовити і їх старих газових балонів. (При цьому повинна дотримуватися обережності при першому резе ємності, так як всередині може бути вибухонебезпечна залишкова концентрація газу. Балон рекомендується кілька разів промити водою, і перший рез проводити також в заповненому водою стані).

Барбекю своїми руками

Тільки від креативності та вміння майстра залежить, наскільки функціональної стане його конструкція

Креативний підхід дає можливість істотно розширити функціональність виготовляється конструкції. Наприклад, нескладно передбачити додаткову «опцію» коптилки, встановивши додаткову камеру на вихід диму з основної жаровні. Інший варіант – установка окремої топкової камери внизу, яка буде використовуватися саме в режимі копчення продуктів. А для підтримки потрібної температури і необхідної для копчення концентрації диму, на комин встановлюється регульована засувка. Наочний приклад такої моделі гриля-барбекю з можливістю переходу в режим копчення – у доданому відеосюжеті.

Відео: цікава модель гриля-барбекю з каганцем

Якщо конструкція виходить важкою, то її можна оснастити, приміром, одноосным колісним ходом. Це дозволить без праці переміщати її по території ділянки або прибирати в сарай або гараж на період незатребуваності.

Стаціонарні барбекю з цегли

Ті власники заміських особняків, які люблять солідність і грунтовність, напевно віддадуть перевагу щось більш монументальне, стаціонарне, складене на роки з цегли. Що ж, і в цьому питанні немає нічого неможливого для самостійного споруди жаровні-барбекю або навіть цілого комплексу або інакше – зони барбекю.

Барбекю своїми руками

Приклад стаціонарної зони барбекю під покровом альтанки

Вибір оптимального місця для комплексу барбекю

Насамперед, необхідно визначитися з місцем. При цьому враховується цілий ряд правил:

  • Дуже часто цегляні барбекю встановлюють поруч з уже наявною зоною відпочинку – терасою або альтанкою. Цілком можливо і поєднання цих споруд під одним дахом, природно, з урахуванням вимог пожежної безпеки.
  • Не варто розташовувати комплексний екс чрезмерно близько до житлового будинку або навіть пристроювати до нього – це також диктується елементарними правилами безпеки. Категорично заборонено розміщувати поруч з гаражами або підсобними приміщеннями, де може перебувати запас палива.
  • З міркувань гігієнічності та комфортності, піч-барбекю не слід планувати в безпосередній близькості відхожих місць або вигрібних ям, своїх або чужих.
  • Якщо є можливість, варто віддати перевагу місцем, розташованому з підвітряного боку житлового будинку (з урахуванням переважання вітрів у даній місцевості).
  • Слід уникати сусідства з високими кущами і деревами, крони яких можуть виявитися над барбекю. Це, по-перше, небезпечно, а по-друге від високих температур рослини можуть зів’янути і загинути.
  • Якщо зведення барбекю планується вже побудованої раніше альтанці, то слід передбачити розміщення печі так, щоб димохідна труба не припала на покрівельні крокви – вона повинна бути приблизно по центру між ними.
Барбекю своїми руками

Прохід труби печі-барбекю через покрівлю альтанки

  • Добрий господар обов’язково передбачить прокладання доріжок до зони барбекю, щоб до неї можна було легко підійти, наприклад, після дощу. З тих же міркувань доцільно замостити майданчик біля самої печі.
  • Дуже зручно буде, якщо до зони барбекю провести воду, хоча б тимчасової річної магістраллю. Також ніколи не зайвим буде проведення лінії електроживлення – це дасть можливість організувати освітлення і підключення необхідних побутових приладів. Безумовно, і водопровід, і електрика – це необов’язкові елементи, тільки за бажанням і можливості господарів.
  • І, нарешті, барбекю варто розташувати і обробити так, щоб це споруда органічно вписувалося в загальну концепцію оформлення ділянки.

Після того як місце вибрано, переходять до будівництва. А починається воно завжди з пристрою фундаменту.

Фундамент для цегляної печі-барбекю

Будь-цегляна стаціонарне споруда завжди володіє чималою масою, а значить, для нього потрібна надійна основа. У разі будівництва садових печі-барбекю можна використовувати і стрічковий, і пліт, монолітний фундамент, але другий все-таки переважніше. Майданчик навколо, так чи інакше, рекомендовано замостити, і плита фундаменту вже буде підставою для, наприклад, укладання керамічної плитки. Крім того, монолітний фундамент навіть при невеликому заглибленні буде стійким підставою для возводимой конструкції.

