Що робити, якщо ви зіткнулися з недбайливими будівельниками?

77

Складайте договір

Незалежно від того, чи попалися вам відповідальні або недбайливі ремонтники, перше з чого слід починати з ними співпрацю – це складання договору. Хочу зауважити, що мова йде не про типовий договір, викачаному з інтернету, в якому прописані розпливчасті формулювання, а про документ, який буде повністю описувати виконувані роботи конкретно у вашому випадку.

Врахуйте, що в разі серйозних розбіжностей вам доведеться звернутися до суду, посилаючись на документи (зокрема договір), а не на усні угоди.

Самостійно вибирайте і купуйте будматеріали

Для недобропорядних будівельників можливість самостійно купити матеріали – справжня золота жила, на якій вони можуть заробити навіть більше, ніж на самому ремонті. Розберемо 3 основних способи, як їм це вдається.

  • завищення цін. Найчастіше недобросовісні будівельники просто запитують більше грошей на покупку матеріалів, ніж потрібно в дійсності. Зрозуміло, здача не повертається, а кладеться в кишеню. Якщо ви все-таки довірили покупку матеріалів ремонтникам, то обов’язково вимагайте чеки.
  • завищення витрати. Істотно рідше будівельники завищують витрати, а не ціни. Зазвичай таку схему використовують для покупки за чужий рахунок сипучих або рідких матеріалів, витрата яких важко порахувати. Надлишки будматеріалів надалі використовуються на інших об’єктах або продаються.
  • купівля через компанію-посередника. Якщо будівельники не хочуть ризикувати, то можуть купити матеріали через компанію-посередника, у якій ціни на потрібні будматеріали вище ринкових. Сама ж компанія купує матеріали за звичайною ціною і просто перепродує їх. Пізніше націнка таємно ділиться між компанією і будівельниками. Звичайно, така витончена схема рідко використовується в приватному будівництві і частіше зустрічається у великих проектах, але все-таки зіткнутися з нею цілком реально.

Проблема в тому, що всі перераховані вище способи важко виявити, а ще важче довести. Тому, щоб зайвий раз не випробовувати долю і моральність будівельників, найкраще самостійно купити потрібні матеріали, попередньо розрахувавши необхідну кількість.

Навіть якщо ви склали договір і самостійно купили всі матеріали, у хитрих будівельників все ще залишається спосіб збагатитися за ваш рахунок. Справа в тому, що звичайна людина мало що розуміє в будівництві, тому не знає, які роботи повинні бути виконані, і скільки вони коштують. Відповідно, ніщо не заважає будівельникам додати до кошторису фіктивні послуги або завищити ціни.

При складанні кошторису вимагайте прописувати всі роботи максимально докладно, уникаючи розпливчастих понять, наприклад, «виконання ремонту на кухні». Роботи повинні бути розділені на конкретні і зрозумілі завдання, наприклад, «демонтаж стіни між туалетом і ванною кімнатою». Якщо ви розумієте, що не можете оцінити реальність робіт в кошторисі, то зверніться до незалежного оцінювача.

Важливо! особливу увагу звертайте на кошториси додаткових робіт. Часто в них вписують роботи, які вже були враховані в первинному кошторисі, але називають їх трохи інакше.

Обговорюйте план і терміни робіт

Крім фінансових питань з будівельниками слід обговорити план робіт. В першу чергу мається на увазі визначення термінів робіт. Врахуйте, що недбайливі будівельники нерідко перетворюють дрібний ремонт в будівництво століття, відкладаючи роботу над вашим проектом в довгий ящик.

Щоб цього уникнути, обов’язково пропишіть в договорі самі терміни і фінансову відповідальність за їх невиконання. Але хочу нагадати, що відповідальність за зрив термінів робіт може бути і на замовнику, якщо він, наприклад, не закупив і не доставив матеріали до потрібного часу. В такому випадку будівельникам доведеться оплатити простій.

Рада. Якщо ви не плануєте з’їжджати під час ремонту, пропишіть дні і час, коли будуть проводитися ремонтні роботи. В іншому випадку ремонтники можуть прийти на об’єкт навіть вночі.

Платіть поетапно

Поетапна оплата – ще один спосіб, який дозволить звести збиток від недбайливих будівельників до мінімуму. Якщо розділити виконання робіт на етапи і виділяти гроші на кожен наступний етап тільки після завершення попереднього, то ваші ризики обмежені бюджетом одного етапу.

Зрозуміло, це за умови, що ви не підете назустріч будівельникам, почавши виділяти бюджет на нові етапи, не проконтролювавши виконання попередніх.

Контролюйте роботу

Недбайливий ремонтник, як і інша недобропорядна людина, найбільше любить, коли його роботу ніхто не контролює, так як це відкриває безмежні можливості для збагачення і халтури. Тому над виконанням робіт повинен бути постійний контроль. Найкраще, якщо ви заручитеся підтримкою незалежного фахівця, який зможе і кошторис перевірити, і виконану роботу оцінити.

Примітка. Зрозуміло, не варто перегинати палицю і доводити контроль до абсурду. Поважаючий себе фахівець не стане працювати в умовах, наближеним до тюремних.

Не» дружіть «з ремонтниками

Останнє, про що варто знати в разі, якщо ви зіткнулися з недбайливими будівельниками, – це»дружба». Часто непорядні ремонтники намагаються завести з замовником «дружні» відносини, які насправді не мають з дружбою нічого спільного.

Все це робиться лише для того, щоб притупити пильність. Наприклад, будівельник може попросити підписати» по дружбі » акт виконаних робіт до фактичного їх виконання, щоб відзвітувати перед начальством. Звичайно ж, робити цього не можна!

Підводячи підсумки, хотілося б порадити звертатися тільки до перевірених ремонтникам і бригадам, які вже мають позитивну репутацію і багаторічний досвід. Найкраще, якщо вам їх порекомендує хтось, кому вони вже робили ремонт, і роботи були виконані без нарікань. Але якщо вам все-таки доведеться шукати будівельників «навмання», то приділіть особливу увагу складанню документів, так як саме вони, в разі проблем, допоможуть вам відстояти свою правоту в суді.