  • Під фундамент риється котлован таким розрахунком, щоб отримувана плита була як мінімум на 100 мм ширше в будь-яку з сторін, ніж планований периметр цегляної кладки. З лицьового боку виступ можна зробити і побільше, щоб утворилася невелика майданчик. Глибина котловану може бути близько 400 мм – цього буде цілком достатньо.
  • Дно котловану засипається піщаною подушкою 100 мм, яку обов’язково ущільнюють ручним трамбуванням. Поверх неї, також з ущільненням, засипають такий же шар гравію або щебеню. У підсумку підземна заливається частина фундаменту буде товщиною близько 250 мм.
  • По периметру котловану встановлюється дерев’яна опалубка. Вона повинна виходити над поверхнею ґрунту приблизно на 100 мм – так буде сформована цокольна частина плити. Бажано опалубку суворо вирівняти по горизонталі – тоді верхній обріз дощок стане маячком для розрівнювання розчину.
  • Укладається арматурна сітка з осередками 100 × 100 мм. Її краще встановити на підкладки, так, щоб вона припала приблизно на середину заливається плити.
  • Готується цементно-піщаний розчин (1 : 3), який заливається в опалубку до повного її заповнення. Верх розрівнюється правилом.
Барбекю своїми руками

Залита фундаментна плита

Тепер залишається чекати застигання плити і набору нею необхідної міцності. Рекомендується перші 3 4 дні регулярно зволожувати поверхню і оберігати її від пересихання та розтріскування, вкриваючи поліетиленовою плівкою. Опалубку можна буде зняти через тиждень, ну а приступати до подальших будівельних робіт желатинное раніше, ніж через 3 тижні – бетон до цього часу повинен набрати близько 70% міцності, необхідних для витримування наростаючій на нього навантаження цегляних стінок.

На готовому фундаменті не можна зводити обрану піч-барбекю. Не станемо розглядати занадто складні комплекси. Для початківця будівельника буде достатньо однієї з досить простих у виконанні моделей, які, тим не менш, володіють непоганою функціональністю.

Нескладний варіант без димохідної труби

Барбекю своїми руками

Найпростіший варіант стаціонарної жаровні-барбекю

Таку стаціонарну жаровню-барбекю повинен зуміти скласти будь-яка людина, що має початкові навички каменяра. Нічого складного немає – не потрібно навіть порядовки. Цілком буде достатньо наведеної схеми, яку можна взяти за основу, і при бажанні змінити в частині габаритів споруди або її окремих елементів.

Барбекю своїми руками

Схема повинна допомогти без особливої праці скласти найпростіший варіант барбекю

  • Розмір по ширині і глибині споруди буде визначатися габаритами наявного металевого листа для жаровні (поз. 10). Бажано, щоб він був виконаний з бортиками, за типом листа, щоб вугілля не прокидалися вниз. Такого ж розміру повинна сответсвовать і решітка (поз. 9) – їх може бути і декілька штук, для приготування різних продуктів одночасно на декількох рівнях.
  • Зведення починається від фундаменту (поз. 1). На схемі показана вже замощення плита, але зрозуміло, що облицювання робиться вже після зведення всієї печі-барбекю.
  • Будівництво починається з викладення 5 П-образних рядів цегли (поз. 2). Залишається внизу простір (поз. 3) може бути використано для зберігання будь-якого кухонного начиння або запасу дров.
  • Кладка завжди починається від кутів стінки (поз. 6), так, щоб у цих місцях ліг цілий цегла. Самі цегли (поз. 7) можна використовувати будь-які обпалені – відкрите розміщення топки не передбачає критичних для них температур. Ряди викладаються «в перев’язку», зі зміщенням на ½ цегли.
  • Товщина формуються між цеглинами швів (поз. 5) – близько 10 мм. В якості розчину можна застосувати жаростійку кладочну суміш, яку купують в магазині. Втім, конструкція дозволяє обійтися й звичайним цементним цементно-піщаним розчином з додаванням глини. Ще один варіант – з однієї частини цементу і гашеного вапна і три частини піску.
  • Після укладання перших п’яти рядів, шостий ряд з обох бічних сторін лягати з поперечним розташуванням цегли (поз. 4). Таким чином, створюються полки, на які ляже піддон-жаровня.
  • Вище кладка триває звичайними прямими рядами, на необхідну висоту (на схемі показано сім рядів). На внутрішній стороні стінок на декількох рівнях кріпляться кронштейни (поз. 8), які стануть упорами для укладання решіток.

Конструкцію можна трохи змінити. Наприклад, на фотографії вище показано, що кілька рівнів розміщення піддонужаровні і решіток забезпечуються, відповідно, кількома рядами поперечної укладання цегли. Крім того, виступаючі зовні поперечно розташовані цегли можуть стати опорою для бічних столиків, дуже зручних для підготовки та оброблення продуктів прямо в сад. Для цього нескладно викласти ще одну цегельну стінку з однієї або навіть з обох сторін.

Барбекю своїми руками

З однієї або з обох сторін можна прилаштувати обробні столики

Такий простий мангал-барбекю не передбачає спрямованого відводу диму. Правда, якщо подібна споруда передбачається розмістити в альтанці, то можна підвісити зверху дымосборный ковпак, за типом кухонної витяжки, а від нього вже зробити висновок назовні.

Більш складне завдання – барбекю з трубою

Завдання можна ускладнити – скласти барбекю з повністю закритим з трьох сторін вогнищем і димової трубою. Зрозуміло, що трудомісткість і загальні витрати тут будуть істотно вище, але зате і сама споруда вже виглядає значно солідніше і може стати прикрасою ділянки.

Багато розповідати тут словами, напевно, не треба – набагато більше інформації принесе детальна порядовка кладки. Залишиться лише зробити до неї деякі примітки:

Барбекю своїми руками

Загальний вигляд в двох проекціях і схема перших дев’яти рядів

  • Досвідчені пічники завжди рекомендують, особливо початківцям, передувати кладку на розчин «сухий», тобто кожний ряд цеглин спочатку викладається без розчину. Це допомагає точно визначитися з конфігурацією ряду і підігнати ті цеглини, які потребують оброблення.
  • Так як в конструкції вже закритий вогнище, то його викладка (внутрішнє облицювання) передбачає використання шамотної вогнестійкої цегли. На схемі він показаний більш світлим відтінком.
  • У цокольній частині можна використати звичайний розчин. Починаючи від рівня перекриття під вогнище і вище, там, де буде знаходитися область підвищених температур, використовується термостійкий кладочний складу.
  • Кладка починається з першого повністю суцільного ряду. Безумовно, ведеться постійна перевірка на горизонтальність з використанням будівельного рівня.
  • Поверх п’ятого ряду укладаються металеві куточки – перемички, за якими буде вестися кладка на початку шостого, а потім сьомого суцільних рядів. Два відсіки, які розташуються під вогнищем, можуть бути використані для розігріву або підтримки в гарячому стані вже готових страв.
Барбекю своїми руками

Продовження схеми — порядовка від десятого ряду і до самого верху труби

  • Поверх одинадцятого ряду знову укладаються смуги-перемички, а поверх них – два суцільних ряду, які стануть дном осередкової камери.
  • З 14 по 21 ряд – вогнище, стінки якого зсередини відразу облицьовуються шамотною цеглою. Якщо передбачається, що вогонь буде розлучатися не на знімному металевому піддоні, а безпосередньо на поверхні вогнища, то і його підстава теж варто облицьовувати шамотною цеглою.
  • Після викладення 21 низки встановлюється перемичка, на якій буде укладено лицьове перекриття вогнища.
  • Надалі кладка йде строго за схемою, з поступовим звуженням до центру – так формується пірамідальна частина димохідної труби.
  • Ступінчастий підйом труби згодом можна облицювати кожухом з тонкого листового металу – щоб на уступах не накопичувалася і не застоювалася дощова вода чи сніг. Завершує пристрій труби дождезащитный металевий ковпак.
  • По бічних стінках вогнища можна закріпити на декількох рівнях металеві кронштейни для розташування решіток барбекю.

Як бачите, і в цьому випадку нічого критично складного немає: головне – послідовність, гранична акуратність і точний розрахунок при кладці кожного ряду, з обов’язковим контролем горизонтальності і вертикальності стінок.

Знову ж таки, це споруда може бути базовим, біля якого нескладно буде прилаштувати обробні столики.

Барбекю своїми руками

При бажанні, можливості та належної вправності можна спорудити більш складний багатофункціональний комплекс барбекю

Ну а тим, хто хоче все ж звести самостійно більш складний комплекс, з широкою функціональністю, з кухонною плитою, духовкою або казаном для приготування плову, пропонується ознайомитися з докладною видеоинструкцией. Це поможет тжваво оцінити свої кошти і будівельні можливості, щоб прийняти правильне рішення щодо вибору прийнятної моделі.

Відео: інструкція по зведенню барбекю-комплексу з цегли